Dieta Przyczyny i czynniki ryzyka Wiadomości

Pepsi wycofała aspartam z dietetycznych napojów w USA

Pepsi light bez aspartamu w USA
Pepsi wyeliminowała aspartam ze swoich napoi w USA

Pepsi wycofała kontrowersyjny słodzik aspartam z wielu swoich napojów dietetycznych sprzedawanych na rynku w USA. Powodem tego jest spadek sprzedaży wynikającego z obaw konsumentów o ich zdrowie. Słodzik – który został powiązany z niepokojącymi skutkami ubocznymi przez konsumentów – w ubiegłym roku stał się przyczyną spadku sprzedaży napojów dietetycznych marki PepsiCo aż o 5 %.

Pepsi Light bez zawartości słodzika aspartam trafi do sprzedaży w USA w sierpniu. W Europie jak również i w Polsce dietetyczne wersje pepsi nadal będą zawierały aspartam.

Aspartam 200 razy słodszy niż cukier

Aspartam, który jest 200 razy słodszy niż cukier i zawiera niewiele kalorii stał się doskonałym substytutem cukru w napojach dietetycznych. Tysiące artykułów spożywczych i napojów na całym świecie zawiera go w swoim składzie, w tym płatki śniadaniowe bez cukru i gumy do żucia.

Wykorzystywanie słodzika jest bardzo kontrowersyjne już od czasów jego zatwierdzenia w 1980 roku. Według jednych aspartam może prowadzić do poważnych skutków ubocznych, w tym stwardnienia rozsianego, guzów mózgu, ślepoty, problemów ze zdrowiem psychicznym, a także otyłości i cukrzycy typu 2.

Według innych, brak jednoznacznych dowodów naukowych, które by potwierdziły niepożądane skutki uboczne aspartamu, choć to jedna z najbardziej analizowanych substancji słodzących.

Amerykańska Agencja Żywności i Leków twierdzi, że istnieje ponad 100 badań aspartamu, a żaden z nich nie potwierdziło tych zagrożeń. FDA wskazuje jednak, że powinien być ustalony limit spożycia słodzika. Dorosły musiałby spożywać 14 puszki z napojem bez cukru codziennie aby osiągnąć ten limit.

Warto jednak wspomnieć że wiele z tych badań zostało przeprowadzonych na zlecenie firm stosujących aspartam w swoich produktach.

Niektóre osoby nie mogą bezpiecznie spożywać aspartamu – osoby borykające z dziedziczną chorobą zwaną fenyloketonurią lub PKU, u których strawienie aspartam nie jest możliwe.

Aspartam wycofany tylko w Stanach Zjednoczonych

Decyzja Pepsi została podjęta wyłącznie w odpowiedzi na obawy wyrażone przez konsumentów. Firma zastąpi aspartam innym słodzikiem -sukralozą – mieszaniną potasu acesulfam-K (Ace). Zmiana odnosi się tylko do rynku amerykańskiego i będzie dotyczyć wszystkich odmian dietetycznej Pepsi, takie jak Diet Pepsi i Diet Pepsi Wild Cherry.

Rzecznik Pepsi powiedział, że słodzik nie zostanie wycofany z napojów w Europie: “Konsumenci na rynku europejskim kochają Pepsi Light. (…). Pepsi używa różnych substancji słodzących tworząc wspaniale smaki coli, w tym aspartam, który pozostaje ważną substancją w niektórych napojach Pepsi na całym świecie, w tym Pepsi Light.”

Monika Ostrowska

UkończyłaM Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych na Uniwersytecie Warszawskim oraz studia podyplomowe w Londynie. Od czasu poślubienia diabetyka typu 1, cukrzyca i jej zagadnienia stały się moją największą pasją. Każdą wolną chwilę spędzam na pogłębianiu wiedzy o biologii cukrzycy.

Uważam, że o cukrzycy mówi się stanowczo za mało, a wiedza o niej powinna być popularyzowana, w zwłaszcza w szkołach. Szczególnie interesują mnie zaganiania z zakresu dietoterapii i dietetyki, a także nowoczesne metody leczenia cukrzycy. Śledzę wszystkie najnowsze doniesienia z zakresu badań nad komórkami macierzystymi, przeszczepami oraz terapiami lekowymi.

W Cukrzyca Polska odpowiadam za wiadomości, zwłaszcza z zakresu cukrzycy typu 1, a także za marketing i komunikację.

W czasie wolnym lubię biegać oraz czytać.

Przejdź do strony z pozostałymi autorami portalu Cukrzyca Polska.