Leczenie Typ 1 Wiadomości

Poszukiwania leku na cukrzycę typu 1 na Śląskim Uniwersytecie Medycznym

INNODIA
Współpraca w ramach programu badawczego INNODIA

W ramach programu Unii Europejskiej o nazwie IMI – Innovative Medicine Initiative, (Inicjatywa Techniczna w zakresie Innowacyjnych Leków), polscy naukowcy z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach będą pracować nad większym zrozumieniem cukrzycy typu 1.

Jednym z dalekosiężnych celów projektu jest opracowania indywidualnie dobranych do pacjenta terapii cukrzycy typu 1.

INNODIA i cukrzyca typu 1

Projekt nosi nazwę Translational approaches to disease modifying therapy of Type 1 Diabetes Mellitus (T1DM) – w skrócie INNODIA. Jego głównym celem jest dogłębne zrozumienie przyczyn cukrzycy typu 1, oraz organizmu osób zmagających się z chorobą. W tym celu wokół projektu skupiono specjalistów z różnych dziedzin nauki – immunologii, biologii komórek beta trzustki, oraz naukowców pracujących na biomarkerami.

Polscy naukowcy będą pracować nad zrozumieniem procesów degradacji komórek beta trzustki, immunofenotypem, profilem genetycznym pacjentów oraz  biomarkermi.

W rezultacie projektu INNODA, naukowcy spodziewają się zrozumieć cukrzycę typu 1 na poziomie molekularnym, nauczyć się identyfikować osoby w wysokiej grupie ryzyka zachorowania, a także opracować leki dostosowane do indywidualnych potrzeb pacjentów – na podstawie ich unikalnego genotypu i immunofenotypu.

Jednym z celów projektu jest stworzenie bazy danych osób w grupie ryzyka zachorowania na cukrzycę typu 1 oraz osób ze świeżo zdiagnozowaną cukrzycą typu 1.

Ze strony Uniwersytetu Śląskiego szefową projektu została pani profesor dr hab. n. med. Przemysława Jarosz-Chobot z Katedry i Kliniki Pediatrii, Endokrynologii i Diabetologii Dziecięcej Wydziału Lekarskiego w Katowicach SUM.

Budżet jaki przyznano Śląskiemu Uniwersytetowi Medycznemu na ten projekt, wynosi 271 000 EUR.

Przeczytaj:

Co to jest Innovative Medicines Initiative (IMI)?

IMI Inicjatywa Techniczna w zakresie Innowacyjnych Leków) to partnerstwo między Unią Europejską oraz Europejskim Stowarzyszeniem Farmaceutycznym EFPIA (The European Federation of Pharmaceutical Industries and Associations).

Jej celem jest inicjowanie i ułatwianie współpracy pomiędzy ośrodkami badawczymi, firmami farmaceutycznymi, a także małymi i średnimi firmami związanymi z ochroną zdrowia i badaniami w zakresie badań nad lekami i o ochroną zdrowia.

Obecnie toczy się około 50 projektów pod auspicjami IMI, w tym z zakresu cukrzycy, otyłości, chorób neurodegradacyjnych , takich jak choroba Alzheimera.

Dla przykładu, inny projekt zajmuje się poszukiwaniem skutecznych terapii retinopatii cukrzycowej. Ten project nosi nazwę: Discovery and validation of novel endpoints in dry age-related macular degeneration and diabetic retinopathy. Nie jest on jednak realizowany przez ŚUM.

Dobre wiadomości dla polskich pacjentów?

Takie projekty dają szanse polskim naukowcom włączyć się w międzynarodowy wyścig poszukiwania leku na cukrzycę typu 1. Oznacza to też, że być może polscy chorzy będą mieli szanse wziąć udział w testach i programach pilotażowych nowych terapii. Zazwyczaj wszak to amerykańscy lub australijscy pacjenci jako pierwszy testują nowoczesne urządzenia i terapie.

Trzymamy kciuki za polskich naukowców z Uniwersytetu Śląskiego!

Przeczytaj więcej:

Żródło: IMI Europe

Monika Ostrowska

UkończyłaM Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych na Uniwersytecie Warszawskim oraz studia podyplomowe w Londynie. Od czasu poślubienia diabetyka typu 1, cukrzyca i jej zagadnienia stały się moją największą pasją. Każdą wolną chwilę spędzam na pogłębianiu wiedzy o biologii cukrzycy.

Uważam, że o cukrzycy mówi się stanowczo za mało, a wiedza o niej powinna być popularyzowana, w zwłaszcza w szkołach. Szczególnie interesują mnie zaganiania z zakresu dietoterapii i dietetyki, a także nowoczesne metody leczenia cukrzycy. Śledzę wszystkie najnowsze doniesienia z zakresu badań nad komórkami macierzystymi, przeszczepami oraz terapiami lekowymi.

W Cukrzyca Polska odpowiadam za wiadomości, zwłaszcza z zakresu cukrzycy typu 1, a także za marketing i komunikację.

W czasie wolnym lubię biegać oraz czytać.

Przejdź do strony z pozostałymi autorami portalu Cukrzyca Polska.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.