Leczenie Technologia Typ 1 Wiadomości Wyleczenie

Przeszczep kapsułkowanych wysp trzustkowych w fazie badań na ludziach

29 października 2014 badania nad przeszczepami kapsułkowanych wysp trzustkowych, nadzieja na wyleczenie cukrzycy typu 1, weszły w fazę eksperymentów na ludziach. Jak podaje fundacja JDRF, wspierająca badania nad wynalezieniem leku na cukrzycę typu 1, firma ViaCyte rozpoczęła kliniczne badania eksperymentalne nad bezpieczeństwem przeszczepu kapsułkowanych wysp trzustkowych. Cukrzyca Polska jako pierwsza informuje o tym w Polsce.

Przeszczep kapsułkowanych wysp trzustkowych wszedł w fazę badań klinicznych
Przeszczep kapsułkowanych wysp trzustkowych za kilka lat może wyleczyć cukrzycę typu 1.

Przeszczep kapsułkowanych wyspy trzustkowych to metoda ochrony przeszczepionych wysp trzustkowych przed odrzutami i atakiem układu odpornościowego biorcy. Przeczytaj więcej czym jest przeszczep wysp trzustkowych i czym jest przeszczep kapsułkowanych wysp trzustkowych.

Badane kapsułkowane wyspy trzustkowe to pudełko wielkości karty kredytowej o nazwie VC-01. W środku znajdują się pobrane od embrionów komórki macierzyste trzustki o nazwie PEC-01. Komórki macierzyste następnie dojrzeją w organizmie biorcy i po kilku tygodniach zaczną produkować własną insulinę. Badacze zakładają, że po przeszczepie komórki będą regulować poziom cukru we krwi tak samo skutecznie, jak zdrowa trzustka, reagując na wahania poziomu cukru i produkując insulinę, glukagon czy amylinę.

Przeczepione komórki są pokryte półprzepuszczalną powłoką, która przepuszcza substancje odżywcze i glukozę oraz uwalnia wyprodukowane hormony.

Badania kliniczne rozpoczęto 29 października 2014 na Uniwersytecie Kalifornia w USA, przeszczepiając kapsułkowane wyspy trzustkowe pierwszej osobie z cukrzycą typu 1. Docelowo wykona się 40 takich przeszczepów. Eksperyment jako główny cel ma za zadanie monitorować bezpieczeństwo urządzenia. Jego drugorzędnym celem jest ocena jego skuteczności w kontroli cukrzycy typu 1. Naukowcy sprawdzą również, czy w organizmie będzie obecny peptyd C – znacznik produkcji własnej insuliny przez organizm. Badacze będą również monitorować ryzyko hipoglikemii. W eksperymencie biorą udział pacjenci, którzy cierpią na cukrzycę typu 1 od minimum 3 lat, u których funkcja trzustki całkowicie lub prawie całkowicie ustała.

Mimo, że w przeszłości dokonano kilku jednorazowych przyczepów kapsułkowanych wysp trzustkowych, jest to pierwszy eksperyment kliniczny badający tę metodę leczenia cukrzycy typu 1.

Opisany eksperyment jest elementem fazy ½ i pierwszym z serii niezbędnych badań. Zanim kapsułkowane wyspy trzustkowe zostaną wprowadzone jako standardowe leczenie cukrzycy typu 1, minie jednak kilka lat.

Cukrzyca Polska jako pierwsza w Polsce poinformowała o przełomowym badaniu nad komórkami macierzystymi prowadzanymi na uniwersytecie Harwarda. W świetle tych doniesień, przeszczep kapsułkowanych wysp trzustkowych to bardzo obiecująca wiadomość. Być może jesteśmy tylko kilka lat przed całkowitym wyleczeniem cukrzycy typu 1.

Monika Ostrowska

UkończyłaM Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych na Uniwersytecie Warszawskim oraz studia podyplomowe w Londynie. Od czasu poślubienia diabetyka typu 1, cukrzyca i jej zagadnienia stały się moją największą pasją. Każdą wolną chwilę spędzam na pogłębianiu wiedzy o biologii cukrzycy.

Uważam, że o cukrzycy mówi się stanowczo za mało, a wiedza o niej powinna być popularyzowana, w zwłaszcza w szkołach. Szczególnie interesują mnie zaganiania z zakresu dietoterapii i dietetyki, a także nowoczesne metody leczenia cukrzycy. Śledzę wszystkie najnowsze doniesienia z zakresu badań nad komórkami macierzystymi, przeszczepami oraz terapiami lekowymi.

W Cukrzyca Polska odpowiadam za wiadomości, zwłaszcza z zakresu cukrzycy typu 1, a także za marketing i komunikację.

W czasie wolnym lubię biegać oraz czytać.

Przejdź do strony z pozostałymi autorami portalu Cukrzyca Polska.