Insulina Leczenie Typ 1 Typ 2 Wiadomości

Probiotyki pobudzają produkcję insuliny w jelitach

Probiotyki żyjące w jelitach pobudzają produkcję insuliny i redukują glikemię
Probiotyki żyjące w jelitach pobudzają produkcję insuliny i redukują glikemię

Amerykańscy naukowcy stworzyli tabletkę, która może zrewolucjonizować walkę z cukrzycą typu 1 oraz cukrzycą typu 2. Pigułka to probiotyk, który pobudza wydzielanie insuliny przez jelita. Wyniki badań opublikowano 27.01.2015 na łamach magazynu naukowego poświęconego cukrzycy, Diabetes.

Probiotyki to przyjazne bakterie, które żyją w naszych jelitach i wspomagają pracę układu pokarmowego. Naturalnie spożywamy je też w postaci sfermentowanych produktów mlecznych lub kiszonek.

Bakterie jelitowe i ich wpływ na poziom GLP-1

Naukowcy z Cornell University w USA pod kierownictwem profesora Jana March opracowali probiotyczną pigułkę, zawierającą zmodyfikowane bakterie Lactobacillus zwykle występujące w ludzkich jelitach.

Bakterie te pobudzają jelita do wydzielania hormonu inkretynowego GLP-1, czyli tego samego hormonu, który znajduje się w lekach na cukrzycę typu 2 – BYETTA i Victoza.

Analogi GLP-1 są od kilku lat stosowane w cukrzycy typu 2, jednak dopiero niedawno naukowcy sprawdzają ich skuteczność w cukrzycy typu 1. GLP-1 pozwala na regulację poziomu glukozy we krwi po spożytym posiłku. Czyni to poprzez blokowanie produkcji glukagonu.

  • Dowiedz się więcej jak działają inkretyny

GLP-1 i produkcja hormonu insuliny

Probiotyk przetestowano na szczurach z cukrzycą typu 1. Jednej grupie  gryzoni podano karmę z nowym probiotykiem zawierającym zmodyfikowane bakterie Lactobacillus , drugiej – czystą karmę. Po 90 dniach obserwacji spostrzeżenia były mocno zaskakujące. Komórki jelit szczurów karmionych probiotykiem zaczęły produkować insulinę. Nowe komórki wydzielały do 33 procent produkcji insuliny zdrowego szczura, przez co obniżyły poziom glukozy we krwi szczurów o jedną trzecią.

Probiotyki Lactobacillus pobudzają produkcje insuliny w jelitach

Jak to się stało? Otóż komórki nabłonka wyściełające górną części jelit zostały przekształcone w komórki wytwarzające insulinę (analogiczne do komórek trzustkowych beta). Naukowcy uważają, że stało się tak, gdyż bakterie podane pod postacią probiotyku pobudziły produkcję hormonu GLP-1. A GLP-1 powoduje, że zwykłe komórki jelitowe przekształcają się komórki produkujące insulinę.

Tabletki z probiotykiem mają dodatkowo tę zaletę, że nie powodują zbyt wysokiej produkcji insuliny, przez co nie powodują hipoglikemii.

Naukowcy są przekonani, że przy zastosowaniu większej dawki probiotyku wyniki mogą być jeszcze lepsze. Póki co można z przekonaniem stwierdzić, ze GLP-1 może mieć istotny wpływ na leczenie cukrzycy typu 1.

Kolejne kroki

Niebawem pigułka zostanie opracowana przez BioPancreate IF, partnera z Cornell University. BioPancreate IF w krótce planuje przetestować tabletke na ludziach.

Na razie nie wiadomo, czy jelitowe komórki produkujące insulinę również stały się obiektem ataku układu odp

ornościowego.

Źródło: Diabetes/a>

Monika Ostrowska

UkończyłaM Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych na Uniwersytecie Warszawskim oraz studia podyplomowe w Londynie. Od czasu poślubienia diabetyka typu 1, cukrzyca i jej zagadnienia stały się moją największą pasją. Każdą wolną chwilę spędzam na pogłębianiu wiedzy o biologii cukrzycy.

Uważam, że o cukrzycy mówi się stanowczo za mało, a wiedza o niej powinna być popularyzowana, w zwłaszcza w szkołach. Szczególnie interesują mnie zaganiania z zakresu dietoterapii i dietetyki, a także nowoczesne metody leczenia cukrzycy. Śledzę wszystkie najnowsze doniesienia z zakresu badań nad komórkami macierzystymi, przeszczepami oraz terapiami lekowymi.

W Cukrzyca Polska odpowiadam za wiadomości, zwłaszcza z zakresu cukrzycy typu 1, a także za marketing i komunikację.

W czasie wolnym lubię biegać oraz czytać.

Przejdź do strony z pozostałymi autorami portalu Cukrzyca Polska.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.