Technologia Typ 1 Wiadomości

Sztuczna trzustka może pomóc diabetykom uniknąć hipoglikemii

Pompa insulinowa sztuczna trzustka cukrzyca
Hybrydowa sztuczna trzustka poprawia kontrolę cukrzycy i przeciwdziała hipoglikemiom

Zespół badaczy z Wellcome Trust-Medical Research Councill of Metabolic Science w Cambridge przetestował nowy hybrydowy system sztucznej trzustki, który obniża częstotliwość występowania niebezpiecznych hipoglikemii za dnia jak i w nocy u osób, które dobrze kontrolują swoją cukrzycę.

Unikanie wysokiego cukru to klucz do długiego i zdrowego życia z cukrzycą, ale dla wielu osób lęk przed glikemią, oraz ciężką hipoglikemią, stanowi przeszkodę w uzyskaniu dobrych wyników kontroli. Ci zaś u których często występują niedocukrzenia ryzykują, że rozwinie się u nich nieświadomość hipoglikemii, czyli brak zdolności rozpoznawania objawów hipoglikemii, zwłaszcza jeśli spadki zdarzają się w nocy.

Pompy insulinowe znacznie ułatwiają kontrolę cukrzycy i właściwe dawkowanie insuliny, ale hipoglikemie mogą nadal się przydarzać.

Badacze wzięli pod lupę hybrydowy, zamknięty system sztucznej trzustki. Polega on na tym, że choć dawki bolusa nadal muszą być podawane przez pacjenta, insuliną bazowa oraz dawki korekcyjne są już podawane automatycznie na podstawie odczytów z urządzenia.

W tym wypadku badania nad sztuczną trzustką skoncentrowały się wokół jej zdolności przeciwdziałania hipoglikemiom

Sztuczna trzustka ma szansę zastąpić tradycyjne pompy insulinowe

Prowadząca badania Lia Bally i jej współpracownicy dokonali analizy danych zebranych pomiędzy marcem i czerwcem 2016 roku, pobranych od 29 osób z cukrzycą typu 1 leczonych za pomocą pomp insulinowych.

Część badanych została losowo przydzielona do terapii wykorzystującej system hybrydowej sztucznej trzustki. Pozostała część badanych leczona była poprzez wykorzystanie tradycyjnej pompy insulinowej z systemem ciągłego monitorowania poziomu cukru CGM. Po 4 tygodniach uczestnicy badania zostali “przełączeni” odpowiednio na drugą metodę leczenia.

,,Pokazaliśmy, że u dorosłych cierpiących na cukrzycę typu 1 których poziom HbA1c wynosi mniej niż 7,5% całodobowy hybrydowy system podawania insuliny znacząco poprawia ogólną kontrolę poziomu glukozy we krwi, przy jednoczesnym zmniejszeniu przypadków występowania hipoglikemii stopniowo od 50 do 75% w niższych progach glukozy, w porównaniu z leczeniem wykorzystującym pompy insulinowe.” – mówi Bally.

Wydajniejsza samokontrola = dłuższe życie w zdrowiu

System hybrydowej sztucznej trzustki zwiększył ilość czasu, jaką uczestnicy badania spędzali w ramach zalecanych widełek poziomu cukru we krwi. Różnica wynosiła 10,5% w porównaniu z użytkownikami pomp insulinowych.

,,U dorosłych którzy aktywnie angażują się w samokontrolę swojej cukrzycy podawanie insuliny poprzez zapętlony system zamknięty może zapewnić dodatkowe korzyści, co uzasadnia jego zastosowanie w tej konkretnej grupie cukrzyków.” – dodają naukowcy.

Pompy insulinowe, oraz tak zwane sztuczne trzustki są przyszłością leczenia cukrzycy typu 1. Jednak pompy insulinowe w Polsce są bardzo drogie, choć ich stosowanie w długim okresie zaoszczędziłoby Ministerstwu Zdrowia miliony złotych poprzez uniknięcie leczenia kosztownych powikłań cukrzycowych.

Wyniki badań opublikowano w magazynie The Lancet

Monika Ostrowska

UkończyłaM Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych na Uniwersytecie Warszawskim oraz studia podyplomowe w Londynie. Od czasu poślubienia diabetyka typu 1, cukrzyca i jej zagadnienia stały się moją największą pasją. Każdą wolną chwilę spędzam na pogłębianiu wiedzy o biologii cukrzycy.

Uważam, że o cukrzycy mówi się stanowczo za mało, a wiedza o niej powinna być popularyzowana, w zwłaszcza w szkołach. Szczególnie interesują mnie zaganiania z zakresu dietoterapii i dietetyki, a także nowoczesne metody leczenia cukrzycy. Śledzę wszystkie najnowsze doniesienia z zakresu badań nad komórkami macierzystymi, przeszczepami oraz terapiami lekowymi.

W Cukrzyca Polska odpowiadam za wiadomości, zwłaszcza z zakresu cukrzycy typu 1, a także za marketing i komunikację.

W czasie wolnym lubię biegać oraz czytać.

Przejdź do strony z pozostałymi autorami portalu Cukrzyca Polska.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.