Ćwiczenia fizyczne Ochrona zdrowia Wiadomości Życie z cukrzycą

9 bieg Policz się z cukrzycą 2015 już w tę niedzielę

Logo 'Policz się z cukrzycą'
Znak programu ‘Policz się z cukrzycą’ który można znaleźć na niektórych produktach, które podają WW i WBT

W najbliższą niedzielę, 11 stycznia, odbędzie się 9. edycja biegu „Policz się z cukrzycą” w ramach WOŚP.

W Warszawie limit zapisów, czyli 5000 zarejestrowanych uczestników został wyczerpany już 2 stycznia! W ostatnich latach bieg stał się bardzo popularny, a akcja rozszerzyła na całą Polskę. Jego ideą jest okazanie wsparcia diabetykom oraz promowanie aktywności fizycznej jako sposobu zapobiegania cukrzycy.

Policz się z cukrzycą  – WW i WBT na opakowaniach

Ponadto uczestnicy biegu pragną zachęcić producentów żywności, by zawarli na opakowaniach swoich produktów informacje o wymiennikach węglowodanowych i białkowo – tłuszczowych.

Fundacja WOŚP chciałaby, aby na każdym opakowaniu zamieszczono niewielkie logo Orkiestry (serduszko) z napisem „Policz się z cukrzycą”, oraz dodatkową linijkę tekstu, w której byłyby niezbędne dane, czyli np. zawartość wymienników w 100 gr : WW 1,2 WBT 1,4 w opakowaniu : WW 2,5 WBT 2,8.  Są już w Polsce firmy, które dzięki akcji „Policz się z cukrzycą” zapisują takie informacje na swoich wyrobach. Należą do nich na przykład produkty firmy Mlekpol, Turek czy Bakoma.

Celem biegu jest także zwrócenie uwagi Polaków na badanie się i dbanie o swoje zdrowie, gdyż cukrzyca jest chorobą, na którą w Polsce choruje 2 miliony ludzi (przeczytaj statystki cukrzycy).

Biegi i…pływanie

Warszawscy biegacze mają do przebiegnięcia dystans 5 km. Startują i finiszują przy Pl. Defilad. Bieg przebiegnie Żytnią, Jasną, Mazowiecką, placem Piłsudskiego, Wierzbową, Senatorską, Krakowskim Przedmieściem, z powrotem placem Piłsudskiego, Królewską, Krakowskim Przedmieściem, Świętokrzyską, Jasną i Żytnią.

Oprócz głównego biegu podczas warszawskiego Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, również w całej Polsce odbędzie się 38 mniejszych biegów, a w Sokołowie Małopolskim aż 24-godzinne pływanie.

Biegacze wystartują także w Opolu, Żarach, Sokołowie Podlaskim, Witnicy, Postominie, Kostrzynie, Kobyłce, Legionowie, Międzychodzie, Przemyślu, Wronkach, Świnoujściu, Kwidzynie, Stalowej Woli, Kórniku, Ciechanowie, Kraśniku, Tułowicach, Barcinie, Tarnobrzegu, Dębnie, Fromborku, Wodzisławiu, Częstochowie, Koninie, Lesznie, Łodzi, Łagowie, Wągrowcu, Pońcu, Krośnie, Gorzowie Wielkopolskim, Nowym Stawie, Moryniu, Żychlinie i Górze.

Pompy dla ciężarnych kobiet z cukrzycą typu 1

Do tej pory WOŚP zakupiła już 755 osobistych pomp insulinowych, z których skorzystało jak dotąd 1626 kobiet chorych na cukrzycę. Są one niezbędne dla diabetyczek chorujących na cukrzycę typu 1, a pragnących zajść w ciążę lub już ciężarnych. Wyrównanie HbA1c oraz prawidłowa glikemia są kluczowe dla przebiegu ciąży w cukrzycy typu 1.

Wszystkie biegi odbędą się oczywiście w dniu Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, czyli 11 stycznia 2015 r. Warszawski startuje o godzinie 13.30.

Głównym sponsorem biegu „Policz się z cukrzycą” jest Eden, producent wody.

Anna Kopyść

Ukończyłam Wydział Dziennikarstwa oraz Wydział Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. Swoje życie zawodowe dzielę między te dwie pasje – dziennikarstwo oraz psychologię. Wiele lat spędziłam w redakcjach najpoczytniejszych gazet w Polsce, pisałam również artykuły z zakresu psychologii do portali internetowych.

Posiadam duże doświadczenie w pracy z młodzieżą, zdobyte w trakcie pracy jako psycholog szkolny, jak również jako nauczyciel akademicki Uniwersytetu Warszawskiego oraz Akademii Pedagogiki Specjalnej.

Na portalu Cukrzyca Polska odpowiadam za dział psychologii, emocje oraz psychologię dojrzewania, jak również piszę wiadomości z Polski i z zakresu cukrzycy typu 2.

Prywatnie jestem mamą prawie 2 letniej córeczki oraz opiekuję się mamą chorą na cukrzycę typu 2.