Leczenie Technologia Typ 1 Wiadomości

Sztuczna trzustka MiniMed 640G System dostępna w sprzedaży – mały Australijczyk pierwszym, który otrzymał ją na stałe

Sztuczna trzustka dostępna w sprzedaży
Xavier Hames wraz z rodziną oraz sztuczną trzustką. Źródło: Western Australia Health Departament/ AFP

Przełomowy moment dla wszystkich cukrzyków typu 1. 4 letni Xavier Hames z Australii, który choruje na cukrzycę typu 1, pierwszy na świecie otrzymał sztuczną trzustkę jako metodę leczenia cukrzycy typu 1. Dotychczas urządzenia które nazywamy sztuczką trzustką, noszone były tymczasowo jako element badań klinicznych i nie były dostępne do zakupu.

Mono-hormonalna sztuczna trzustka MiniMed 640G System jest produktem firmy Medtronic i jest wyposażana w nowatorską technologię SmartGuard™. Jest to jedyny produkt tego typu na świecie.

Oznacza to, że sztuczna trzustka przeszła z etapu badań do etapu sprzedaży i jest dostępna dla wszystkich diabetyków.

Badania nad modelem sztucznej trzustki, który otrzymał Xavier, trwały 5 lat i prowadzone były przez szpital w Perth w Australii. Zespołem badawczym kierował Profesor Tim Jones ze szpitala Księżniczki Małgorzaty w Perth.

Co to jest sztuczna trzustka MiniMed 640G System?

Sztuczna trzustka, którą otrzymał Xavier, to rodzaj pompy insulinowej o zamkniętym obiegu. Urządzenie mierzy poziomy poziom cukru za pomocą systemu ciągłej kontroli glikemii CGM, podaje insulinę zależnie od poziomu cukru we krwi, a także, za pomocą specjalnego wbudowanego algorytmu SmartGuard™, oblicza prawdopodobieństwo wystąpienia hipoglikemii i samodzielnie odcina dopływ insuliny, zanim hipoglikemia nastąpi.

To właśnie ten algorytm, który pozwala sztucznej trzustce odciąć dopływ hormonu zabiegając niedocukrzeniem, jest elementem, który tworzy zamknięty obwód, i który odróżnia sztuczka trzustkę od typowych pomp insulinowych.

Dotychczasowe, nawet najnowocześniejsze rozwiązania dostępne na rynku, nie są w stanie przywidywać hipoglikemii. Niektóre pompy są w stanie odcinać dopływ insuliny, ale dzieje się to dopiero, wtedy kiedy odczyty poziomu cukru w stanie rzeczywistym wykazują hipoglikemię.

Co więcej, sztuczna trzustka Medtronic MiniMed 640G System samodzielnie wznawia  dopływ insuliny, jak tylko pojawia się ryzyko hiperglikemii. Dokładność CGM jest zapewniona poprzez wybudowany Bayer CONTOUR® NEXT LINK .

Warto wspomnieć, iż jest to mono-hormonalna sztuczka trzustka, czyli podaje jeden hormon, insulinę. Na świecie trwają również prace na dwu-hormonalna sztuczną trzustką, podającą insulinę i glukagon.

Sztuczna trzustka pomoże całej rodzinie

Rodzice Xaweira są niezwykle szczęśliwi, że ich syn otrzymał sztuczną trzustkę, jako element stałej terapii cukrzycy typu 1. Kontrola cukrzycy u dzieci stanowi szczególne wyzwanie, gdyż dzieci charakteryzują się większą wrażliwością na insulinę, przez co mają większą skłonność do ciężkich hipoglikemii. Ponadto, naturalna ruchliwość dzieci utrudnia ustalenie stałej ilości zażywanej insuliny i wymaga częstych korekt. Dodatkowo, jak mówi mama Xaviera, Naomi, dieta dzieci, zwłaszcza na szkolnych wyjazdach czy kinderbalach może stanowić wyzwanie dla rodziców, którzy muszą równoważyć podaną insuliną. Teraz jeśli korekta jest zbyt duża, urządzenie samo odetnie opływ insuliny.

MiniMed 640G System pomaga też zapobiegać nocnym hipoglikemiom. Dzięki algorytmowi, obniża ona ryzyko ciężkich hipoglikemii w trakcie snu – coś co jest koszmarem każdego rodzica małego diabetyka.

Naomi, mama Xawiera, powiedziała, że urządzenie poprawi jakość życia Xaviera, jak również całej rodziny. Dotychczas rodzice musieli wstawać nawet co godzinę, aby upewnić się ze ich syn jest bezpieczne w trakcie nocnego spoczynku. Pozwoli też uniknąć wielu groźnych powikłań w życiu dorosłym.

Sztuczna trzustka dostępna sprzedaży w Australii

Sztuczna trzustka będzie dostępna na rynku w Australii za około 10.000 dolarów australijskich, czyli około 30.000PLN.

Kiedy będzie dostępne w Europie i w Polsce, na razie nie wiadomo, producent spodziewa się że może zająć to kilka miesięcy.

Monika Ostrowska

UkończyłaM Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych na Uniwersytecie Warszawskim oraz studia podyplomowe w Londynie. Od czasu poślubienia diabetyka typu 1, cukrzyca i jej zagadnienia stały się moją największą pasją. Każdą wolną chwilę spędzam na pogłębianiu wiedzy o biologii cukrzycy.

Uważam, że o cukrzycy mówi się stanowczo za mało, a wiedza o niej powinna być popularyzowana, w zwłaszcza w szkołach. Szczególnie interesują mnie zaganiania z zakresu dietoterapii i dietetyki, a także nowoczesne metody leczenia cukrzycy. Śledzę wszystkie najnowsze doniesienia z zakresu badań nad komórkami macierzystymi, przeszczepami oraz terapiami lekowymi.

W Cukrzyca Polska odpowiadam za wiadomości, zwłaszcza z zakresu cukrzycy typu 1, a także za marketing i komunikację.

W czasie wolnym lubię biegać oraz czytać.

Przejdź do strony z pozostałymi autorami portalu Cukrzyca Polska.