Powikłania Wiadomości

Obrazowanie UWF pomaga zdiagnozować i leczyć retinopatię cukrzycową

Przez dziesiątki lat okuliści diagnozowali cukrzycową chorobę oczu za pomocą standardowych zdjęć siatkówki, które obejmują zaledwie 1/3 powierzchni siatkówki. Odkryte niedawno obrazowanie UWF (ultrawide field) może mieć rewolucyjne znaczenie w wykrywaniu i leczeniu retinopatii cukrzycowej. Naukowcy z Joslin wykazali, że pierwsze objawy choroby widoczne są w obszarach peryferyjnych siatkówki, czyli miejscach dotąd niewidocznych, a do których dociera UWF.

Paolo Silva, MD, okulista w Beetham Eye Institute Joslin, stwierdza: “Dzięki obrazowaniu UWF jesteśmy w stanie zobaczyć 82% powierzchni siatkówki, czyli ponad dwa razy więcej niż dotychczas. Co więcej obraz jest wysokiej rozdzielczości (jest czytelny) i generowany jest bardzo szybko. To duże ułatwienie dla lekarzy, bo obraz jest o wiele bardziej miarodajny”.

ETDRS a UWF

Badaniu poddano 100 pacjentów. Najpierw wykonano im zdjęcia ETDRS, następnie poddano ich obrazowaniu UWF. Na podstawie pierwszego badania stwierdzono, że zmiany cukrzycowe w siatkówce obwodowej obecne są w ponad jednej trzeciej pacjentów oraz rozpoznano ryzyko nasilenia retinopatii u 10 % pacjentów.

Badania UWF wykazały, że w obszarach peryferyjnych ponad trzy razy wzrosło rozwoju choroby. Natomiast w przypadku retinopatii cukrzycowej proliferacyjnej, najbardziej zaawansowanej postaci choroby, ryzyko to zwiększało się pięciokrotnie. Wyniki nie zmieniały się po uwzględnieniu typu cukrzycy, czasu trwania cukrzycy, średniego stężenia glukozy we krwi i innych czynników.

Wyniki były zaskakujące dla zespołu Joslin, który nie przypuszczał, że zmiany w obwodzie siatkówki dotąd nie widocznym, mogą mieć znaczny wpływ na rozwój choroby.

100 tys. dolarów na dalsze badania

Dalsze badania są obecnie prowadzone w Stanach Zjednoczonych. Poddano im 350 diabetyków. Uczestnicy będą monitorowaniu przez cztery lata.

Jeśli wyniki te zostaną potwierdzone w większej liczbie pacjentów, mogą zmienić sposób leczenia i skuteczność diagnozowania cukrzycowej choroby oczu.

Urządzenia UWF są już wykorzystywane do badania pacjentów w wielu klinikach. Ich powszechne przyjęcie zostało jednak spowolnione przez stosunkowo duży rozmiar i wysoki koszt-ok. 100 tys. dolarów. Specjaliści mają nadzieję, że ceny sprzętu niebawem zaczną spadać.

W Polsce na ten moment nie korzysta się z tego sLekarz rozmawia z pacjentemprzętu.

Monika Ostrowska

UkończyłaM Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych na Uniwersytecie Warszawskim oraz studia podyplomowe w Londynie. Od czasu poślubienia diabetyka typu 1, cukrzyca i jej zagadnienia stały się moją największą pasją. Każdą wolną chwilę spędzam na pogłębianiu wiedzy o biologii cukrzycy.

Uważam, że o cukrzycy mówi się stanowczo za mało, a wiedza o niej powinna być popularyzowana, w zwłaszcza w szkołach. Szczególnie interesują mnie zaganiania z zakresu dietoterapii i dietetyki, a także nowoczesne metody leczenia cukrzycy. Śledzę wszystkie najnowsze doniesienia z zakresu badań nad komórkami macierzystymi, przeszczepami oraz terapiami lekowymi.

W Cukrzyca Polska odpowiadam za wiadomości, zwłaszcza z zakresu cukrzycy typu 1, a także za marketing i komunikację.

W czasie wolnym lubię biegać oraz czytać.

Przejdź do strony z pozostałymi autorami portalu Cukrzyca Polska.