Leczenie Typ 2 Wiadomości

Składnik syropu na kaszel skuteczny w walce z cukrzycą

dekstrometofran w syropie na kaszel stymuluje produkcję insuliny
Dekstrometofran, substancja zawarta w syropie na kaszel zwiększa produkcję insuliny przed komórki beta trzustki

Jeden ze składników powszechnie stosowanych syropów na kaszel, dekstrometofran (DM), stymuluje produkcję insuliny w trzustce i obniża poziom glukozy we krwi. Odkrycie przeciwcukrzycowych właściwości DM może zostało opublikowane na łamach magazynu Nature Medicine.

Zwiększenie produkcji insuliny przez dekstrometofran

Lekarze z Uniwersytetu Heinricha Heinego w Düsseldorfie w Niemczech najpierw obserwowali reakcję na dekstrometofran DM u zwierząt, następniesprawdzili reakcję komórek ludzkich w laboratorium, a następnie sparwdzili wyniki na 20 ochotnikach chorych na cukrzycę typu 2. Okazało się, że we wszystkich trzech wypadkach DM uwalnia insulinę w trzustce w każdym z tych przypadków.

Wykazano, że dekstrometorfan – lub, bardziej szczegółowo, związek o nazwie dekstrorfan, który jest produktem ubocznym powstającym w organizmie podczas przyjmowania dekstrometorfanu, zwiększa produkcję insuliny w trzustce oraz zmniejsza poziom glukozy we krwi, redukując hiperglikemię.

Co więcej, okazuje się, że dekstrometofran poprawia tolerancję glukozy oraz chroni komórki beta trzustki przez uszkodzeniem. Ta właściwość może również zostać wykorzystana w leczeniu cukrzycy typu 1.

Jak działa dekstrometorfan w cukrzycy typu 2?

Dekstrometorfan tłumi kaszel poprzez hamowanie aktywności pewnych receptorów w rdzeniu przedłużonym, receptorów białka o nazwie N-metylo-D-asparaginianów (NMDA). Rdzeń przedłużony kontroluje takie funkcje jak oddychanie, wydzielanie potu czy wymioty, czyli działania, których nie kontrolujemy.

Receptory NMDA występują także w komórkach wytwarzających insulinę w trzustce. Tłumienie receptorów NMDA w trzustce zwiększa wydzielanie insuliny i obniża tym samym poziom glukozy we krwi.

Nie stosujcie tego w domu

Naukowcy ostrzegają, że osoby z cukrzycą nie powinny zaczynać samoleczenia dekstrometorfanem. Badania ostały przeprowadzone tylko na 20 uczestnikach i wymagają kontynuacji. Poza tym DM ma kilka poważnych skutków ubocznych, szczególnie w porównaniu do obecnego arsenału leków stosowanych w leczeniu osób chorych na cukrzycę typu 2.

Warto także zauważyć, że syrop ten zażywany w wyższych dawkach ma właściwości halucynogenne i uspakające. Zatem kluczową kwestią będzie to, czy dekstrometorfan okaże się lepszy od istniejących leków, które stymulują wydzielanie insuliny, takich jak pochodne sulfonylomocznika.

W ciągu ostatnich kilku dni to już drugi przypadek, gdy związek psychoaktywny ma wpływ na funkcje trzustki. Niedawno pisaliśmy, że psychoaktywny związek harmina zwiększa liczbę komórek beta w trzustce.

Źródło: Characterization of pancreatic NMDA receptors as possible drug targets for diabetes treatment

Monika Ostrowska

UkończyłaM Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych na Uniwersytecie Warszawskim oraz studia podyplomowe w Londynie. Od czasu poślubienia diabetyka typu 1, cukrzyca i jej zagadnienia stały się moją największą pasją. Każdą wolną chwilę spędzam na pogłębianiu wiedzy o biologii cukrzycy.

Uważam, że o cukrzycy mówi się stanowczo za mało, a wiedza o niej powinna być popularyzowana, w zwłaszcza w szkołach. Szczególnie interesują mnie zaganiania z zakresu dietoterapii i dietetyki, a także nowoczesne metody leczenia cukrzycy. Śledzę wszystkie najnowsze doniesienia z zakresu badań nad komórkami macierzystymi, przeszczepami oraz terapiami lekowymi.

W Cukrzyca Polska odpowiadam za wiadomości, zwłaszcza z zakresu cukrzycy typu 1, a także za marketing i komunikację.

W czasie wolnym lubię biegać oraz czytać.

Przejdź do strony z pozostałymi autorami portalu Cukrzyca Polska.