Wszepienna sztuczna trzustka

Sztuczna trzustka

Hybrydowa sztuczna trzustka firmy Medtronic
Hybrydowa sztuczna trzustka firmy Medtronic

Sztuczną trzustką można nazwać urządzenie naśladujące funkcje trzustki w sposób jak najbardziej zbliżony do naturalnego. Większość z nich zawiera jedynie insulinę, ale toczą się również badania nad dwuchormonalnymi sztucznymi trzustkami, zawierającymi też glukagon.

Naukowcy pracują obecnie nad kilkoma sposobami, poprzez które można to osiągnąć. Wiele z nich nadal jest w fazie rozwoju, doszliśmy jednak do momentu w którym działające sztuczne trzustki zaczynają być dopuszczane do użytku przez pacjentów.

We wrześniu 2016, Medtronic MiniMed 670G, został pierwszą sztuczną trzustką, która otrzymała akredytację FDA – Ministerstwa Leków i Żywności Stanów Zjednoczonych.

Najnowsze wiadomości na temat sztucznej trzustki:

Sztuczka trzustka typu zamknięty obieg

Sztuczna trzustka z zamkniętym obiegiem składa się z pompy insulinowej, czujnika stale monitorującego poziom cukru we krwi CGM i oprogramowania zawierającego skomplikowane algorytmy.

Oprogramowanie to przetwarza informacje o poziomach cukru i steruje pompą tak, aby odpowiednio zwiększała/zmniejszała ilość podawanej insuliny zależnie od poziomu glikemii, lub utrzymywała ilość podawanej insuliny na obecnym poziomie.

Podczas gdy MiniMed 670G zostało pierwszą ‘hybrydową’ sztuczną trzustką typu zamkniętego, która uzyskała zezwolenie na użytek publiczny, istnieje kilka innych alternatyw dla tego systemu, które są na etapie badań klinicznych. MiniMed 670G nazywana jest ‘hybrydową’, gdyż nadal wymaga podawania bolusów. Jest noszona na zewnątrz, tak jak pompy insulinowe.

Dwuchormonalna sztuczna trzustka

Ażeby obieg był naprawdę zamknięty, urządzenie powinno podawać insulinę bez udziału pacjenta, oraz reagować w przypadku spadków, podając glukagon. Obecnie również toczą się badania w tym zakresie. Takie sztuczne trzustki skutecznie redukują hipoglikemie, zwłaszcza nocne i pomagają uniknąć nieuświadomionych hipoglikemii. Jest to szczególnie przydatne u kobiet w ciąży oraz dzieci.

‘Społeczna’ sztuczna trzustka

W międzyczasie pojawił się także “ruch społeczny”, w którym pacjenci chorzy na cukrzycę typu 1 próbowali sami skonstruować sztuczne trzustki.

Otwarte nadania nad sztuczną trzustką (OpenAPs) zostały zapoczątkowane przez Danę Lewis i Scott’a Leibrand’a w USA. Sfrustrowani tym, jak długo trwało uzyskanie od władz zezwolenia na użycie sztucznej trzustki, rozpoczęli oni własne badania aby umożliwić innym tworzenie ich własnych systemów sztucznych trzustek.

Podczas gdy próby zbudowania własnej sztucznej trzustki nie są dla osób tchórzliwych, kilkoro technicznie uzdolnionych entuzjastów pod przewodem dwójki naukowców zabrało się do pracy. Bazują oni istniejących już na rynku urządzeniach – pompach i CGM, do których informatycy zaangażowani w projekt napisali oprogramowanie. Obecnie jest 131 osób a świecie które testuje ten system.

Inne formy sztucznej trzustki

Pośród technologii, które można by wykorzystać jako inne formy sztucznej trzustki można wymienić m.in.:

  • zakapsułkowane komórki produkujące insulinę
  • wszczepianą sztuczną trzustkę

Technologia zakapsułkowanych komórek  polega na umieszczeniu żywych komórek produkujących insulinę i umieszczeniu ich w kapsułce, która umożliwia utrzymanie ich przy życiu przy jednoczesnej ochronie ich przed atakami systemu odpornościowego, które występują przy cukrzycy typu 1.

Można by się spierać, że tak na prawdę nie jest to sztuczna trzustka, ponieważ metoda jest realizowana z użyciem żywych komórek, jednakże sądzimy że warto jest wspomnieć o tej ekscytującej technologii, ponieważ jest nadal zapewne wiele osób , którzy nigdy wcześniej o niej nie słyszeli.

Więcej o:

Wszczepiana sztuczna trzustka

Wszepienna sztuczna trzustka
Naukowcy z wielkiej Brytanii pracują nad wszczepienną sztuczną trzustką

Inną formą sztucznej trzustki która jest obecnie w fazie rozwoju jest wszczepiana sztuczna trzustka, która została wynaleziona przez Prof. Joan Taylor z Uniwersytetu De Montfort w Wlk. Brytanii. Choć urządzenie jeszcze nie jest na etapie badań w udziałem ludzi, to naukowy uważają, że dotychczasowe badania świadczą, że urządzenie będzie działało również u ludzi. Obecnie poszukują partnera komercyjnego, który wesprze dalsze prace.
http://www.dmu.ac.uk/research/research-faculties-and-institutes/health-and-life-sciences/pharmaceutical-technologies/artificial-pancreas/artificial-pancreas.aspx

Urządzenie jest wszczepiane bezpośrednio do brzucha i wykorzystuje bioresponsywny żel do wykrywania zmian poziomu glukozy we krwi i odpowiednio dostosowuje dawki insuliny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.