Insulina Technologia Typ 1 Wiadomości

Student stworzył urządzenie ułatwiające zastrzyki w trudno dostępne miejsca

Zastrzyk w ramie insulina cukrzyca
Zastrzyki z insuliny w cukrzycy typu 1 bywają wyzwaniem nie tylko dla świeżo zdiagnozowanych pacjentów

Podawanie insuliny należy do codziennych czynności każdego cukrzyka. Większość chorych używających w tym celu wstrzykiwaczy jest w stanie wykonać ten zabieg jedną ręką przy użyciu 4-5mm igieł, niezależnie od miejsca w które wstrzykiwany jest lek. Dla szczupłych osób nie jest to jednak takie proste.

Są one zmuszone do przytrzymywania fałdy skóry, aby umożliwić insulinie przedostanie się do warstwy tłuszczu znajdującej się pod skórą, a nie w głąb mięśni. Jedna ręka przytrzymuje skórę, a druga wstrzykiwacz, co uniemożliwia wykonanie zastrzyku przy użyciu jednej ręki.

A gdyby mieć trzecią rękę?

Naprzeciw temu problemowi wyszedł student-cukrzyk z Uniwersytetu Wisconsin-Madison z USA – Shawn Michels. Wynalazł on urządzenie, które ułatwia szczupłym osobom podawanie insuliny jedną ręką.

U Shawna zdiagnozowano cukrzycę typu 1 w szkole średniej. Z powodu szczupłej budowy ciała, chcąc samodzielnie wykonywać zastrzyki, był zmuszony do ich podawania tylko w uda lub brzuch. Brak większych możliwości zmiany miejsc wkłuć powodował powstawanie bolesnych zrostów i siniaków, co bardzo frustrowało wynalazcę.

Urządzenie które udało mu się skonstruować działa na zasadzie dodatkowej ręki. Przytrzymuje ono fałdę skóry i pomaga utrzymać igłę w stabilnej pozycji. Do wykonania plastikowego prototypu Shawn użył drukarki 3D. Wykorzystywał swoje innowacyjne rozwiązanie do wykonywania iniekcji w trudno dostępne na ciele miejsca, co bez użycia urządzenia byłoby niemożliwe.

,,Nigdy nie mogłem sam podać sobie insuliny w ramię, pośladek czy plecy. Teraz bez problemu robię to używając jednej ręki. Moje uda i brzuch mogą odpocząć przez parę miesięcy, co pomoże mi uniknąć siniaków i bolesnych blizn.”

Chęć ułatwienia własnej codzienności przeradza się w pomysł ułatwiający życie cukrzykom na całym świecie

Urządzenie zaprojektowane do samodzielnego podawania zastrzyków zostało użyte przez swojego stwórcę już ponad 1000 razy. Shawn złożył wniosek o patent i trzyma swój wynalazek w ścisłej tajemnicy. Nikt nie wie jak wygląda urządzenie, gdyż w obawie o skopiowanie jego wynalazku, nie pozwala go fotografować.

Chłopak ma nadzieję, że jego urządzenie będzie dostępne w sprzedaży w ciągu 6 miesięcy. Ze względu na niski koszt materiału (plastik) zakup nie będzie wymagał wydania dużej ilości pieniędzy.  Chociaż urządzenie będzie mogło być używane przez każdego cukrzyka, grupą docelową są nowo zdiagnozowani pacjenci.

,,Pierwsze wstrzyknięcie może wydawać się przerażające, ale dodatkowy element który reguluje głębokość wprowadzenia igły powinien być pomocny. Nie zależnie od tego kim jesteś, początki w podawaniu sobie insuliny zawsze są trudne, bo jesteś zmuszony do wprowadzenia ostrego przedmiotu do własnych tkanek. Jeżeli możemy ułatwić ten proces, to jakość życia diabetyków ulegnie poprawie’’

Urządzenie wielofunkcyjne

Shawn widzi też inną możliwość wykorzystywania urządzenia – podczas podróży autem bądź samolotem cukrzyk podający insulinę narażony jest na wstrząsy bądź turbulencje, które znacznie utrudniają zabieg. Rozwiązanie utrzymuje igłę prosto i stabilnie.

Jeżeli urządzenie zostanie zatwierdzone przez amerykański Zarząd Żywienia i Leków (FDA) oraz okaże się być przydatną pomocą dla ogółu populacji, będzie ono ogromną korzyścią dla osób, które borykają się z problemem samodzielnego podawania insuliny przy użyciu jednej ręki.

Jak tylko ukaże się zdjęcie tego wynalazku, natychmiast was o tym poinformujemy.

Monika Ostrowska

UkończyłaM Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych na Uniwersytecie Warszawskim oraz studia podyplomowe w Londynie. Od czasu poślubienia diabetyka typu 1, cukrzyca i jej zagadnienia stały się moją największą pasją. Każdą wolną chwilę spędzam na pogłębianiu wiedzy o biologii cukrzycy.

Uważam, że o cukrzycy mówi się stanowczo za mało, a wiedza o niej powinna być popularyzowana, w zwłaszcza w szkołach. Szczególnie interesują mnie zaganiania z zakresu dietoterapii i dietetyki, a także nowoczesne metody leczenia cukrzycy. Śledzę wszystkie najnowsze doniesienia z zakresu badań nad komórkami macierzystymi, przeszczepami oraz terapiami lekowymi.

W Cukrzyca Polska odpowiadam za wiadomości, zwłaszcza z zakresu cukrzycy typu 1, a także za marketing i komunikację.

W czasie wolnym lubię biegać oraz czytać.

Przejdź do strony z pozostałymi autorami portalu Cukrzyca Polska.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.