Powikłania Stan przedcukrzycowy Wiadomości

Stan przedcukrzycowy wywołuje neuropatię tak jak cukrzyca typu 2

neurony cukrzyca neuropatiaBadania przeprowadzone w Kanadzie udowadniają, że stan przedcukrzycowy niesie ze sobą podobne ryzyko wystąpienia neuropatii obwodowej w tym samym stopniu co cukrzyca typu 2.

Oznacza to że osoby ze stanem cukrzycowym powinny być monitorowane i leczone podobnie do diabetyków typu 2, co pozwoli zapobiec wielu groźnym powikłaniom cukrzycowym. Obecnie główne metody leczenia stanu przedcukrzycowego to dieta i ćwiczenia, co często nie jest skuteczne.

Jeśli cierpisz na stan przedcukrzycowy, uważaj na jakiekolwiek objawy takie jak utrata czucia czy uczucia zimna lub ciepła, zwłaszcza w stopach.

Studium badawcze PROMISE

Naukowcy poddali próbie PROMISE (Przemiany Materii i Ewaluacji Komórek) 467 osób z Toronto, Londynu, Ontario, Kanady, uczestnicy mieli między od 40 do 60 lat. Na początku badania nikt z nich nie cierpiał na cukrzycę typu 2, ale występował u nich co najmniej jeden lub więcej czynnik ryzyka rozwoju cukrzycy typu 2. Uczestnicy badania byli monitorowani przez trzy lata.

Okazało się, że u połowy osób, u których w ciągu 3 lat od rozpoczęcia monitorowania rozwinęła się cukrzyca typu 2, rozwinęła się również neuropatia. Co ciekawe, spośród osób ze stanem przedcukrzycowym, u 49% z nich również pojawiła się neuropatia obwodowa.

Dla porównania, wśród uczestników z prawidłowym poziomem glukozy we krwi, 29% badanych miało neuropatię obwodową.

Stan przedcukrzycowy równie groźny co cukrzyca typu 2

Wyniki badania pokazały, że pacjenci ze stanem przedcukrzycowym są bardziej narażeni na wystąpienie neuropatii obwodowej, niż osoby całkowicie zdrowe.

Co więcej, okazało się, że ryzyko neuropatii u osób ze stanem przedcukrzycowy jest podobne do tego u osób ze zdiagnozowaną cukrzycą typu 2. Dlatego konieczne jest monitorowanie układu nerwowego w grupie osób zagrożonych stanem przedcukrzycowy w podobny sposób jako to się dzieje u diabetyków typu II. W ten sposób można uniknąć wielu powikłań zanim będzie za późno.

Neuropatia to powikłanie cukrzycowe, które prowadzi do uszkodzenie nerwów, co z kolei powoduje dalsze powikłania, takie jak stopa cukrzycowa, choroby serca, problemy gastryczne czy impotencja.

Neuropatia jako objaw stanu przedcukrzycowego

Badanie również odnosi się do innej analizy sugerującej, że neuropatia może być objawem stanu przedcukrzycowego. Objawy stanu przedcukrzycowego trudniej zauważalne w porównaniu z objawami cukrzycy typu 2 i często są trudne do wykrycia. Zatem rozpoznanie neuropatii może pomóc zdiagnozować stan przedcukrzycowy, zanim choroba rozwinie się.

Obecnie można spotkać pogląd, że osób ze stanem cukrzycowym nie należy leczyć lekami. Powyższe analiza wskazuje jednak, że osoby ze zdiagnozowanym stanem przedcukrzycowym powinny być leczone podobnie jak diabetycy typu 2. Pozwoli to uniknąć dalszego rozwoju powikłań.

Masz stan cukrzycowy i boisz się neuropatii?

Jeśli więc zdiagnozowano u ciebie stan przedcukrzycowy, i zauważysz u siebie jakiekolwiek niepokojące objawy – mrowienie w stopach, zmiany temperatury w stopach, bóle, lub utratę czucia, poproś lekarza o diagnozę w kierunku neuropatii. Niezbędne mogą okazać się też leki, takie jak Metformina, które poprawia wrażliwość na insulinę.

Badaj stopy w taki sam sposób, jak diabetycy – dowiedz się jak dbać o stopy w cukrzycy i w stanie przedcukrzycowym.

Monika Ostrowska

UkończyłaM Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych na Uniwersytecie Warszawskim oraz studia podyplomowe w Londynie. Od czasu poślubienia diabetyka typu 1, cukrzyca i jej zagadnienia stały się moją największą pasją. Każdą wolną chwilę spędzam na pogłębianiu wiedzy o biologii cukrzycy.

Uważam, że o cukrzycy mówi się stanowczo za mało, a wiedza o niej powinna być popularyzowana, w zwłaszcza w szkołach. Szczególnie interesują mnie zaganiania z zakresu dietoterapii i dietetyki, a także nowoczesne metody leczenia cukrzycy. Śledzę wszystkie najnowsze doniesienia z zakresu badań nad komórkami macierzystymi, przeszczepami oraz terapiami lekowymi.

W Cukrzyca Polska odpowiadam za wiadomości, zwłaszcza z zakresu cukrzycy typu 1, a także za marketing i komunikację.

W czasie wolnym lubię biegać oraz czytać.

Przejdź do strony z pozostałymi autorami portalu Cukrzyca Polska.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.