Przyczyny i czynniki ryzyka Typ 2 Wiadomości Życie z cukrzycą

Stres znacząco wpływa na rozwój cukrzycy typu 2

W badaniu opublikowanym w sierpniu 2014, naukowcy sprawdzili jak ogromny wpływ na rozwój cukrzycy typu 2 ma stres w pracy. Okazuje się, że stres ma znaczący wpływ na ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2. Hormony stresu, takie jak kortyzol i adrenalina wpływają negatywnie na metabolizm organizmu oraz mogą zwiększać insulinooporność.

Jest to kolejny dowód na to, że cukrzyca typu 2 nie jest chorobą, za której rozwj sami chorzy są odpowiedzialni.

Stresujące zawody

W badaniach, trwających średnio 12.7 lat, wykorzystano test Karaska, mierzący poziom stresu w miejscu pracy. Wysoki poziom stresu cechowały głównie stanowiska wiążące się z małymi możliwościami decyzyjnymi oraz dużymi wymaganiami otoczenia. Przykładem mogą być takie zawody, jak kelnerzy, operatorzy linii telefonicznych, szwaczki. Jednym słowem osoby, które mają niewielkie uprawnienia decyzyjne związane ze swoją pracą, a będąc pod presją klienta, jednocześnie muszą działać szybko i precyzyjnie.

Stres w pracy przyczynia się do rozwoju cukrzycy typu 2
Stres w pracy może przyczyniać się do rozwoju cukrzycy typu 2

Podczas badań, trwających ponad 12 lat, przebadano grupę ponad 5.337 osób. Uczestnicy tego studium prowadzonego przez Helmholtz Zentrum w Monachium w Niemczech, to osoby w wieku 29-66 lat nie chorujące na cukrzycę typu 2.

Stres większa ryzyko cukrzycy typu 2 o 43%

Wśród badanych, którzy pracowali w stresujących warunkach, zaobserwowano o 45% wyższe ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2, niż u osób pracujących w warunkach o niewielkim natężeniu stresu. W trakcie badania na cukrzycę zachorowało 291 osób.

Szef zespołu badawczego, profesor Karl-Heinz Ladwig, tak skomentował wyniki: “Z uwagi na ogromne znaczenie dla zdrowia zaburzeń związanych ze stresem, należy jak najszybciej rozpocząć pracę nad środkami zapobiegawczymi dla wielu chorób takich jak cukrzyca”.

Jak sobie pomóc?

Być może jest to kolejny ogromny krok do odkrycia, co tak naprawdę powoduje cukrzycę typu 2 i znalezienia odpowiednich środków, które będą zapobiegać jej rozwojowi. Na ten moment jednak jeśli pracujemy w zawodach obarczonych dużym ryzykiem stresu, jedyne co nam pozostaje to zbadanie o zdrową dietę, czas dla siebie oraz włączenie regularnej aktywności fizycznej połączonej z medytacją, takiej jak  joga. Pozwoli to obniżyć poziom hormonów stresu oraz poprawi wrażliwość na insulinę.

Monika Ostrowska

UkończyłaM Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych na Uniwersytecie Warszawskim oraz studia podyplomowe w Londynie. Od czasu poślubienia diabetyka typu 1, cukrzyca i jej zagadnienia stały się moją największą pasją. Każdą wolną chwilę spędzam na pogłębianiu wiedzy o biologii cukrzycy.

Uważam, że o cukrzycy mówi się stanowczo za mało, a wiedza o niej powinna być popularyzowana, w zwłaszcza w szkołach. Szczególnie interesują mnie zaganiania z zakresu dietoterapii i dietetyki, a także nowoczesne metody leczenia cukrzycy. Śledzę wszystkie najnowsze doniesienia z zakresu badań nad komórkami macierzystymi, przeszczepami oraz terapiami lekowymi.

W Cukrzyca Polska odpowiadam za wiadomości, zwłaszcza z zakresu cukrzycy typu 1, a także za marketing i komunikację.

W czasie wolnym lubię biegać oraz czytać.

Przejdź do strony z pozostałymi autorami portalu Cukrzyca Polska.