Kontrola Technologia Typ 1 Typ 2 Wiadomości

Mały tatuaż-naklejka bezboleśnie i bezinwazyjnie mierzy poziom cukru we krwi

Tatuaz naklejka mierzy poziom cukru we krwi
Tatuaż naklejka mierzy poziom cukru we krwi i jest bardzo dyskretny. Źródło: UCSD, Joseph Wanf

Naukowcy z uniwersytetu Kalifornia, USA, opracowali mały, i bezbolesny ‘tatuaż’, który jest bezinwazyjną metodę stałego pomiaru poziomu cukru we krwi. Dodatkowo, co różni ten tatuaż – CGMglukometr od poprzednich, podobnych urządzeń, to to, że tatuaż nie wywołuje podrażnień skóry i jest bardzo dokładny. Taki tymczasowy tatuaż bardzo pomoże osobom chorym na cukrzycę typu 1, ale również ułatwi skuteczne leczenie osobom chorym na cukrzycę typu 2.

Tatuaż który mierzy poziom cukru

Tymczasowy tatuaż – CGM to cienka, przeźroczysta i bardzo elastyczna naklejka z przytwierdzonymi do niej małymi elektrodami. Elektrody nie wymagają wkłucia, ani nie są inwazyjne w żaden inny sposób. Mierzą one poziom cukru na poziomie skóry. Dzięki temu ta metoda nie wymaga bolesny nakłuć i dodatkowo jest bardzo dyskretna.

Dlatego właśnie naukowcy pracujący nad tym wynalazkiem, mówią o nim ‘tatuaż – naklejka który mierzy krew’.  Co więcej, według dotychczasowych badań, tatuaż- CGM jest równie dokładny w swoich wynikach, co tradycyjny glukometr.

Tutuaż –glukometr – jak to działa?

Tatuaż składa się z naklejki, do której przytwierdzone są dwie niewielkie elektrody. Naklejka-tatuaż zawiera również specjalny enzym, który po zetknięciu z glukozą wchodzi z nią w reakcję chemiczną.

Aby zmierzyć poziom cukru, naukowcy wybrali grupę zdrowych osób, którym podano posiłek. Następnie naukowcy przesłali przez elektrody prąd o niewielkim natężeniu. W ten sposób naukowcy ‘wypychali’ glukozę zawartą we krwi do powierzchni skóry. Na powierzchni skóry, pod naklejką- tatuażem, specjalny enzym wszedł w reakcje chemiczną z glukozą. Poprzez mierzenie natężenia tej reakcji, naukowcy byli w stanie określić stężenie glukozy we krwi uczestników badania.

Wyzwania

Aby pomiary były dokładne, a urządzenie nie wywoływało podrażnień, należy jednak upewnić się, że tatuaż- naklejka i elektrody gładko przylegają do skóry, a żel który je pokrywa, pokrywa równo powierzchnię urządzenia.

Kolejnym wyzwaniem będzie też stworzenie drugiej części urządzenia, czyli bransoletki. Taka bransoletka będzie wysyłała prąd do elektrod oraz dokonywała odczytów poziomu cukru we krwi wysyłanych przez elektrody. Firma z którą naukowcy współpracują w celu stworzenia bransoletki – odbiornika, to Center for Wearable Sensors.

Naukowcy z uniwersytety Kalifornia są już teraz przekonani, że już w ciągu kilku kolejnych lat ich odkrycie zmieni sposób w jaki mierzymy poziom cukru.

Inne wykorzystania tatuaża – glukometru?

Co więcej, tatuaż ten będzie mógł mierzyć stężenie innych substancji w organizmie ludzkim, dając nam dostęp do ogromnej ilości informacji o naszej fizjologii. Będzie mógł być wykorzystany przez sportowców, którzy chcą zmierzyć poziom i stopień nawodnienia i ożywienia, jak również pomóc osobom cierpiącym na choroby nerek. Naukowcy przewidują, że w przyszłości może nawet być sposobem na przyjmowanie leków.

Źródło: ACS Publications

Monika Ostrowska

UkończyłaM Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych na Uniwersytecie Warszawskim oraz studia podyplomowe w Londynie. Od czasu poślubienia diabetyka typu 1, cukrzyca i jej zagadnienia stały się moją największą pasją. Każdą wolną chwilę spędzam na pogłębianiu wiedzy o biologii cukrzycy.

Uważam, że o cukrzycy mówi się stanowczo za mało, a wiedza o niej powinna być popularyzowana, w zwłaszcza w szkołach. Szczególnie interesują mnie zaganiania z zakresu dietoterapii i dietetyki, a także nowoczesne metody leczenia cukrzycy. Śledzę wszystkie najnowsze doniesienia z zakresu badań nad komórkami macierzystymi, przeszczepami oraz terapiami lekowymi.

W Cukrzyca Polska odpowiadam za wiadomości, zwłaszcza z zakresu cukrzycy typu 1, a także za marketing i komunikację.

W czasie wolnym lubię biegać oraz czytać.

Przejdź do strony z pozostałymi autorami portalu Cukrzyca Polska.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.