Wraz z pakietem onkologicznym Minister Zdrowia Bartosz Arłukowicz zapowiada nową reformę służby zdrowia. Zmieni ona zasady finansowania ośrodków POZ (podstawowej opieki zdrowotnej). Według planowanych zmian stawki za leczenie pacjentów z cukrzycą i innymi przewlekłymi chorobami ulegną drastycznemu zmniejszeniu. Zmiany mają wejść w życie od stycznia 2015, wtedy kiedy pakiet onkologiczny.
Lekarze już zapowiadają że pogorszy to jakość opieki między innymi nad chorymi na cukrzycę i ograniczy dostępność do lekarzy pierwszego kontaktu. Według nich jest to próba sfinansowania pakietu onkologicznego kosztem diabetyków, osób chorych na serce i osób cierpiących na choroby układu oddechowego.
W obecnym systemie lekarze POZ otrzymują stawkę 96 PLN rocznie za każdego pacjenta – jest to tak zwana stawka kapitacyjna. Pacjenci cierpiący na cukrzycę oraz choroby krążenia są jednak wyceniani na 288 PLN rocznie. Różnica w wycenie wynika między innymi z tego, że pacjenci z cukrzycą powinni odbyć nawet do 12 wizyt rocznie. Taka praktyka pozwala lepiej zapobiegając powikłaniom i ilości hospitalizacji, a w długim okresie powinna zaoszczędzić pieniądze służbie zdrowia.
Według Ministerstwa Zdrowia takie rozwiązanie rodzi nadużycia. Istnieją ośrodki POZ, których dochody składają się nawet z 80% z pieniędzy pochodzących z opieki na diabetykami. Opieka nad diabetykami i osobami chorymi na choroby układu krążenia kosztuje system W sumie do 629 mln zł rocznie.
Ministerstwo planuje wprawdzie podwyższyć stawkę kapitacyją dla wszystkich ,ale taż zlikwidować stawkę 288pln za diabetyków i sercowców. Mają również zostać zwiększone wydatki na badania diagnostyczne. Minister Arłukowicz zapewnia, że lekarze ani pacjenci nie odczują różnicy. Według ministerstwa jest to jedynie zmiana struktury wydatków i cała zaoszczędzona kwota wróci do POZ.
Lekarze nie zgadzają się z taką opinią. Według niech pacjenci chorzy na cukrzycę i choroby układu krążenia odczują negatywne stuki tej reformy. Według lekarzy jest to próba znalezienia środków finansowania pakietu onkologicznego kosztem cukrzyków i osób chorych na serce. Szacunkowe oszczędności wynikające z reformy mają wynieść około 800mln, tyle co koszty pakietu onkologicznego. Niektórzy lekarze prowadzący prywatne praktyki lekarskie już zapowiedzieli że nie odnowią kontraktów z NFZ
Wygląda na to że od stycznia 2015 sytuacja diabetyków w Polsce pogorszy się jeszcze bardziej.
Ustawa jest teraz w sejmie i teraz oczekuje na przyjęcie przez posłów.