Drgawki w ciężkiej hipoglikemii

Drgawki i konwulsje w ciężkiej hipoglikemii

Drgawki w ciężkiej hipoglikemii
Drgawki mogą doprowadzić do utraty przytomności

Drgawki i konwulsje cukrzycowe to skutek ciężkiej hipoglikemii, czyli sytuacji gdy poziom cukru we krwi spadnie niebezpiecznie nisko. Nie ma jednej granicy przy której chory wpada w taki stan. Co więcej, nawet u tej samej osoby ta granica będzie się różnić zależnie od dnia.

Drgawki i konwulsje to stan, który przeraża diabetyków i może przestraszyć tych, którzy są wokół nich. Choć stan ten w rzadkich sytuacjach może doprowadzić do śpiączki i innych poważnych powikłań, to zazwyczaj mija po 10 minutach.

Sygnały ostrzegawcze nadchodzących drgawek

Przed samym atakiem, organizm może dawać sygnały ostrzegawcze. Każdy z nas będzie miał inne sygnały ostrzegawcze, więc wsłuchuj się w swój organizm. Typowe sygnały to:

  • Skurcze i niekontrolowane odruchy jednej kończyny lub wielu kończyn
  • Nagły atak lęku lub paniki
  • Oblanie potem

Osoby trzecie mogą zauważyć:

  • Ogromną bladość
  • Zamglony, nieobecny wzrok
  • Zmiany w fizjonomii

Jeśli zauważysz te sygnały, to szybkie zażycie glukozy może zapobiec wystąpieniu konwulsji. Nawet jeśli nie uda się zapobiec atakowi, to wczesne spożycie cukru skróci go i złagodzi jego przebieg.

Atak drgawek w hipoglikemii

Konwulsje to niekontrolowane trzęsienie się całego ciała, brak kontroli nad organizmem, niekontrolowane dźwięki i krzyki, pot. Diabetyk w trakcie ataku może mówić ‘pomóż mi, pomóż mi’ nawet jeśli już mu pomogliśmy.

Diabetyk przesuwa się w trakcie drgawek w prawo, w lewo, w przód i w tył, więc najlepiej, jeśli pomożemy mu położyć się na podłodze i usuniemy wszystkie sprzęty o które może się uderzyć.

Między atakami drgawek następują krótki chwile przerwy, które wydłużają się im bliżej końca ataku.

Konwulsje kiedy jesteś sam

W trakcie konwulsji, hormony stresu adrenalina, kortyzol, a także hormon glukagon, pobudzają wątrobę do wyrzuty cukru do krwi. Atak trwa minimum 10 min, i nawet jeśli nie weźmiemy cukru, zazwyczaj hormony spowodują powrót do stanu normalnego.

Wyjątkiem jest sytuacja kiedy w organizmie jest duża ilość insuliny, wtedy organizm sam sobie nie poradzi i może dojść do utraty przytomności, śpiączki, a nawet śmierci.

Miedzy wstrząsami masz szansę zażyć cukier – z tego powodu zawsze miej pod ręką glukozę (kieszeń, pod poduszką), tak aby łatwo było ci po nią sięgnąć.

Jeśli nie masz pod ręką cukru, jedyne co możesz zrobić, to starać się uniknąć uderzenia. Przeczekaj atak, aż organizm sam podniesie cukier.

Jak tylko drgawki ustaną, natychmiast zażyj szybko-działającą glukozę.

Osoba postronna

W przypadku nadchodzącego ataku, postaraj się poprowadzić diabetyka tam, gdzie jest duża, płaska przestrzeń bez przeszkód, mebli, ostrych kantów. Jeśli atak nastąpił, odsuń wszystko co może spowodować uraz, i podaj diabetykowi poduszkę – położy na niej głowę, kiedy konwulsje na chwilę ustaną, i pomoże odpocząć.

W trakcie przerw między drgawkami podaj 20g glukozy – tabletki lub żel. Podaj je jedna po drugiej, nie wpychaj ich i nie popędzaj diabetyka. Bądź spokojny i cierpliwy. Napoje, takie jak kola czy soki są również skuteczne, ale mogą się rozlać i łatwiej jest się niemi zakrztusić.

Po podaniu cukru, jedyne co możesz zrobić to pilnować, aby diabetyk się nie uderzył, lub nie spadł, na przykład z łóżka. Organizm potrzebuje min 10 minut aby wrócić do normalnego stanu.

W trakcie ataku, jeśli cukrzyk jest w stanie spożyć cukier, nie musisz podawać glukagonu.

Kiedy zadzwonić po pogotowie?

Zadzwoń po pogotowie, jeśli diabetyk odmawia przyjęcia glukozy, nie ma z nim kontaktu lub straci przytomność.Jeśli jest to możliwe, podaj też glukagon.

Jeśli diabetyk stracił przytomność, podaj natychmiast glukagon, ale nie podawaj nic doustnie, gdyż może się zakrztusić i udusić. Połóż go w pozycji bocznej i poczekaj na karetkę.

Kiedy atak minie

Po ataku zjedz kanapkę lub inną przekąskę z węglowodanami. Odpocznij i daj sobie czas na dojście do siebie. Nie powinieneś siadać za kółkiem przez kilka godzin, nawet do 24h – atak osłabia świadomość hipoglikemii, co oznacza, że możesz nie zauważyć objawów. Co więcej koncentracja, zdolność podejmowania decyzji i refleks nie są wystarczające aby prowadzić pojazd po takim ataku. Według badań potrzeba około 24h, aby organizm w pełni powrócił do normy.

Po ataku możesz też odczuwać ból głowy, osłabienie, zmęczenie – ‘kac hipoglikemiczny’.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.