Wiadomości Życie z cukrzycą

Robert Leszczyński nie żyje. Cukrzyca i hipoglikemia zabiły dziennikarza?

Robert Leszczyński cukrzyca typu LADA
Czy Robert Leszczyński zmarł z powodu cukrzycy typu LADA? Photo źródło: slizg.eu

Pierwszego kwietnia 2015 zmarł popularny dziennikarz i DJ Robert Leszczyński. Miał 48 lat. Robert urodził się 10 lutego 1967 w Olecku.

Według pierwszych, niepotwierdzonych doniesień, Robert Leszczyński zmarł W wyniku niezdiagnozowanej cukrzycy.

Cukrzyca jest skomplikowaną chorobą, poniżej więc wyjaśniamy podstawowe pojęcia, tak aby uniknąć dezinformacji i utrwalania mitów na temat cukrzycy.

Pamiętajmy, że ostateczny werdykt będzie należał do lekarzy. Wyrażamy jednocześnie kondolencje i głęboko współczujemy rodzinie zmarłego.

Robert Leszczyński był członkiem jury programu Idol, redaktorem naczelnym magazynu Life, oraz rzecznikiem prasowym festiwalu Woodstock. Udzielał się tez politycznie w Ruchu Palikowa oraz próbował zdobyć miejsce jako radny w Warszawie. Kierował również działem kultura w magazynie Wprost.

Niezdiagnozowana cukrzyca?

Według pierwszych doniesień, Robert Leszczyński zmarł z powodu niezdiagnozowanej cukrzycy. Rodzina mówi o ataku cukrzycowym.

Jeśli pierwsze doniesienia się potwierdzą, to najprawdopodobniej Robert Leszczyński cierpiał na cukrzycę typu LADA, czyli Latent Autoimmune Diabetes of Adulthood, co po polsku oznacza: Autoinmmunologiczna Ukryta Cukrzyca Dorosłych.

Czy Rober Leszczyński cierpiał na cukrzycę typu LADA?

Cukrzyca typu LADA to rodzaj cukrzycy typu 1, cukrzycy insulinozależnej, która rozwija się u dorosłych, zazwyczaj po 35 roku życia. LADA to rodzaj cukrzycy, w której trzustka przestaje wydzielać insulinę, gdyż jej komórki są niszczone przez własny układ immunologiczny organizmu. Dzieje się tak w wyniku błędu organizmu.

Jednak w przeciwieństwie do cukrzycy typu 1, gdzie ten proces zachodzi bardzo szybko i brak insuliny występuje w ciągu 2-3 tygodni, LADA może się rozwijać bardzo powoli, miesiącami, a nawet latami. Oznacza to, że łatwo przeoczyć objawy cukrzycy typu LADA. Jednak w pewnym momencie trzustka zaprzestaje produkcji insuliny i dochodzi do wysokiej hiperglikemii.

Atak cukrzycowy czy hipoglikemia u Roberta Leszczyńskiego?

Kolejnym doniesieniem jest informacja o śmierci w wyniku  ‘ataku cukrzycowego’ lub hipoglikemii. Hipoglikemia to spadek cukru poniżej bezpiecznego poziomu, niedocukrzenie. Hipoglikemia najczęściej dotyka osoby zażywające insulinę lub leki pobudzające produkcję insuliny.

Cukrzycy zażywający insulinę mogą umrzeć z powodu przedawkowania insuliny, gdy poziom cukru spadnie bardzo nisko. Jest jednak bardzo rzadkiemu wypadkiem, aby osoba, która nie zażywała insuliny, czyli osoba z niezdiagnozowaną cukrzycą, zmarła z powodu niskiego poziomu cukru.

Tak więc są niewielkie szanse, że Robert Leszczyński zmarł z powodu ciężkiej hipoglikemii, jeśli nie zażywał leków ani insuliny.

Hiperglikemia, czyli wysoki poziom cukru może zabić

Dla niewprawnego oka hipoglikemia oraz inny stan cukrzycowy, hiperglikemia, brzmią podobnie.

Hiperglikemia to przeciwieństwo niedocukrzenia – bardzo wysoki poziom cukru we krwi, który może prowadzić do śpiączki cukrzycowej i śmierci. Hiperglikemia to stan, który towarzyszy początkom cukrzycy, kiedy trzustka nie produkuje insuliny.

Niezdiagnozowana cukrzyca LADA i wysoki poziom cukru w jej wyniku mogą doprowadzić do hiperglikemii, a ta do kwasicy cukrzycowej , co może być przyczyną śmierci.

Jeśli faktycznie doniesienia o cukrzycy typu LADA się potwierdzą, to właśnie kwasica była najbardziej prawdopodobną przyczyną śmierci Roberta.

Cukrzyca typu 2 i ryzyko śmierci

Inną możliwością jest fakt, że Rober Leszczyński cierpiał na cukrzycę typu 2 i zmarł w wyniku bardzo wysokiego cukru utrzymującego się przez bardzo długi czas. Nieleczona cukrzyca typu 2 prowadzi do stanu zwanego HHS. Jednak śmierć jako bezpośredni wynik cukrzycy typu 2 jest mało prawdopodobna.

Objawy cukrzycy

Niezależnie od typu cukrzycy, jest to tragiczna wiadomość i nasze myśli są z rodziną i bliskimi Roberta w tym trudnym czasie. Choć nic nie wróci Roberta Leszczyńskiego, to jego śmierć niech przysłuży się edukacji diabetologicznej.

Typowe objawy cukrzycy to zmęczenie, utrata wagi, nadmierne picie i ciągłe wizyty w toalecie. Jednak w przypadku LADA, nie muszą one być bardzo nasilone, więc łatwiej jest je zrzucić na przemęczenie czy nadmiar obowiązków.

Objawy cukrzycy powinny być elementem edukacji, tak aby każdy wiedział kiedy zgłosić się do lekarza. Nie lekceważ żadnych z nich!

Jeśli rozpoznasz u siebie lub swoich bliskich takie objawy, koniecznie poproś o diagnozę cukrzycy.

Niech Robert spoczywa w pokoju [*]

Monika Ostrowska

UkończyłaM Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych na Uniwersytecie Warszawskim oraz studia podyplomowe w Londynie. Od czasu poślubienia diabetyka typu 1, cukrzyca i jej zagadnienia stały się moją największą pasją. Każdą wolną chwilę spędzam na pogłębianiu wiedzy o biologii cukrzycy.

Uważam, że o cukrzycy mówi się stanowczo za mało, a wiedza o niej powinna być popularyzowana, w zwłaszcza w szkołach. Szczególnie interesują mnie zaganiania z zakresu dietoterapii i dietetyki, a także nowoczesne metody leczenia cukrzycy. Śledzę wszystkie najnowsze doniesienia z zakresu badań nad komórkami macierzystymi, przeszczepami oraz terapiami lekowymi.

W Cukrzyca Polska odpowiadam za wiadomości, zwłaszcza z zakresu cukrzycy typu 1, a także za marketing i komunikację.

W czasie wolnym lubię biegać oraz czytać.

Przejdź do strony z pozostałymi autorami portalu Cukrzyca Polska.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.