Światło słoneczne ochroni przed cukrzycą? Naukowcy z trzech uniwersytetów – Uniwersytetu w Southampton, Edynburga oraz z Australii zbadali, czy wpływ promieni słonecznych ma wpływ na rozwój stanu przedcukrzycowego i cukrzycy typu 2. Okazuje się że promieniowanie słoneczne ma pozytywny wpływ na metabolizm myszy. Promienie UV, które są elementem składowym światła słonecznego obniżają apetyt, regulują poziom cukru we krwi, zwalczają insulinoodporność, pomagają utrzymać właściwą masę ciała oraz przeciwdziałają rozwojowi zespołu metabolicznego. U myszy.
Należy jednak pamiętać, że myszy to nocne zwierzęta, a ich ciało pokryte jest futrem, tak więc znaczenie tych badań dla ludzi nie jest jednoznaczne.
W opisanym eksperymencie naukowcy karmili myszy dietą bogatą w tłuszcze i poddawali działaniu światła słonecznego. Myszy poddane działaniu promieni UV zjadały mniej i wykazywały mniej objawów stanu przedcukrzycowego, cukrzycy i zespołu metabolicznego niż myszy nie poddawane działaniu promieni UV.
W ostatnich miesiącach wiele uwagi poświęcono wpływowi witaminy D na rozwój cukrzycy i chorób metabolicznych. Jak informowano w przeszłości, im wyższy BMI tym mniejszy poziom witaminy w organizmie. Naukowcy nie wyjaśnili jednak jednak czy jest to korelacja czy związek przyczynowo- skutkowy. Witamina D to jedyna witamina, którą produkuje nasz organizm pod wpływem właśnie światła słonecznego.
Jednak w opisanym eksperymencie nie chodzi o produkcję witaminy D pod wpływem światła słonczego. Podawanie myszom suplementów witaminy D nie wywołało podobnego skutku co działanie promieni słonecznych. Za dobroczynne działanie promienni słonecznych jest odpowiedzialny tlenek azotu, który jest produkowany w naszej skórze po wpływem słońca. Kiedy naukowcy powtórzyli eksperyment smarując skórę myszy kremem z tlenkiem azotu, wyniki były podobne.
Okazuje się więc ze umiarkowane korzystanie z promienni słonecznych, a zwłaszcza promieni UV może mieć pozytywny wpływ na nasze zdrowie, chronić przed cukrzycą i obniżać apetyt. Jest to dodatkowy argument w dyskusji o przyczynach cukrzycy i otyłości, które nie są bezpośrednio powiązane z dietą i aktywnością fizyczną. Według naukowców umiarkowane korzystanie z kąpieli słonecznych powinno być elementem zdrowego stylu życia na równi z dietą i ćwiczeniami.
Jest to jednak nadal trudny temat, gdyż promienie słoneczne są główną przyczyną raka skóry i nadmierne przebywanie na słońcu może mieć równie katastrofalne skutki dla zdrowia, co ich brak. Dodatkowo, jak wspomnieliśmy na początku, badania dotyczy myszy, a ich znaczenie dla ludzi należy potwierdzić.