Dieta Powikłania Wiadomości

Orzeszki ziemne zmniejszają ryzyko śmierci z powodu chorób serca

orzeszki ziemne cukrzyca serce
Orzeszki ziemne mogą stanowić doskonałe uzupełnienie diety cukrzycowej

Orzechy- produkt, który ze względu na swoją kaloryczność jest często pomijane w diecie cukrzycowej zwłaszcza niskowęglowodanowej – stanowią ważny składnik zdrowego odżywiania. Zazwyczaj mówiąc o orzechach mamy na myśli migdały, orzechy włoskie oraz pekan, które są bogate w witaminy, minerały i kwasy tłuszczowe, ale niestety są też dość kosztowne. Orzeszki ziemne w rzeczywistości należą do roślin strączkowych, nie orzechów, i są duże tańsze.

Badanie opublikowane na początku marca na łamach JAMA Internal Medicine udowadnia jednak, że orzeszki ziemne, których cena jest przystępna, przynoszą podobne korzyści dla serca i układu krwionośnego jak ich bardziej kosztowne, prawdziwe orzechy. Serce i układ krwionośny są szczególnie wrażliwe u cukrzyków każdego typu.

Orzeszki ziemne a choroby serca

Naukowcy z Vanderbilt University i Shanghai Cancer Institute przeanalizowali wpływ jedzenia orzechów ziemnych na śmiertelność osób niezamożnych i rasowo zróżnicowanych. Stwierdzono, że spożycie orzeszków wiązało się z mniejszą liczbą zgonów, zwłaszcza z powodu chorób serca.

-Orzechy są bogate w składniki odżywcze, takie jak nienasycone kwasy tłuszczowe, włókna, witaminy, przeciwutleniacze fenolowe, argininy i inne fitochemikalia, które korzystnie wpływają na układ sercowo-naczyniowy.

Prawdopodobnie dzieje się tak ze względu na ich działanie antyoksydacyjne i przeciwzapalne. -stwierdził Ou Shu Xiao-MD, dyrektor Global Zdrowia w Vanderbilt-Ingram Cancer Center i profesor medycyny w Zakładzie Epidemiologii, jeden z autorów badania.

Różnorodność uczestników w omawianym badaniu jest ważna. Dotychczas bowiem podobne rezultaty jedzenia orzechów , czyli obniżone ryzyko śmierci z powodu chorób serca, zauważono u zamożnych, dobrze wykształconych osób rasy białej, co często wiąże się z lepszą jakością pożywienia wogóle. Teraz okazuje się, że tendencja dotyczy wszystkich ras, niezależnie od diety i statusu.

Badanie obserwacyjne

Analizę przeprowadzono na podstawie trzech dużych badań kohortowych, w których uczestniczyło łącznie 220 tys. osób- 72 tys. w większości niezamożnych Amerykanów afrykańskiego i europejskiego pochodzenia w wieku od 40 do 79 lat z 12 południowych stanów (SCCS)oraz łącznie ponad 130 tysięcy kobiet (SWHS) oraz mężczyzn (SMHS) w wieku od 40 do 74 lat mieszkających w Szanghaju, w Chinach.

Informacje na temat obecności orzeszków ziemnych w ich codziennej diecie zebrano na podstawie ankiet w badaniu wyjściowym. Śmiertelność natomiast badano w oparciu o krajowe rejestry oraz wizyty domowe.

Orzeszki ziemne powiązane ze zmniejszeniem śmiertelności

Jedzenie orzechów wiązało się ze zmniejszeniem śmiertelności, zwłaszcza z powodu chorób sercowo-naczyniowych. Zaobserwowano obniżenie o 17 -21% śmiertelności całkowitej, a o 23 -38% śmiertelności sercowo-naczyniowej w wszystkich trzech grupach etnicznych, zarówno wśród mężczyzn, jak i kobiet.

-Ponieważ orzeszki są znacznie mniej kosztowne niż zwykłe orzechy, jak również bardziej dostępne dla osób ze wszystkich środowisk społeczno-gospodarczych. Zwiększenie ich spożycia może prowadzić do poprawy zdrowia układu sercowo-naczyniowego. – dodał Shu.

Zalecana dawka orzeszków ziemnych

Sporo osób uważa, że orzeszki ziemne mają niewiele wspólnego z włoskimi czy migdałami. Co więcej niektórzy twierdzą, że przypominają one bardziej rośliny strączkowe i są spokrewnione z soją i soczewicą, a nie orzechami włoskimi i migdałami.

Jakby nie było, American Heart Association zaleca jeść cztery porcje (garstkę lub ćwierć kubka) niesolonych orzeszków ziemnych w tygodniu. Można je dodawać do sałatek i mimo swojej kaloryczności w takiej ilości z pewnością nie zaszkodzą osobom, które pilnują wagi.

Prospective Evaluation of the Association of Nut/Peanut Consumption With Total and Cause-Specific Mortality

Monika Ostrowska

UkończyłaM Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych na Uniwersytecie Warszawskim oraz studia podyplomowe w Londynie. Od czasu poślubienia diabetyka typu 1, cukrzyca i jej zagadnienia stały się moją największą pasją. Każdą wolną chwilę spędzam na pogłębianiu wiedzy o biologii cukrzycy.

Uważam, że o cukrzycy mówi się stanowczo za mało, a wiedza o niej powinna być popularyzowana, w zwłaszcza w szkołach. Szczególnie interesują mnie zaganiania z zakresu dietoterapii i dietetyki, a także nowoczesne metody leczenia cukrzycy. Śledzę wszystkie najnowsze doniesienia z zakresu badań nad komórkami macierzystymi, przeszczepami oraz terapiami lekowymi.

W Cukrzyca Polska odpowiadam za wiadomości, zwłaszcza z zakresu cukrzycy typu 1, a także za marketing i komunikację.

W czasie wolnym lubię biegać oraz czytać.

Przejdź do strony z pozostałymi autorami portalu Cukrzyca Polska.