W ramach programu Unii Europejskiej o nazwie IMI – Innovative Medicine Initiative, (Inicjatywa Techniczna w zakresie Innowacyjnych Leków), polscy naukowcy z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach będą pracować nad większym zrozumieniem cukrzycy typu 1.
Jednym z dalekosiężnych celów projektu jest opracowania indywidualnie dobranych do pacjenta terapii cukrzycy typu 1.
INNODIA i cukrzyca typu 1
Projekt nosi nazwę Translational approaches to disease modifying therapy of Type 1 Diabetes Mellitus (T1DM) – w skrócie INNODIA. Jego głównym celem jest dogłębne zrozumienie przyczyn cukrzycy typu 1, oraz organizmu osób zmagających się z chorobą. W tym celu wokół projektu skupiono specjalistów z różnych dziedzin nauki – immunologii, biologii komórek beta trzustki, oraz naukowców pracujących na biomarkerami.
Polscy naukowcy będą pracować nad zrozumieniem procesów degradacji komórek beta trzustki, immunofenotypem, profilem genetycznym pacjentów oraz biomarkermi.
W rezultacie projektu INNODA, naukowcy spodziewają się zrozumieć cukrzycę typu 1 na poziomie molekularnym, nauczyć się identyfikować osoby w wysokiej grupie ryzyka zachorowania, a także opracować leki dostosowane do indywidualnych potrzeb pacjentów – na podstawie ich unikalnego genotypu i immunofenotypu.
Jednym z celów projektu jest stworzenie bazy danych osób w grupie ryzyka zachorowania na cukrzycę typu 1 oraz osób ze świeżo zdiagnozowaną cukrzycą typu 1.
Ze strony Uniwersytetu Śląskiego szefową projektu została pani profesor dr hab. n. med. Przemysława Jarosz-Chobot z Katedry i Kliniki Pediatrii, Endokrynologii i Diabetologii Dziecięcej Wydziału Lekarskiego w Katowicach SUM.
Budżet jaki przyznano Śląskiemu Uniwersytetowi Medycznemu na ten projekt, wynosi 271 000 EUR.
Przeczytaj:
Co to jest Innovative Medicines Initiative (IMI)?
IMI Inicjatywa Techniczna w zakresie Innowacyjnych Leków) to partnerstwo między Unią Europejską oraz Europejskim Stowarzyszeniem Farmaceutycznym EFPIA (The European Federation of Pharmaceutical Industries and Associations).
Jej celem jest inicjowanie i ułatwianie współpracy pomiędzy ośrodkami badawczymi, firmami farmaceutycznymi, a także małymi i średnimi firmami związanymi z ochroną zdrowia i badaniami w zakresie badań nad lekami i o ochroną zdrowia.
Obecnie toczy się około 50 projektów pod auspicjami IMI, w tym z zakresu cukrzycy, otyłości, chorób neurodegradacyjnych , takich jak choroba Alzheimera.
Dla przykładu, inny projekt zajmuje się poszukiwaniem skutecznych terapii retinopatii cukrzycowej. Ten project nosi nazwę: Discovery and validation of novel endpoints in dry age-related macular degeneration and diabetic retinopathy. Nie jest on jednak realizowany przez ŚUM.
Dobre wiadomości dla polskich pacjentów?
Takie projekty dają szanse polskim naukowcom włączyć się w międzynarodowy wyścig poszukiwania leku na cukrzycę typu 1. Oznacza to też, że być może polscy chorzy będą mieli szanse wziąć udział w testach i programach pilotażowych nowych terapii. Zazwyczaj wszak to amerykańscy lub australijscy pacjenci jako pierwszy testują nowoczesne urządzenia i terapie.
Trzymamy kciuki za polskich naukowców z Uniwersytetu Śląskiego!
Przeczytaj więcej:
- Szczepionka na cukrzyce typu 1 za 10 lat
- Szczepionka BCG na cukrzycę wchodzi w etap badań na ludziach
Żródło: IMI Europe