Insulina Kontrola Leczenie Technologia Typ 1 Wiadomości

Sztuczna trzustka coraz bliżej – nowa pompa przewiduje spadek cukru we krwi

Sztuczna trzustka to marzenie wielu diabetyków typu 1. Medtronic Inc, znany producent pomp insulinowych jest coraz bliżej stworzenia pompy insulinowej, która spełniałaby kryteria sztucznej trzustki.

Sztuczna trzustka to zamkniety obieg insulinowo glukozowy
Sztuczna trzustka to marzenie wielu diabetyków typu 2. Predictive Low Glucose Management (PLGM) zbliża nas do stworzenia pompy insulinowej spełniającej kryteria sztucznej trzustki.

W opublikowanych wczoraj materiałach prasowych, Medtronic poinformował, że rozpoczyna poszukiwanie wolontariuszy do testowania nowej pompy insulinowej, wyposażonej w innowacyjną technologię ciągłej przewidywania poziomu cukru we krwi. Technologia ta nazywa się Predictive Low Glucose Management (PLGM). W polskim tłumaczeniu oznacza to System Przewidywania Niskiego Poziomu Glukozy.

Predictive Low Glucose Management to przełomowa technologia na drodze do opracowania tak zwanej sztucznej trzustki, czyli do stworzenia zamkniętego cyklu insulinowo-glukozowego. Sztuczna trzustka daje nadzieję chorym na cukrzycę typu 1 na skuteczniejszą kontrolę tego schorzenia.

Nowatorstwo tej technologii polega na tym, że Predictive Low Glucose Management (PLGM) jest w stanie przewidzieć spadek poziomu glukozy we krwi zanim on nastąpi. Wykorzystuje do tego specjalny algorytm opracowany przez Medtronic. Dzięki temu informacja o spodziewanym spadku cukru we krwi jest przekazywana odpowiednio wcześnie, zanim jeszcze pojawią się pierwsze objawy.

Bazując na informacji o spodziewanym spadku cukru, PLGM następnie samodzielnie odcina dopływ insuliny do krwi zapobiegając epizodom przedłużonej hipoglikemii.

Ta funkcja korzysta z innej technologii, również opracowanej przez Medtronic o nazwie Threshold Suspend.

Pompy insulinowe dostępne Polsce i na świecie są wyposażone w system ciągłego monitorowania glikemii, a niektóre z również posiadają system odcinania insuliny Treshhold Suspend. Taką pompą która potrafi odciąć dopływ insuliny, jest obecna na polskim rynku pompa insulinowa System MiniMed Paradigm Veo firmy Medtronic. Żaden z tych produktów nie potrafi jednak przewidzieć spadku cukru i zareagować odpowiednio wcześnie.

W dotychczasowych badaniach w warunkach laboratoryjnych System Przewidywania Niskiego Poziomu Glukozy obniżał ryzyko hipoglikemii o 26%, w porównaniu ze zwykłym ciągłym monitorowaniem glikemii, w jaki są wyposażone niektóre pompy insulinowe.

Po zakończeniu etapu badań laboratoryjnych, firma Medtrocnic Inc teraz rozpoczyna badania nad bezpieczeństwem nowej pompy z udziałem 86 ochotników. Ochotnicy którzy wezmą udział w badaniach to osoby dorosłe, kobiety i mężczyźni, cierpiących na cukrzycę typu 1 od minimum 1 roku. Badania są prowadzone w Stanach Zjednoczonych.

Jeśli testy z udziałem ochotników okażą się sukcesem,nowa pompa powinna być dostępna na rynku w ciągu najbliższych lat.

Kolejnym krokiem w kierunku stworzenia sztucznej trzustki będzie stworzenie produktu, który w podobny sposób będzie regulował wysoki poziom cukru we krwi – hiperglikemię. Jeśli uda się stworzyć technologię, która przewidzi wzrost cukru we krwi i odpowiednio dostosuje ilość insuliny aby zapobiec hiperglikemii, będziemy mogli mówić o sztucznej trzustce.

Monika Ostrowska

UkończyłaM Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych na Uniwersytecie Warszawskim oraz studia podyplomowe w Londynie. Od czasu poślubienia diabetyka typu 1, cukrzyca i jej zagadnienia stały się moją największą pasją. Każdą wolną chwilę spędzam na pogłębianiu wiedzy o biologii cukrzycy.

Uważam, że o cukrzycy mówi się stanowczo za mało, a wiedza o niej powinna być popularyzowana, w zwłaszcza w szkołach. Szczególnie interesują mnie zaganiania z zakresu dietoterapii i dietetyki, a także nowoczesne metody leczenia cukrzycy. Śledzę wszystkie najnowsze doniesienia z zakresu badań nad komórkami macierzystymi, przeszczepami oraz terapiami lekowymi.

W Cukrzyca Polska odpowiadam za wiadomości, zwłaszcza z zakresu cukrzycy typu 1, a także za marketing i komunikację.

W czasie wolnym lubię biegać oraz czytać.

Przejdź do strony z pozostałymi autorami portalu Cukrzyca Polska.