Konsultacja diabetologiczna a prawo jazdy

W przypadku diabetyków, poza standardową procedurą badań lekarskich niezbędnych do uzyskania prawa jazdy, czasem wymagana jest również konsultacja diabetologiczna.

Przygotowanie do ciąży warto zacząć wcześniej.
Jeśli chcesz uzyskać profesjonalne prawo jazdy, konsultacja diabetologiczna jest niezbędna.

Konsultacja diabetologiczna jest bardzo istotna i może zadecydować czy będziesz w przyszłości mógł prowadzić samochód. Dlatego warto się do niej dobrze przygotować.

Zgodnie z obecnie obowiązującym prawem konsultacja diabetologiczna jest obowiązkowa, jeśli jesteś diabetykiem i:

  • Kierowcą-amatorem przyjmującym insulinę
  • Kierowcą zawodowym (insulinozależnym jak nie insulinozależnym)

W takim wypadku lekarz orzekający o zdolności do prowadzania pojazdów przed wydaniem decyzji poprosi Cię o konsultację diabetologiczną. Niezależnie jest to od tego, czy starasz się o prawo jazdy po praz pierwszy jak również jeśli chcesz odnowić wygasające prawo jazdy.

Rekomendacja diabetologa jest kluczowa. Na konsultancie diabetologu spoczywa odpowiedzialność karna, cywilna i zawodowa. Jeśli spowodujesz wypadek drogowy, Twój konsultant diabetologiczny może stanąć przed sądem.

Jak się przygotować do konsultacji diabetologicznej?

Konsultant diabetolog stwierdza czy istnieją bezwzględne lub czasowe przeciwwskazania do prowadzenia pojazdów (lub ich braku) oraz wypełnia kartę konsultacyjną diabetologiczną. Na jej podstawie lekarz orzekający podejmuje decyzję czy możesz posługiwać się prawem jazdy czy też nie.

Będziesz mógł się odwołać od tej decyzji, ale jeśli decyzja zostanie podtrzymana, jest to decyzja ostateczna.

Przeczytaj jakie są przeciwwskazania do prowadzenia pojazdów dla diabetyków.

Wiedza o cukrzycy

Upewnij się że wiesz, ze źle kontrolowana cukrzyca może stanowić zagrożenie na drodze i że odpowiedzialność za bezpieczeństwo spoczywa na Tobie. Ponadto powinieneś wiedzieć:

  • czym jest cukrzyca, jakie są jej mechanizmy
  • jakie są normy cukru we krwi idealne do prowadzenia samochodu
  • jakie są objawy hipoglikemii i jak je u siebie rozpoznać
  • jak zareagować w przypadku objawów hipoglikemii
  • co powinieneś zrobić zanim zaczniesz prowadzić samochód

Historia samokontroli

Dodatkowo konsultant poprosi Cię o historię badań glukometrem. Będzie chciał sprawdzić czy regularnie wykonujesz testy glukometrem, zwłaszcza gdy masz w planach prowadzenie samochodu. Na spotkanie przynieś więc:

  • historię wyników samokontroli ze swojego glukometru
  • kopię dzienniczka kontroli, jeśli go prowadzisz

Jeśli masz epizody glikemii niższej niż norma, upewnij się, że potrafisz wyjaśnić jak do nich do szło i jak sobie z nimi poradziłeś

W przypadku epizodów ciężkiej hipoglikemii (spadek poziomu glukozy we krwi poniżej 55 mg/dl (3,0 mmol/l) możesz mieć problemy z uzyskaniem prawa jazdy:

  • jeśli jesteś kierowcą – amatorem, możesz mieć jedną ciężką hipoglikemię w ciągu 12 miesięcy
  • jeśli jesteś zawodowym kierowcą, nie możesz mieć żadnej ciężkiej hipoglikemii w ciągu 12 miesięcy

Powikłania

Konsultant diabetologiczny również opisze powikłania cukrzycowe na które cierpisz, takie jak wzroku i widzenia, układu nerwowego, układu sercowo-naczyniowego.

Na podstawie wywiadu i przedstawionych badań, konsultant ostatecznie dokona oceny przeciwwskazań na poniższej skali:

  • brak przeciwwskazań zdrowotnych
  • czasowe przeciwwskazanie zdrowotne na okres min 6 miesięcy
  • bezwzględne przeciwwskazania zdrowotne

Cukrzyca i prawo jazdy – zagrożenia

Lekarz wydający orzeczenie o zdolności kierowania pojazdami mechanicznymi będzie chciał wiedzieć czy zdajesz sobie sprawę z zagrożeń i odpowiedzialności wypływającej z cukrzycy i prawa jazdy.

Cukrzyca, zwłaszcza cukrzyca insulinozależna lub leczona lekami obniżającymi glikemię może stanowić poważne zagrożenie na dla Ciebie oraz innych użytkowników drogi.

Niebezpieczeństwa te wynikają z powikłań cukrzycy takich ja:

Hipoglikemia, czyli niedocukrzenie zaburza refleks, zdolność oceny sytuacji, obniża percepcję, i może doprowadzić do konwulsji i utraty świadomości. Przeczytaj o hipoglikemii i jeździe samochodem.

Hiperglikemia, czyli wysoki poziom glukozy, może powodować zawroty głowy, ogólne osłabienie i osłabiać zdolność do oceny sytuacji.

Przewlekłe powikłania takie jak uszkodzenia wzroku, stopa cukrzycowa, choroby serca również mają negatywny wpływ na zdolność prowadzenia samochodu.

Odpowiedzialność za spowodowanych wypadek przez diabetyka jest taka sama, jak osoby prowadzącej pod wpływem alkoholu, a cukrzyca nie może być okolicznością łagodzącą.

Jednak dziś przy narzędziach i wiedzy dostępnych do kontroli glikemii nie ma powodów, dla których diabetycy nie mogą prowadzić samochodu.