Wiadomości

TK, RTG, MR, czyli diagnostyka obrazowa – czy aby wykonać te badania potrzebujecie skierowania lekarskiego?

Diagnostyka obrazowa to aktualnie jeden z najpopularniejszych i najchętniej wykorzystywanych sposobów, stosowanych w celu diagnozowania różnego typu schorzeń, chorób, urazów bądź patologii zdrowotnych. Zwykle badania te nie są inwazyjne, jednak należy mieć na uwadze, że każde z nich (TK, MR, RTG) wykorzystuje inne technologie. To właśnie z tego powodu, by móc wykonać niektóre z nich, musimy posiadać — wystawione przez naszego lekarza — skierowanie na badanie. Co ważne, skierowanie jest wymagane nawet w momencie, gdy wykonanie badania opłacacie z własnej kieszeni. Które badania wchodzące w skład diagnostyki obrazowej wykonacie bez skierowania, a do których jest ono bezwzględnie potrzebne? Sprawdźcie poniżej – tam wszystko wyjaśniamy!

Diagnostyka obrazowa – jakie badania wykonacie bez skierowania lekarskiego?

Badaniem, które wykonacie bez skierowania lekarskiego i które można zaliczyć do tych z zakresu obrazowania medycznego, jest rezonans magnetyczny, czyli tzw. badanie MR. Urządzenia do diagnostyki obrazowej, które wykorzystuje się do wykonania rezonansu, pozwalają na wykonania precyzyjnego skanowania – bez obecności szkodliwego promieniowania jonizującego. Podczas badania MR korzysta się jedynie z pola magnetycznego oraz fal radiowych. To właśnie dzięki nim badanie MR jest jednym z bezpieczniejszych. Jeśli nie macie wszczepionego rozrusznika serca bądź jakichkolwiek metalowych implantów w swoim ciele, nie istnieją absolutnie żadne przeciwwskazania do poddania się przez Was badaniu rezonansem magnetycznym.

MR to jednak niejedyne badanie diagnostyki obrazowej, jakie możecie u siebie wykonać bez wyraźnego wskazania lekarza. Drugim, równie popularnym jest badanie USG. Ultrasonograf, który jest przykładany do ciała – za pomocą ultradźwięków – obrazuje na ekranie monitora części ciała poddawane badaniu.

Warto podkreślić, że badania MR i USG wykonywane bez skierowania od lekarza – nie są refundowane przed Narodowy Fundusz Zdrowia. Jeśli mimo to chcecie je wykonać – możecie, ale musicie za nie zapłacić, czyli zrobić je prywatnie.  

Diagnostyka obrazowa w leczeniu pacjenta – które badania wymagają skierowania od lekarza?

Wiele badań zaliczanych do tych z sekcji diagnostyki obrazowej wymaga od pacjenta posiadania skierowania od lekarza. Takie skierowanie jest konieczne nawet wtedy, gdy chcemy za badanie zapłacić sami, a nie skorzystać z jego refundacji przez NFZ. Skierowania wymaga się podczas:

  • badania aparatem RTG,
  • badania TK (tomografii komputerowej).

Powodem, przez który wymaga się takiego skierowania jest fakt, że zarówno pierwsze, jak i drugie badanie działa w oparciu o promieniowanie jonizujące, na które nie powinniśmy być wystawiani, gdy nie ma takowej potrzeby.

Jeśli potrzebujecie wykonać badanie PET/CT lub po prostu PET – w ich przypadku również powinniście się zaopatrzyć w skierowanie lekarskie. Bez niego, radiolog lub operator urządzenia – odmówią Wam wykonania badania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.