Choroby skóry w cukrzycy
Problemy i choroby skórne to powszechne zjawisko w cukrzycy. 35% – 60% diabetyków, czyli co trzeci z nas, będzie cierpiał na jakąś postać chorób skóry w wyniku cukrzycy w ciągu całego życia.
Bywa, że to problemy skórne, na przykład suchość, są pierwszym objawem choroby, na postawie którego lekarz kieruje na badania diagnostyczne cukrzycy.
Niektóre schorzenia skóry na które cierpią diabetycy, są powszechne i wśród zdrowych osób, cukrzyca jedynie sprawia że diabetyk jest bardziej na nie narażony i trudniej się je leczy. Inne choroby skóry zaś są typowym powikłaniem cukrzycy.
Dobra wiadomość jest taka, że większość chorób skóry w cukrzycy można skutecznie wyleczyć, ale warunkiem jest uzyskanie HbA1c w ramach zalecanych norm.
Czym charakteryzuje się skóra diabetyka?
Nawet jeśli nie cierpisz na żadne choroby skóry, w wyniku cukrzycy twoja skóra jest mniej odporna i bardziej wrażliwa na urazy, niż skóra osób zdrowych. Lekarze porównują skórę diabetyka do skóry osób starszych. Typowe cechy skóry w cukrzycy mogą zawierać:
- Suchość
- Zgrubienie i utrata elastyczności
- Swędzenie
- Niewystarczająca ilość potu
- Łuszczenie się skóry
- Skłonność do wyprysków i krost
- Zmiany ropne
- Zaczerwieniania
Ponadto skóra diabetyka jest bardziej podatna na:
- Skaleczenia, urazy i obtarcia
- Działania promieni słońca (poparzenia słoneczne)
- Podrażnienia spowodowane przez środki chemiczne
- Oparzenia
- Infekcje i zapalenia
- Trudniej się goi i wolniej się regeneruje
Dlaczego cukrzyca sprzyja problemom skórnym?
Problemy skórne w cukrzycy nie są mają do końca wyjaśnionych wszystkich ich przyczyn. Jednak wiadomo, że u ich podłoża zawsze leży hiperglikemia.
Podwyższony poziom cukru we krwi powoduje uszkodzenie naczyń krwionośnych – i tych najmniejszych, włosowatych, i tych większych. Przez to do skóry nie docierają substancje odżywcze i tlen, więc skóra wysusza się, łuszczy, swędzi, a to zaś sprawia, że jest podatna choroby.
Ponadto, cukier zawarty w pocie jest doskonałą pożywką dla bakterii i grzybów, stąd diabetycy są szczególnie narażeni na infekcje bakterie i grzybiczne.
Dodatkowo neuropatia, czyli uszkodzenie nerwów, które towarzyszy cukrzycy sprawia, że nie odczuwamy zranień czy innych problemów skórnych, i odkrywamy je w późniejszych etapach, czasem zainfekowane. A to utrudnia leczenie.
W cukrzycy częste problemy z wyrównaniem lipidów (cholesterol i trójglicerydy) mogą doprowadzić do problemu skórnego o nazwie żółtaki.
Innym typowym problemem są mechaniczne uszkodzenia w wyniku nakłuć i zastrzyków oraz uczulenie na insulinę, a także reakcje alergiczne na leki doustne, w tym pochodne sulfonylomcznika.
Rodzaje chorób skóry w cukrzycy
Lista chorób skóry jest bardzo długa, niektóre są typowe dla cukrzycy, i wynikają bezpośrednio z hiperglikemii lub alergii na leki.inne zaś dotykają i diabetyków i osoby nie cierpiące na cukrzycę.
Infekcje bakteryjne skóry w cukrzycy
Diabetycy cierpią na wiele problemów skórnych, które również dotykają osoby zdrowe. Są to infekcje bakteryjne lub grzybiczne. Niestety, w przypadku cukrzycy, takie infekcje trudniej się leczy i częściej one nawracają, gdyż glukoza zawarta w pocie i śluzie jest dla nich doskonała pożywką. Objawy to pęcherzyki, pieczenie, łuszczenie się skóry, bolesność.
Leczone są poprzez indywidualnie dobrane środki antygrzybiczne lub antybakteryjne. Właściwa higiena i dbałość o skórę są kluczowe w leczeniu i zapobieganiu infekcjom.
Przeczytaj więcej:
Cukrzycowe choroby skóry
Istnieje też cała gama schorzeń które dotykają tylko diabetyków, i są spowodowane hiperglikemią towarzyszącą cukrzycy, uszkodzeniem nerwów i naczyń krwionośnych. Niektóre choroby są bardziej typowe dla typu I inne dla typu II, ale większość z nich może dotknąć każdego diabetyka.
Typowe przykłady to:
- Dermopatia cukrzycowa
- Rogowadzenie ciemne
- Obumieranie tłuszczowe skóry
- Inne
Schorzenia te leczy się za pomocą maści, terapii światłem czy krioterapii (leczenie zimnym azotem), ale podstawowym warunkiem jest wyrównanie cukrzycy, a także niekiedy obniżenie masy ciała.
- Przeczytaj o rodzajach chorób skóry w cukrzycy
Leczenie
Większość problemów skórnych wymaga interwencji dermatologa. Jeśli więc zauważysz coś niepokojącego, zgłoś się do lekarza dermatologa.
Zapobieganie chorobom skóry w cukrzycy
Poza wyrównaniem cukrzycy, które jest podstawowym warunkiem dbałości o skórę, niezbędna jest właściwa higiena oraz regularne nawilżanie skóry. Diabetyk powinien unikać sytuacji, gdzie mógłby zarazić się grzybicą, pożyczania butów lub innych elementów bielizny osobistej.
Regularne nawilżanie skóry balsamami i kremami, oraz utrzymanie w suchość fałd skóry, czy tez przestrzeni między palcami jest bardzo istotne w zapobieganiu infekcjom. Bardzo ważna jest też dbałość o stopy i zapobieganie stopie cukrzycowej.
Dowiedz się jak dbać o skórę w cukrzycy
Zostaw komentarz