Leczenie Technologia Typ 1 Wiadomości

Pompa Medtronic MiniMed 670G z zamkniętym obiegiem – ‘sztuczna trzustka’ – przeszła pomyślnie kolejny etap badań

MiniMed 670G Medtronic Sztuczna trzustka
Technologia zamkniętego obiegu tak zwanej ‘sztucznej trzustki’ wykorzystuje skomplikowane algorytmy matematyczne, które automatycznie dostosowują dawki insuliny, w oparciu o informacje z wbudowanego sensora CGM

Magazyn medyczny JAMA opublikował wyniki kolejnej fazy badań nad zamkniętym systemem hybrydowym w pompach insulinowych MiniMed670g firmy Medtronic, tak zwanej sztucznej trzustce.

Urządzenie reaguje na podwyższony poziom cukru i samodzielnie dozuje insulinę, w celu zmniejszenia glikemii. Bolusy nadal chory podaje samodzielnie.

O początkach badań nad MiiniMed 670G Cukrzyca Polska pisała w zeszłym roku:

Technologia zamkniętego obiegu tak zwanej ‘sztucznej trzustki’ wykorzystuje skomplikowane algorytmy matematyczne, które automatycznie dostosowują dawki insuliny, w oparciu o informacje z wbudowanego sensora CGM. System zaprojektowano w sposób który umożliwia automatyczne dopasowywanie dawki insuliny tak, aby otrzymywać poziomy cukrów w wartościach jak najbardziej zbliżonych do wartości glikemii zdrowego człowieka w dzień i w nocy, bez interwencji chorego, za wyjątkiem bolusów doposiłkowych.

Celem przedsięwzięcia jest znaczne ułatwienie samokontroli osobom z cukrzycą typu 1, eliminując ‘błąd ludzki’. Urządzenie jest nadal noszone za wnętrz (nie jest to implant), i składa się z dwóch części – pompy i sensora CGM.

Medtronic publikuje pozytywne rezultaty prób zamkniętego systemu hybrydowego pomp insulinowych MiniMed 670G

Badania rozpoczęte rok temu  badały bezpieczeństwo systemu i pokazały, że pacjenci poddani tej terapii odczuwali mniejsze wahania glikemii. Zaobserwowano u nich także prawidłowe stężenie glukozy we krwi przez dłuższy czas, mniej hipo i hiperglikemii, a także zmniejszone HbA1c w porównaniu do danych należących do pacjentów stosujących zwyczajne pompy z sensorami. Dane te zostały zaprezentowane na 52 dorocznym spotkaniu Europejskiego Stowarzyszenia Badań Cukrzycy w Monachium, w Niemczech, a następnie opublikowane w magazynie medycznym JAMA.

Okazało się, że osoby korzystające z zamkniętego obiegu uzyskały w porównaniu z osobami korzystającymi ze ‘zwykłej’ pompy (otwarty obieg):

  • Redukcja HbA1c o 0,5%, z 7,4 % do 6,9%
  • 40% redukcja czasu w hipoglikemii – glikemii poniżej 70 mg/dl
  • 40% czasu w niebezpiecznej hipoglikemii – glikemii 50 mg/dl
  • 11% spadek czasu w hiperglikemii – powyżej 180 mg/dl oraz 8% zwiększenie czasu w ‘normie’ 71-180 mg/dl
    180 mg/dl
    70 mg/dl
    70 mg/

Pompa MiniMed 670G pozytywnie wpływa na HbA1c w cukrzycy typu 1

W badaniu wzięło udział ponad 124 cukrzyków w wieku od 14 lat wzwyż. Na wyniki składało się 12.000 dni próbnych, co czyni badania największymi i najdłuższymi domowymi testami systemu zamkniętego obiegu w USA. Pacjenci mieli za zadanie podać ilość węglowodanów jaką spożywają i wysiłku fizycznego, jaki wykonują w ciągu dnia i co jakiś czas kalibrować sensor.

,,Podczas fazy badań u pacjentów z cukrzycą typu 1 poddanych tej terapii nie wystąpiły żadne epizody ciężkich niedocukrzeń czy kwasicy ketonowej.” – powiedział dr Richard M. Bergenstal, główny doktor badań i główny dyrektor wykonawczy międzynarodowego centrum cukrzycy w Lineapolis.

Zamknięty obieg okazał się skuteczniejszy w kontroli glikemii niż otwarte obiegi (wymagające interwencji pacjenta zwykłe pompy), i miał pozytywny wpływ na HbA1c, zapotrzebowanie na insulinę oraz wagę pacjentów.

Sztuczna trzustka poprawia jakość życia diabetyków typu 1

,,Dane są obiecujące i pokazują, że system ten i jego umiejętność automatycznego dawkowania insuliny przez 24h może znacząco wpłynąć na życie pacjentów z cukrzycą typu 1 i jego komfort, Szczególnie w nocy, kiedy najtrudniejszym jest utrzymanie docelowego poziomu glukozy we krwi.” Dodał Bergenstal.

Alejandro Galindo, dyrektor IMDB w Medtronic’u powiedział: ,,Jesteśmy zadowoleni z postępów które poczyniliśmy na polu automatyzacji podawania insuliny bazowej i każdy mały przełom w naszym wieloetapowym podejściu zapewnia większą automatyzację i spokój ducha pomagając w czynieniu kontroli cukrzycy prostszą i łatwiejszą. Wkładamy całe nasze serce w rozwój znaczących rozwiązań takich jak to, aby cukrzycy i ich opiekunowie mogli spędzać mniej czasu na kontrolowaniu choroby i poświecić go na cieszenie się życiem i codziennymi radościami. „

System jest ciągle w fazie badan i testów i nie jest dopuszczony do użytku komercyjnego nigdzie na świecie. Spodziewana premiera pompy MiniMed 670G jest zaplanowana na przyszły rok. Cena jest nie znana.

O Medtronicu

Wydział badań cukrzycy w firmie Medtronic współpracuje ze światową społecznością diabetyków, w celu zmiany sposobu w jaki ludzie radzą sobie z cukrzycą.

Medtronic z siedzibą w Dubilnie w Irlandii jest jedną z największych na świecie firm zajmującą się medyczną technologią i rozwiązaniami uśmierzającymi ból, przywracającymi zdrowie i przedłużającymi życie milionom ludzi na całym świecie. Medtronic zatrudnia ponad 80 tysięcy ludzi na całym świecie służąc rehabilitantom, szpitalom i pacjentom w około 160 krajach. ​

Monika Ostrowska

UkończyłaM Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych na Uniwersytecie Warszawskim oraz studia podyplomowe w Londynie. Od czasu poślubienia diabetyka typu 1, cukrzyca i jej zagadnienia stały się moją największą pasją. Każdą wolną chwilę spędzam na pogłębianiu wiedzy o biologii cukrzycy.

Uważam, że o cukrzycy mówi się stanowczo za mało, a wiedza o niej powinna być popularyzowana, w zwłaszcza w szkołach. Szczególnie interesują mnie zaganiania z zakresu dietoterapii i dietetyki, a także nowoczesne metody leczenia cukrzycy. Śledzę wszystkie najnowsze doniesienia z zakresu badań nad komórkami macierzystymi, przeszczepami oraz terapiami lekowymi.

W Cukrzyca Polska odpowiadam za wiadomości, zwłaszcza z zakresu cukrzycy typu 1, a także za marketing i komunikację.

W czasie wolnym lubię biegać oraz czytać.

Przejdź do strony z pozostałymi autorami portalu Cukrzyca Polska.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.