Wiadomości

Czy stres w dzieciństwie zwiększa ryzyko cukrzycy typu 1?

Smutne dziecko z cukrzycą typu 1
Traumatyczne sytuacje z dzieciństwa mogą sprzyjać cukrzycy typu 1?

Badanie przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu z Linköping sugeruje, że poważne wydarzenia z dzieciństwa, takie jak śmierć w rodzinie, rozwód rodziców lub wypadek, są związane z trzykrotnie wyższym ryzykiem rozwoju cukrzycy typu 1. Badania zostały opublikowane 9 kwietnia na łamach czasopisma Diabetologia.

Takie ‘sensacyjne’ wyniki zostały szybko podchwycone przez zagraniczne media, zwłaszcza te tabloidowe. Takie wiadomości są bywają pretekstem, aby wzbudzać poczucie winy u rodziców, którym i tak nie jest łatwo opiekować się chorym dzieckiem. Jednak po dokładnej analizie jak badanie przeprowadzono, prawda nie jest aż tak jednoznaczna.

Stres psychiczny do 14 roku życia potraja ryzyko cukrzycy typu 1?

W badaniu wzięło udział 10.495 uczestników w wieku od 2 do 14 lat. 58 młodych pacjentów wykazywało objawy rozwoju cukrzycy typu 1. Badanie polegało na wypełnieniu kwestionariusza przez członków rodziny uczestników badania. W większości robiły to matki dzieci.

Na podstawie wypełnionych ankiet naukowcy doszli do wniosku, że stresujące wydarzenie może prowadzić do przeciążenia komórek beta, co z kolei wpływa na rozwój cukrzycy typu 1. Z powodu podwyższonego poziomu kortyzolu (hormonu stresu), zapotrzebowanie na insulinę wzrasta z uwagi na reakcję fizjologiczną na stres i przygotowanie organizmu do walki.

“(…) Doświadczenie poważnego wypadku powodującego stres psychiczny w ciągu pierwszych 14 lat życia, może być czynnikiem ryzyka rozwoju cukrzycy typu 1”- napisali autorzy badania.

Jedna z wcześniejszych teorii mówi, że traumatyczne wydarzenia z dzieciństwa mogą doprowadzić do szybszego pojawienia się objawów u osób, w których cukrzyca typu 1 już się powoli rozwija.

Dystans wobec badania

Jako, że nie była to analiza biologicznych mechanizmów, a jedynie wskazanie na istnienie korelacji, należy przyjąć, że jest to hipoteza, a nie stwierdzenie naukowe.

Całkowita liczba przypadków wystąpienia cukrzycy typu 1 w omawianym badaniu jest stosunkowo niewielka (58 dzieci), dlatego wyniki należy traktować z dużym dystansem. Sara Johnson z JRDF, wiodącej organizacji finansowania cukrzycy, po zapoznaniu z raportem stwierdziła, że cukrzyca rozwija się cztery razy częściej, gdy choroba dotyka członków rodziny pacjenta, co jest czynnikiem ryzyka.

Podsumowując, badanie należy potraktować jako wskazówkę. Niezbędne będą dalsze analizy w celu potwierdzenia związku między rozwojem cukrzycy typu 1 a wydarzeniami z dzieciństwa.

W tym kontekście warto przypomnieć, że we wrześniu 2014 roku Diabetes.co.uk przeprowadziło badanie na 500 pacjentach z cukrzycą. Wyniki sugerowały, że u 78 % uczestników stres w miejscu pracy, nadgodziny oraz śmierć w rodzinie doprowadziły do rozwoju choroby.

Monika Ostrowska

UkończyłaM Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych na Uniwersytecie Warszawskim oraz studia podyplomowe w Londynie. Od czasu poślubienia diabetyka typu 1, cukrzyca i jej zagadnienia stały się moją największą pasją. Każdą wolną chwilę spędzam na pogłębianiu wiedzy o biologii cukrzycy.

Uważam, że o cukrzycy mówi się stanowczo za mało, a wiedza o niej powinna być popularyzowana, w zwłaszcza w szkołach. Szczególnie interesują mnie zaganiania z zakresu dietoterapii i dietetyki, a także nowoczesne metody leczenia cukrzycy. Śledzę wszystkie najnowsze doniesienia z zakresu badań nad komórkami macierzystymi, przeszczepami oraz terapiami lekowymi.

W Cukrzyca Polska odpowiadam za wiadomości, zwłaszcza z zakresu cukrzycy typu 1, a także za marketing i komunikację.

W czasie wolnym lubię biegać oraz czytać.

Przejdź do strony z pozostałymi autorami portalu Cukrzyca Polska.