Dieta Ochrona zdrowia Typ 2 Wiadomości

Ograniczony dostęp do żywności związany z wyższym ryzykiem wystąpienia cukrzycy typu 2.

ograniczony dostęp do żywności

Mogłoby się wydawać, iż osoby, które posiadają ograniczony dostęp do żywności – na przykład przez złą sytuację finansową – będą osobami raczej szczupłymi i mniej narażonymi na ryzyko rozwoju zaburzeń metabolicznych, takich jak cukrzyca typu 2. Ostatnie badanie ekspertów z Toronto pokazuje, że takie założenie jest niekoniecznie prawdziwe – niestabilna sytuacja finansowa i związany z nią ograniczony dostęp do jedzenia może zwiększać ryzyko cukrzycy. Na jakiej postawie wysunięto takie wnioski?

Ograniczony dostęp do żywności – problem na dużą skalę

Wszyscy wiemy, że cukrzyca to problem globalny. W Kanadzie, choroba ta jest na siódmym miejscu wśród najczęstszych przyczyn zgonów. W ciągu ostatniej dekady, częstotliwość występowania cukrzycy wzrosła o 72%. Obecnie 11 milionów Kanadyjczyków zmaga się z cukrzycą lub stanem przedcukrzycowym. Niestety, statystyki są niepokojące – do 2026 roku liczby te mają wzrosnąć do 13,6 milionów.

Statystyki pokazują, że nawet 3.2 miliony kanadyjczyków żyje w warunkach ograniczonego dostępu do żywności – głównie z powodów finansowych, które niejednokrotnie narzucają wybory żywieniowe. Ograniczenia pieniężne nakładają bowiem znaczące restrykcje na jakość i ilość kupowanego jedzenia.

Badacze z Dalla Lana School of Public Health at the University of Toronto wzięli pod lupę tę zależność i pokazali, jak ograniczony dostęp do żywności dwukrotnie zwiększa ryzyko rozwoju cukrzycy. Badanie opublikowano niedawno na łamach PLOS ONE Journal.

O badaniu

W swojej analizie, kanadyjscy eksperci wykorzystali wyniki badań ekspertyzy – Canadian Community Health Survey – trwającej 12 lat, w której wzięło udział 4739 badanych. Badacze analizowali różne zmienne, szczególnie skupiając się na konsumpcji żywnościowej zależnej od przychodów finansowych.

Badani byli pytani między innymi o ich subiektywne odczucia dotyczące zakupów spożywczych, częstotliwość omijania posiłków z powodów finansowych oraz ogólnej znajomości produktów bogatych odżywczo.

Zależnie od odpowiedzi badanych, autorzy analizy umownie podzielili uczestników na grupy “stabilnością żywnościową” oraz “niestabilnością żywnościową”. Pod uwagę wzięli też płeć, narodowość, poziom aktywności fizycznej, spożycia alkoholu, palenie papierosów i wskaźnik masy ciała (BMI). Po analizy tych danych, badacze porównali tych uczestników z danymi w krajowej bazie cukrzyków.

Wyniki analizy

Okazało się, że osoby w grupie z “niestabilnością żywnościową” miały dwukrotnie wyższe prawdopodobieństwo rozwoju cukrzycy typu 2. niż grupa pierwsza – stąd wniosek, jakoby ograniczony dostęp do jedzenia zwiększał ryzyko zaburzeń metabolicznych tj. cukrzyca typu 2.

Należy zaznaczyć, iż słowa niestabilność żywieniowa używano w kontekście ograniczonego dostępu do żywności pełnowartościowej, zdrowszej, bogatszej odżywczo, która jest niejednokrotnie droższa i z powodów ograniczej finansowych była bardziej niedostępna dla tej grupy badanych. Należy zaznaczyć, iż spożycie kalorii przez tę grupę mogło niejednokrotnie przewyższać ich zapotrzebowanie energetyczne – pochodziło jednak z produktów niepełnowartościowych, zasobnych w cukier i składniki antyodżywcze i o niskiej gęstości żywieniowej.

Co mówią eksperci?

Główny autor badania, Dr Christopher Trait twierdzi, że niestabilność w dostępie do żywności staje się rosnącym problemem socjalno-zdrowotnym w Kanadzie. Jak dotąd, nie powstała jednak na tyle wystarczająca ilość badań pokazująca niepodważalne powiązanie między ograniczonym dostępem do żywnienia a zwiększonym ryzykiem chorób metabolicznych, by niepodważalnie dowieść tej relacji.

Dr Trait podkreśla, iż to badanie pokazuje potrzebę kontynuowania obserwacji niestabilności żywieniowej jako ważnego markera sytuacji ekonomicznej i zdrowotnej w Kanadzie.

Badacze z Dalla Lana School of Public Health twierdzą, iż sektor opieki zdrowotnej powinien podjąć kroki interwencyjne w kierunku zredukowania problemu ograniczonego dostępu do żywności wśród populacji kanadyjskiej, tym samym pośrednio przyczyniając się do zmniejszenia ryzyka wystąpienia u nich cukrzycy typu 2.

Choć badanie dotyczy populacji kanadyjskiej, z pewnością ma przełożenie na ludność innych krajów, w tym Polski. Miejmy nadzieję, iż wkrótce i w naszym kraju powstaną podobne badania, pozwalające ocenić podobny związek co ten, wykazany przez badaczy z Toronto.

Źródła:

https://www.diabetes.co.uk/news/2018/jun/uncertain-access-to-food-linked-with-increased-risk-of-type-2-diabetes-95050445.html

Tait C., L’Abbe M. The association between food insecurity and incident type 2 diabetes in Canada: A population-based cohort study. Plos ONE Journal, May 2018.

Association CD. Report from the Canadian Diabetes Association: Diabetes in Canada, 2016. 2016.

Canada PHAo. Report from the National Diabetes Surveillance System: Diabetes in Canada, 2009: Table of Contents—National Diabetes Surveillance System. 2009.

Sonia Walla

Jestem dietetykiem z wykształcenia i pasji. Wiedzę zdobytą na studiach stale poszerzam poprzez uczestnictwo w kursach związanych z szeroko pojętą tematyką żywienia człowieka - zarówno z kręgu dietoterapii jak i dietetyki i suplementacji. Są one dla mnie bodźcem do dalszej nauki o wpływie diety na zdrowie i ukierunkowały mnie na dietetykę kliniczną, w zakresie której chciałabym specjalizować się w przyszłości.

W praktyce dietetycznej spotykam pacjentów z różnymi schorzeniami - bardzo często również tych z zaburzeniami glikemii, insulinoopornością i cukrzycą. Z ciekawością zgłębiam również temat problemów hormonalnych, szczególnie dotyczących pracy tarczycy. Zalecenia dietetyczne komponuję w oparciu o najnowsze doniesienia z dziedziny żywienia, stosując indywidualne podejście do każdego pacjenta.

Oprócz pracy w gabinecie, jestem autorem artykułów z zakresu dietetyki i suplementacji oraz twórcą publikacji popularnonaukowej pt. „Dieta bezglutenowa - czy ma sens u osób tolerujących gluten?” zrealizowanej przy współpracy z Jagiellońskim Centrum Innowacji. Mam również przyjemność być jednym z autorów portalu www.cukrzycapolska.pl , gdzie publikuję najnowsze doniesienia z dziedziny diabetologii i żywienia w cukrzycy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.