Insulina Typ 1 Wiadomości

Światłoczuła insulina nowej generacji może ułatwić codzienne zmagania osób z cukrzycą typu 1

Światło ultrafioletowe cukrzyca insulina
Aby wyeliminować liczne problemy powstające podczas użytkowania pompy czy wstrzykiwaczy, naukowcy opracowali nowy system podawania insuliny aktywowany przez światło ultrafioletowe.

Naukowcy z Uniwersytetu w Pensylwanii wykorzystali ogólnodostępny w sprzedaży żel do wytworzenia światłoczułej insuliny. Nowe odkrycie ma być między innymi alternatywnym rozwiązaniem dla użytkowników pomp insulinowych.

Alternatywa dla pomp i wstrzykiwaczy

Zespół badaczy pod przewodnictwem Simon’a H. Friedman’a jest na dobrej drodze ku zwiększeniu komfortu życia pacjentów z cukrzycą typu 1, ze szczególnym uwzględnieniem użytkowników pomp insulinowych. Urządzenia te wykorzystują tzw. kaniule – malutkie rurki umieszczane pod skórą.

Niestety powodują one nierzadko bolesne infekcje, a także wymagają regularnego wymienianie. Aby wyeliminować te jak i inne problemy  powstające podczas użytkowania pompy czy wstrzykiwaczy, naukowcy opracowali nowy system podawania insuliny aktywowany przez światło ultrafioletowe.

Przeczytaj więcej doniesie na temat nowych postaci insuliny:

Metoda wykorzystuje wstrzykiwany pod skórę polimerowy żel absorbujący insulinę wytworzony ze specjalnych cząsteczek zawierających wiązanie światłoczułe, które pod wpływem odpowiedniej długości fali światła ultrafioletowego uwalnia insulinę. Do zbudowania urządzenia wykorzystano kopolimer polistyrenu i polietylen glikolu.

Badania przeprowadzone na gryzoniach ukazują pozytywne rezultaty

Skuteczność działania nowej metody sprawdzono testując ją na gryzoniach –  cukrzykach. Zwierzętom wstrzyknięto pod skórę 80 mikolitrów żelu w formie kuleczek o średnicy 10 mikrometów, a także dołączono urządzenie emitujące wiązkę światła UV wielkości monety.

Zespół badaczy naświetlał miejsce wprowadzenia żelu przez 2 minuty, po czym mierzył poziom insuliny w organizmie oraz glukozy we krwi za pomocą standardowego glukometru. Zaobserwowano uwolnienie insuliny do organizmu już po 5 minutach od rozpoczęcia terapii, które osiągnęło szczyt działania po 20 minucie, a następnie ustabilizowało się.

Okazało się, że poziom cukru we krwi był wyrównany, a ilość dostarczonej insuliny  była wystarczająca aby znacznie go obniżyć. Naukowcy musieli reaktywować żel 65 minut później, aby uwolnić kolejną dawkę insuliny. Wyniki badań opisało czasopismo Molecular Pharmaceutics.

,, To pierwszy przypadek wykorzystania światłoczułej insuliny na żywym organizmie.” – dodaje Friedman.

Twórcza strategia ważnego problemu

Niestety światło ultrafioletowe stosowane do uruchomienia urządzenia może być szkodliwe dla tkanek ciała po dłuższym czasie jego stosowania. Dlatego kolejnym celem i krokiem naukowców jest dostosowanie tej techniki podawania insuliny w taki sposób,  aby mogła wykorzystywać działanie światła widzialnego. Badacze chcą również poprawić zdolność insuliny do przenoszenia polimeru oraz umożliwić wykorzystanie biodegradowalnego materiału do wytwarzania urządzenia.

Dr Ivan J. Dmowski nie biorący udziału w badaniach nazywa nowe rozwiązanie ,,twórczą strategią naprawdę ważnego problemu” i dodaje, że metoda ta może znaleźć zastosowanie w wielu innych terapiach lekowych, które wymagają podawania w regularnych odstępach czasu. ,,Nie jest to technika mająca na celu obejście konieczności podawania zastrzyków z insuliny,  ale oferuje większą elastyczność opcji dostarczania leków organizmowi.” – dodaje.

Insulina nowej generacji będzie działała automatycznie w odpowiedzi na poziom glukozy we krwi i ma za zadanie pomóc unikać niebezpiecznych dla zdrowia i życia cukrzyka hipoglikemii.

Monika Ostrowska

UkończyłaM Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych na Uniwersytecie Warszawskim oraz studia podyplomowe w Londynie. Od czasu poślubienia diabetyka typu 1, cukrzyca i jej zagadnienia stały się moją największą pasją. Każdą wolną chwilę spędzam na pogłębianiu wiedzy o biologii cukrzycy.

Uważam, że o cukrzycy mówi się stanowczo za mało, a wiedza o niej powinna być popularyzowana, w zwłaszcza w szkołach. Szczególnie interesują mnie zaganiania z zakresu dietoterapii i dietetyki, a także nowoczesne metody leczenia cukrzycy. Śledzę wszystkie najnowsze doniesienia z zakresu badań nad komórkami macierzystymi, przeszczepami oraz terapiami lekowymi.

W Cukrzyca Polska odpowiadam za wiadomości, zwłaszcza z zakresu cukrzycy typu 1, a także za marketing i komunikację.

W czasie wolnym lubię biegać oraz czytać.

Przejdź do strony z pozostałymi autorami portalu Cukrzyca Polska.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.