Powikłania Technologia Wiadomości

Quell – urządzenie na przewlekły ból cukrzycowy, bez skutków ubocznych, dostępne w USA

Quell neuropatia
Quell łagodzi bóle neuropatyczne bez skutków ubocznych

Specjaliści skonstruowali urządzenie, które skutecznie tłumi przewlekłe cukrzycowe nerwobóle. Quell, bo tak brzmi jego nazwa, kosztuje 249 dolarów i nie ma skutków ubocznych.

Niestety, choć urządzenie jest skuteczne w leczeniu bóli neuropatycznych, spowodowanych cukrzycą, nie wiadomo czy będzie dostępne w Polsce. Można je zamówić przez internet, bez recepty.

Urządzenie przyda się diabetykom typu 1 jak i typu 2, którzy cierpia na polineuropatię cukrzycową.

Quell-niefarmakologiczne serum na ból

Wynalazek firmy NeuroMetrix został zaprezentowany na tegorocznej wystawie ADA Exhibit Hall w Stanach Zjednoczonych.

Quell to ulepszona wersja poprzedniego urządzenia tej samej firmy -Sensus, które za pomocą stymulacji nerwów łagodzi wiele rodzajów bólu przewlekłego, w tym neuropatii cukrzycowej i fibromyalgii.

Quell jest jedynym zatwierdzonym przez FDA (amerykańska agencja, która dopuszcza leki do użytku) preparatem łagodzącym ból w sposób niefarmakologiczny. Eliminuje przy tym wiele skutków ubocznych, które wywołują leki przeciwbólowe.

Urządzenie zadebiutowało podczas Consumer Eletronic Show w styczniu tego roku. Obecnie trafia do klientów i jest testowane. Quell można kupić w internecie za 249 dolarów bez recepty.

Inteligentny pasek na łydce

Quell ma postać szerokiego paska, który owija się wokół górnej części łydki. Działa na zasadzie wysyłania pulsów elektrycznych przez skórę do nerwów czuciowych, które z kolei kontaktują się z mózgiem. Sygnalizują mu, żeby w naturalny sposób zareagował i zablokował sygnały bólowe w całym organizmie. Jest podobny koncepcyjnie do TENS (przezskórna elektryczna stymulacja nerwów), ale lepiej skonstruowany dzięki obudowie, o wiele bardziej skomplikowany oraz zoptymalizowany do cukrzycowych nerwobólów.

Może być noszony przez dłuższy czas, w tym podczas snu – to bardzo ważne, ponieważ ból często może być szczególnie uciążliwy w nocy, zakłócając sen. Samo urządzenie jest tej samej grubości co iPhone 5 i stosunkowo lekkie. Co więcej można je łatwo ukryć pod ubraniem. Nad poprawą jego wyglądu pracuje zespół projektantów, którzy tworzą IDEO Quell.

Działa przez 40 godzin

Quell jest także podłączony przez Bluetooth do aplikacji smartphone, która śledzi czas leczenia (“zabiegi” są przeprowadzane w 60-minutowych odstępach czasu), żywotność baterii (wyświetlana jako liczba możliwych zabiegów np “75% bateria, 15 zabiegów”). Aplikacja jest łatwa w nawigacji i ma duże oraz łatwe do odczytania czcionki. Quell może działać przez 40 godzin, później należ podładować baterię .

Już poprzednie urządzenie Sensus pomagało wielu pacjentom z przewlekłym bólem cukrzycowym, ulepszony model Quell powinien mieć jeszcze większe powodzenie wśród osób borykających się z neuropatią i innymi formami przewlekłego bólu.

Na razie nie wiadomo czy i kiedy będzie dostępny w Polsce.

 

Monika Ostrowska

UkończyłaM Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych na Uniwersytecie Warszawskim oraz studia podyplomowe w Londynie. Od czasu poślubienia diabetyka typu 1, cukrzyca i jej zagadnienia stały się moją największą pasją. Każdą wolną chwilę spędzam na pogłębianiu wiedzy o biologii cukrzycy.

Uważam, że o cukrzycy mówi się stanowczo za mało, a wiedza o niej powinna być popularyzowana, w zwłaszcza w szkołach. Szczególnie interesują mnie zaganiania z zakresu dietoterapii i dietetyki, a także nowoczesne metody leczenia cukrzycy. Śledzę wszystkie najnowsze doniesienia z zakresu badań nad komórkami macierzystymi, przeszczepami oraz terapiami lekowymi.

W Cukrzyca Polska odpowiadam za wiadomości, zwłaszcza z zakresu cukrzycy typu 1, a także za marketing i komunikację.

W czasie wolnym lubię biegać oraz czytać.

Przejdź do strony z pozostałymi autorami portalu Cukrzyca Polska.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.