Wiadomości

Pułapki diet typu wege

Powszechnie uznanym faktem jest, że chorzy na cukrzycę powinni stosować w diecie dużo warzyw. Mimo, że wiele lat temu diety bezmięsne były zdecydowanie odradzane, przez ostatnie lata wielu patrzyło jednak na diety typu wege przychylnym okiem. Utarło się myślenie, że są to diety zdrowsze, wyzwalające energię i poprawne funkcjonowanie organizmu. Logiczne wydaje się zatem, że diety wegetariańskie przez długi czas były uznawane dla diabetyków strzałem w dziesiątkę. Ale czy na pewno? Ostatnie badania naukowców podkreślają wagę pewnych pułapek tego typu diet.

Oczywiście, stosowanie diet wegetariańskich niesie za sobą szereg zalet, muszą być one jednak odpowiednio dobrane i racjonalnie stosowane. W przeciwnym wypadku mogą bardziej zaszkodzić niż pomóc. Istnieje wiele badań i potwierdzonych opinii ekspertów, które świadczą o tym, iż zarówno dieta wegańska jak i wegetariańska są skutecznym narzędziem w walce z otyłością i nadwagą oraz wieloma innymi chorobami cywilizacyjnymi.

Opinie ekspertów

Zdaniem ekspertów z Instytutu Żywności i Żywienia, dieta taka musi być dobrze zbilansowana i zawierać wszystkie niezbędne składniki odżywcze i witaminy. Istotnym faktem jest, że kobiety w ciąży będące na diecie wegetariańskiej koniecznie powinny suplementować żelazo, a z kolei weganki powinny suplementować witaminę B12, kwasów omega-3 oraz wapnia. Według ekspertów Światowej agencji mediowej US News & World Report dietę wegetariańską a szczególnie wegańską należy stosować z głową, bo samo „odstawienie” mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego nie jest rozsądne.

Śmieciowe, ale nadal wege

Jedną z pułapek tego typu diet jest śmieciowe jedzenie, które mieści się w ramach definicji wege. Wiele produktów wegetariańskich jest wysoko przetworzonych – choćby gotowe wędliny czy parówki zrobione z przetworzonej soi, cukru i substancji chemicznych dla polepszenia ich smaku. Oczywiście spożywane od czas do czasu nie zaszkodzą, ale nie należy z nimi przesadzać, bo nie na tym rzecz polega. Trzeba też uważać na białe makarony, ryże, pieczywo – zawierają one mało błonnika, co jest szczególnie istotne dla osób z cukrzycą, ponieważ błonnik pozwala utrzymać glikemię na stabilnym poziomie zapobiegając nagłym skokom cukru.

Zbyt mało kalorii

Pułapką, w którą łatwo wpaść przechodząc na dietę bezmięsną jest dostarczanie zbyt małej ilości kalorii. Często osoby rezygnujące z mięsa skarżą się na osłabienie, złe samopoczucie – właśnie tu może tkwić przyczyna – trudniej bowiem dostarczyć 2500 kcal w samych warzywach, szczególnie, jeśli dopiero zapoznajemy się z kuchnią wegetariańską i nie w pełni opanowaliśmy jej tajniki.

Wiele produktów w dietach mięsnych rekompensują nam owoce. Jednak owoce to dużo cukrów prostych i węglowodanów, które dla osób z cukrzycą są raczej niewskazane. Kolejnym problemem jest fakt, że białko zwierzęce najłatwiej zastąpić węglowodanami. Problem tkwi w tym, jakie konsekwencje niesie za sobą ich nadmiar. Pamiętajmy, że białko zwierzęce należy zastąpić pełnowartościowym białkiem roślinnym, którego do tej pory być może spożywaliśmy niewiele. Gdzie go szukać? W fasoli, soczewicy, soi, migdałach i ciecierzycy. Można z nich przyrządzać pasty na kanapki, kotlety, a migdałami posypywać sałatki.

Niedobory witamin i składników odżywczych

Dieta wegańska wykluczająca spożycie także nabiału i jaj uniemożliwia dostarczenie witaminy B12, która zawarta jest tylko w produktach pochodzenia zwierzęcego. Niezależnie od diety metformina, stosowana w leczeniu cukrzycy typu 2 także powoduje niedobory witaminy B12 – różne badania wykazują, że występują one u od 6 do 33% chorych leczonych w ten sposób. Niedobory tej witaminy powodują ospałość, przewlekłe zmęczenie, osłabienie, rozdrażnienie, problemy z pamięcią i koncentracją, a nawet depresję. Dlatego osoba, która decyduje się przejść na dietę wegańską witaminę B12 powinna suplementować.

Razem z marką Cheers przygotowaliśmy rabat 15% dla wszystkich czytelników portalu Cukrzyca Polska na zakup suplementów tej firmy. Wystarczy podczas zamówienia wpisać kod: CUKRZYCAPOLSKA15 Aby przejść do sklepu kliknij w banner poniżej.

cukrzyca polska vit b (2)

Źródła:

1. Transkrypcja wywiadu z Hanną Stolińską, dietetykiem Instytutu Żywności i Żywienia.
https://lifestyle.newseria.pl/newsy/instytut-zywnosci-i,p1574070924
2. Odpowiedź na petycję Dyrektora Instytutu Żywności i Żywienia prof. dr hab. med. Mirosława Jarosza.
http://wegemaluch.pl/download/iziz_odpowiedz_na_petycje.pdf; http://wegemaluch.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=1137&catid=113&Itemid=411.
3. Diety wegańskie i wegetariańskie. http://www.szugarfrik.pl/2017/03/24/10-diet-najlepszych-dla-diabetyka/
4. Ranking najzdrowszych i najniebezpieczniejszych diet. http://www.newsweek.pl/styl-zycia/najzdrowsze-i-najgorsze-diety-na-swiecie-ranking-na-newsweek-pl,artykuly,282115,1.html
5. Metformina, niedobór witaminy B12 a otępienie.

Metformina, niedobór witaminy B12 i otępienie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.