Ochrona zdrowia Wiadomości

Pakiet onkologiczny pogorszy jakość opieki nad diabetykami?

Wraz z pakietem onkologicznym Minister Zdrowia Bartosz Arłukowicz zapowiada nową reformę służby zdrowia. Zmieni ona zasady finansowania ośrodków POZ (podstawowej opieki zdrowotnej). Według planowanych zmian stawki za leczenie pacjentów z cukrzycą i innymi przewlekłymi chorobami ulegną drastycznemu zmniejszeniu. Zmiany mają wejść w życie od stycznia 2015, wtedy kiedy pakiet onkologiczny.

Pakiet onkologiczny może uszczuplić środki na cukrzycę
Czy pakiet onkologiczny oznacza pogorszenie opieki nad diabetykami?

Lekarze już zapowiadają że pogorszy to jakość opieki między innymi nad chorymi na cukrzycę i ograniczy dostępność do lekarzy pierwszego kontaktu. Według nich jest to próba sfinansowania pakietu onkologicznego kosztem diabetyków, osób chorych na serce i osób cierpiących na choroby układu oddechowego.

W obecnym systemie lekarze POZ otrzymują stawkę 96 PLN rocznie za każdego pacjenta – jest to tak zwana stawka kapitacyjna. Pacjenci cierpiący na cukrzycę oraz choroby krążenia są jednak wyceniani na 288 PLN rocznie. Różnica w wycenie wynika między innymi z tego, że pacjenci z cukrzycą powinni odbyć nawet do 12 wizyt rocznie. Taka praktyka pozwala lepiej zapobiegając powikłaniom i ilości hospitalizacji, a w długim okresie powinna zaoszczędzić pieniądze służbie zdrowia.

Według Ministerstwa Zdrowia takie rozwiązanie rodzi nadużycia. Istnieją ośrodki POZ, których dochody składają się nawet z 80% z pieniędzy pochodzących z opieki na diabetykami. Opieka nad diabetykami i osobami chorymi na choroby układu krążenia kosztuje system W sumie do 629 mln zł rocznie.

Ministerstwo planuje wprawdzie podwyższyć stawkę kapitacyją dla wszystkich ,ale taż zlikwidować stawkę 288pln za diabetyków i sercowców. Mają również zostać zwiększone wydatki na badania diagnostyczne. Minister Arłukowicz zapewnia, że lekarze ani pacjenci nie odczują różnicy. Według ministerstwa jest to jedynie zmiana struktury wydatków i cała zaoszczędzona kwota wróci do POZ.

Lekarze nie zgadzają się z taką opinią. Według niech pacjenci chorzy na cukrzycę i choroby układu krążenia odczują negatywne stuki tej reformy. Według lekarzy jest to próba znalezienia środków finansowania pakietu onkologicznego kosztem cukrzyków i osób chorych na serce. Szacunkowe oszczędności wynikające z reformy mają wynieść około 800mln, tyle co koszty pakietu onkologicznego. Niektórzy lekarze prowadzący prywatne praktyki lekarskie już zapowiedzieli że nie odnowią kontraktów z NFZ

Wygląda na to że od stycznia 2015 sytuacja diabetyków w Polsce pogorszy się jeszcze bardziej.

Ustawa jest teraz w sejmie i teraz oczekuje na przyjęcie przez posłów.

Monika Ostrowska

UkończyłaM Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych na Uniwersytecie Warszawskim oraz studia podyplomowe w Londynie. Od czasu poślubienia diabetyka typu 1, cukrzyca i jej zagadnienia stały się moją największą pasją. Każdą wolną chwilę spędzam na pogłębianiu wiedzy o biologii cukrzycy.

Uważam, że o cukrzycy mówi się stanowczo za mało, a wiedza o niej powinna być popularyzowana, w zwłaszcza w szkołach. Szczególnie interesują mnie zaganiania z zakresu dietoterapii i dietetyki, a także nowoczesne metody leczenia cukrzycy. Śledzę wszystkie najnowsze doniesienia z zakresu badań nad komórkami macierzystymi, przeszczepami oraz terapiami lekowymi.

W Cukrzyca Polska odpowiadam za wiadomości, zwłaszcza z zakresu cukrzycy typu 1, a także za marketing i komunikację.

W czasie wolnym lubię biegać oraz czytać.

Przejdź do strony z pozostałymi autorami portalu Cukrzyca Polska.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.