Powikłania Typ 1 Typ 2 Wiadomości

Spożycie cukru może przyczyniać się do rozwoju choroby Alzheimer również u osób bez cukrzycy

Starsza kobieta chora na cukrzycę i Altzheimera
Spożycie cukru okazuje się być czynnikiem ryzyka Alzheimera nawet jeśli nie chorujemy na cukrzycę

To, że osoby chore na cukrzycę typu 1 i cukrzycę typu 2 u których utrzymują się długotrwałe hiperglikemie, są bardziej narażone na ryzyko rozwoju choroby Alzheimera, naukowcy wiedzieli od jakiegoś czasu.

Teraz okazuje się, że również osoby zdrowe, nie chorujące na cukrzycę, które spożywają dużo cukru, są w grupie wyższego ryzyka ryzyko rozwoju choroby Alzheimera

Takie wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie Scientific Reports.

Szacunkowo na całym świecie istnieje około 50 milionów ludzi z chorobą Alzheimera. Prognozy przewidują wzrost tej liczby aż do 125 milionów do roku 2050.

Alzheimer atakuje nie tylko cukrzyków

Jest to pierwszy raz, gdy naukowcy odkryli bezpośrednie powiązanie pomiędzy poziomem glukozy we krwi a chorobami neurologicznymi. Do tej pory wiadomo było, że wysoki poziom glukozy we krwi powoduje odkładanie się białkowych płytek w mózgu, które w z kolei uszkadzają działanie mózgu, i Alzheimera.  Teraz zespół badaczy z Uniwersytetu w Bath odkrył bezpośredni mechanizm, który łączy wysoki poziom cukru we krwi z chorobą Alzheimera.

Okazało się, że na podwyższone ryzyko zapadnięcia na tę chorobę narażeni są nie tylko pacjenci chorujący na cukrzycę, ale także osoby nie będące diabetykami, ale spożywające produkty o wysokiej zawartości cukru. Jest to zdaniem naukowców, j kolejny ważny powód, dla którego powinniśmy zwracać uwagę na ilość cukru spożywanego w codziennej diecie.

Spożycie glukozy uszkadza niektóre funkcje mózgu

W celu badania zespół naukowców pobrał próbki mózgu od zmarłych pacjentów chorujących na Alzheimera oraz od zdrowych osób.

Badacze odkryli, że we wczesnym stadium choroby uszkodzony zostaje enzym zwany MIF (ang. migration inhibitory factor – czynnik zahamowania migracji makrofagów). Makrofagi to rodzaj komórek układu immunologicznego zaliczających się do krwinek białych (leukocytów). W zdrowym organizmie enzym ten zapobiega odkładaniu się płytek białkowych w mózgu, powodujących chorobę Alzheimera.

Enzym MIF może jednak zostać uszkodzony przez glukozę obecną w krwiobiegu, co sprzyja procesowi glikacji – zdolności glukozy do przyłączania się do niektórych białek. Glikacja sprawia, że niektóre funkcje obronne enzymu zastają uszkodzone a nawet całkowicie zahamowane. Badania pokazują, że spadek aktywności enzymu MIF może być punktem zwrotnym w rozwoju choroby Alzheimera. Im bardziej zaawansowany jest poziom choroby, tym wyższa jest glikacja enzymu.

Profesor Jean van den Elsen z wydziału biologii i biochemii Uniwersytetu w Bath powiedział: ,,Udowodniliśmy, że enzym ten jest modyfikowany przez glukozę w mózgach osób chorujących na Alzheimera we wczesnym stadium choroby. Rozpatrujemy teraz czy będziemy w stanie wykryć podobne zmiany we krwi, co pomogłoby wczesnej diagnozie.”

“Normalnie MIF jest częścią odpowiedzi immunologicznej na nagromadzenie nieprawidłowych białek w mózgu, i uważamy, że z powodu uszkodzeń wywołanych przez obecność cukru, niektóre funkcje MIF są uszkodzone i a inne zahamowane, co może być przyczyną rozwoju Alzheimera.” Dodaje Elsen.

Niskie spożycie cukrów może ustrzec nas przed chorobą

Dr Omar Kassaar, będący również profesorem Uniwersytetu Bath, dodał: ,,Każdy dobrze wie, że nadmiar cukru ma niekorzystny wpływ na nasz organizm, jeśli chodzi o cukrzycę czy otyłość, ewentualny związek z chorobą Alzheimera jest kolejnym powodem dla którego powinniśmy przywiązywać dużą uwagę do tego ile cukru spożywamy w codziennej diecie.”

Naukowcy mają nadzieję, że posiadana przez nich wiedza o tym jakie czynniki mają wpływ na powstawanie Alzheimera będzie pomocna w identyfikowaniu osób zagrożonych tą chorobą i będą w stanie opracować nowe metody leczenia i sposoby zapobiegania chorobie.

Jedno jest pewne, unikajmy cukru, niezależnie czy chorujemy na cukrzycę, czy też nie. Pamiętajmy też, że wszystkie węglowodany, które spożywamy są ostatecznie rozkładane na glukozę, nie tylko cukier. Chleb, biały makaron, biały ryż, płatki śniadaniowe jest lepiej spożywać w ograniczonych ilościach.

Monika Ostrowska

UkończyłaM Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych na Uniwersytecie Warszawskim oraz studia podyplomowe w Londynie. Od czasu poślubienia diabetyka typu 1, cukrzyca i jej zagadnienia stały się moją największą pasją. Każdą wolną chwilę spędzam na pogłębianiu wiedzy o biologii cukrzycy.

Uważam, że o cukrzycy mówi się stanowczo za mało, a wiedza o niej powinna być popularyzowana, w zwłaszcza w szkołach. Szczególnie interesują mnie zaganiania z zakresu dietoterapii i dietetyki, a także nowoczesne metody leczenia cukrzycy. Śledzę wszystkie najnowsze doniesienia z zakresu badań nad komórkami macierzystymi, przeszczepami oraz terapiami lekowymi.

W Cukrzyca Polska odpowiadam za wiadomości, zwłaszcza z zakresu cukrzycy typu 1, a także za marketing i komunikację.

W czasie wolnym lubię biegać oraz czytać.

Przejdź do strony z pozostałymi autorami portalu Cukrzyca Polska.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.