Insulina Technologia Typ 1 Typ 2 Wiadomości

Peno-plaster do podawania insuliny wkrótce w produkcji

Calibra Finesse to peno-plaster
Calibra Finesse to peno-plaster czy też patch-pen do bezinwazyjnego podawania insuliny

Firma farmaceutyczna Johnson & Johnson planuje wprowadzenia na rynek pena do podawania insuliny w postaci naklejki, tzw. patch-pen, czy też peno-plastra. Urządzenie nakleja się na skórę, a podawanie insuliny następuje za pomocą naciśnięcia przycisków, umieszczonych na plastrze. Urządzenie nazywa się Calibra Finesse i nie wymaga bolesnych wkłuć.

Co to jest peno-plaster?

Insulina w formie patch-pen została już zatwierdzona do użytku w lipcu 2010 pod nazwą Calibra Finesse, jako lek stosowany w terapii cukrzycy typu 1 i 2. Od tego czasu firma Calibra Medical została przejęta przez Johnson & Johnson. Johnson&Johnson chce teraz rozpocząć produkcję urządzenia na dużą skalę.

Urządzenie jest czymś pomiędzy pompą insulinową, na przykład pompą OmniPod, zwaną też ‘patch pomp’ a insuliną podawaną w tradycyjnej formie za pomocą penów.

Patch-pen przeznaczony jest do noszenia na ciele. Jest bardzo mały (mniejszy niż pompa) i nie posiada baterii, ekranu czy pilota ręcznego. Ponieważ jest bardzo cienki i ma beżowy kolor, wygląda jak plaster opatrunkowy. Można go obsługiwac przez ubranie, przez co zapewnia dyskr

Calibra Finesse to peno-plaster, jest koloru skóry, i można go obsługiwać przez ubranie
Calibra Finesse to peno-plaster, jest koloru skóry, i można go obsługiwać przez ubranie

Jak działa insulina w formie patch-pen?

Insulina o postaci patch-pen dostarcza wyłącznie dawki bolusa, nie podaje zaś insuliny bazowej (te muszą być aplikowane oddzielnie, za pomocą tradycyjnego pena). Dawki bolusa są dostarczane poprzez równoczesne naciśnięcie dwóch przycisków znajdujących się na boku urządzenia. Liczba naciśnięć przycisku jest związana z rozmiarem dawki, czyli gdy potrzebne są większe dawki insuliny, naciśnięcie trzeba wielokrotnie powtórzyć.

Patch-pen ma zbiornik o pojemności 200 jednostek i może być noszony przez okres do 3 dni. Zbiorniczek uzupełnia się za pomocą strzykawki.

W przyszłości peno-plaster może być wykorzystany do podawania innych leków, na przykład inkretyn.

Patch-pen łagodzi ból

Dostępne są dwie wersje insuliny patch-pen: pierwsza wersja dostarcza jedną jednostkę oraz druga, która aplikuje dwie jednostki za jednym razem.

Mimo, że insulina bazowa nadal będzie musiała być podawana za pomocą penów, to urządzenie znacząco zmniejsza liczbę zastrzyków. Niweluje znacząco towarzyszący zastrzykom ból.

Dominic Caruso, dyrektor finansowy Johnson & Johnson, oceniając pierwszy kwartał sprzedaży, powiedział: ” (…)Chcemy aby patch-pen trafił na rynek za około dwa lata, musimy jeszcze dokonać pewnych ulepszeń, a następnie wprowadzić urządzenie do produkcji na wielką skalę”.

Monika Ostrowska

UkończyłaM Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych na Uniwersytecie Warszawskim oraz studia podyplomowe w Londynie. Od czasu poślubienia diabetyka typu 1, cukrzyca i jej zagadnienia stały się moją największą pasją. Każdą wolną chwilę spędzam na pogłębianiu wiedzy o biologii cukrzycy.

Uważam, że o cukrzycy mówi się stanowczo za mało, a wiedza o niej powinna być popularyzowana, w zwłaszcza w szkołach. Szczególnie interesują mnie zaganiania z zakresu dietoterapii i dietetyki, a także nowoczesne metody leczenia cukrzycy. Śledzę wszystkie najnowsze doniesienia z zakresu badań nad komórkami macierzystymi, przeszczepami oraz terapiami lekowymi.

W Cukrzyca Polska odpowiadam za wiadomości, zwłaszcza z zakresu cukrzycy typu 1, a także za marketing i komunikację.

W czasie wolnym lubię biegać oraz czytać.

Przejdź do strony z pozostałymi autorami portalu Cukrzyca Polska.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.