Ćwiczenia fizyczne Kontrola Typ 1 Wiadomości

Siła i kondycja mięśni ma znaczny wpływ na lepsze wyniki u pacjentów z cukrzycą typu 1

Cukrzyca typu 1 ołabia siłę miśni i utrudnia kontrolę glikemii
Źle prowadzona cukrzyca może powodować niszczenie włókien mięśniowych

Pogorszenie stanu mięśni jest powikłaniem u osób z cukrzycą typu 1, a fakt ten jest bardzo często pomijany przez lekarzy oraz pacjentów. Kanadyjscy naukowcy uważają, że skupianie się na poprawie siły i kondycji mięśni pacjentów, wpływa na poprawę wyników kontroli cukrzycy.

Nawet jeśli na razie nie widzimy się na siłowni, warto zakupić ciężarki i oglądając telewizję pracować nad mięśniami ramion czy ud. Każdy wysiłek fizyczny jest lepszy niż jego brak, a ćwiczenia siłowe lepiej wpływają na tężyznę mięśni.

Źle prowadzona cukrzyca może powodować niszczenie włókien mięśniowych

Spadek wielkości mięśni szkieletowych będących jednym z najwrażliwszych na działanie insuliny organów, może wpływać na regulację poziomu glukozy we krwi i reakcję organizmu na insulinę.

Profesor Thomas Hawke, docent patologii i medycyny molekularnej ze Szkoły Medycznej Michaela G DeGroote’a powiedział: Podczas badań przeprowadzanych na myszach i ludziach, wykazaliśmy, że cukrzyca typu 1 wpływa negatywnie na kondycję mięśni i poprzez jej poprawę jesteśmy w stanie obniżyć poziomy glukozy we krwi i uwrażliwić organizm na działanie insuliny.

Wnioski te brzmią jak równia pochyła – cukrzyca typu 1 osłabia mięśnie, mięśnie gorzej reagują na insulinę, utrudniając kontrolę choroby i koło się zamyka.

Zdrowe i silne mięśnie lepiej absorbują podawaną insulinę

Insulinooporność, która rozwija się u niektórych cukrzyków typu 1 oraz jest przyczyna cukrzycy typu 2 może przyczynić się do powstania kilku innych ciężkich powikłań takich jak niewydolność nerek czy choroby układu sercowo-naczyniowego.

Naukowcy z McMaster University w Kanadzie uważają, że identyfikacja utraty komórek macierzystych mięśni we wczesnym stadium może pomóc zapobiec późniejszemu ich pogorszeniu.

Ich odkrycie pokazuje że zredukowanie naturalnie wydzielanego hormonu – miostaniny , który hamuje wzrost mięśni, powoduje znaczne obniżenie poziomu cukru we krwi, nawet bez ingerencji insuliny, a mięśnie stają się znacznie bardziej podatne na jej działanie.

Przeczytaj więcej: kontrola cukrzycy typu 1

Profesor Hawke dodaje: Nasze odkrycia prezentują solidne dowody na to, że cukrzyca typu 1 wpływa negatywnie na kondycję mięśni, a korygowanie tych zmian może poprawić nasze fizyczne możliwości i cały metabolizm organizmu, co w konsekwencji może zwiększyć żywotność osób cierpiących na tę chorobę.

Profesor Hawke dodaje również, że kilka firm farmaceutycznych nadal testuje nowe inhibitory, które okazały się „zbyt skuteczne” w zmniejszeniu wydzielania miostatyny. Prace jednak nadal trwają.

Unikajmy szkodliwych hiperglikemii poprzez regularne ćwiczenia fizyczne

Bardzo ważnym jest, aby pacjenci z cukrzycą typu 1 dobrze kontrolowali swoją cukrzycę, aby utrzymywać poziomy glukozy we krwi w normie, unikając hiperglikemii, gdyż pomoże to zminimalizować negatywny wpływ na kondycję mięśni w przyszłości.

Jedną z metod dbania o nasze mięśnie jest regularna aktywność fizyczna. I choć naukowcy pracują nad lekami, które ją zastąpią, to na dzień dzisiejszy ćwiczenia fizyczne pomagają utrzymać glikemię w normie zarówno w cukrzycy typu 1 jak i typu 2. Proste rozwiązanie to rowerek domowy lub lekkie ciężarki na dywanie – nie mu

Monika Ostrowska

UkończyłaM Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych na Uniwersytecie Warszawskim oraz studia podyplomowe w Londynie. Od czasu poślubienia diabetyka typu 1, cukrzyca i jej zagadnienia stały się moją największą pasją. Każdą wolną chwilę spędzam na pogłębianiu wiedzy o biologii cukrzycy.

Uważam, że o cukrzycy mówi się stanowczo za mało, a wiedza o niej powinna być popularyzowana, w zwłaszcza w szkołach. Szczególnie interesują mnie zaganiania z zakresu dietoterapii i dietetyki, a także nowoczesne metody leczenia cukrzycy. Śledzę wszystkie najnowsze doniesienia z zakresu badań nad komórkami macierzystymi, przeszczepami oraz terapiami lekowymi.

W Cukrzyca Polska odpowiadam za wiadomości, zwłaszcza z zakresu cukrzycy typu 1, a także za marketing i komunikację.

W czasie wolnym lubię biegać oraz czytać.

Przejdź do strony z pozostałymi autorami portalu Cukrzyca Polska.