Powikłania Wiadomości Życie z cukrzycą

Tramadol podwaja ryzyko ciężkiej hipoglikemii

Tramadol ma działanie hipoglikemizujące
Tramadol, lek przeciwbólowy, zwiększa ryzyko niedocukrzeń

Tramadol, lek stosowany w leczeniu bólu, między innym neuropatii, bóli pozawałowych lub złamań, podwaja ryzyko wystąpienia ciężkich hipoglikemii, zakończonych hospitalizacją. Naukowcy porównali je z innym często stosownym lekiem przeciwbólowym, kodeiną. Zagrożenie to dotyczy wszystkich diabetyków typu 2 jak i typu 1 powyżej 12 roku życia, a także osób które nie chorują na cukrzycę.

Badania nad tramadolem

W badaniach, które opublikowano w JAMA Internal Medicine, okazało się, iż zażywanie tramadolu wiąże się z o 52% większym ryzykiem pobytu w szpitalu w związku z wystąpieniem hipoglikemii, niż z powodu zażywania innego leku przeciwbólowego, kodeiny. Ryzyko to jest podwyższone w pierwszych trzydziestu dniach stosowania tramadolu, a następnie zanika.

Badania, przeprowadzone w latach 1998 i 2012 w Żydowskim Szpitalu Ogólnym w Montrealu przez zespół pod kierunkiem Jeana -Pascala Fourniera, objęły grupę 334.034 pacjentów, a więc niemałą. 28.110 z nich stosowało tramadol, a pozostała część kodeinę.

Spośród pacjentów w okresie 5 lat obserwacji, 1105 było hospitalizowanych z powodu ciężkiej hipoglikemii. Niestety, 112 z tych hospitalizacji zakończyło się śmiercią pacjentów. Według Laurenta Azoulay, epidemiologa farmaceutycznego z McGill University i Szpitala Ogólnego w Montrealu, diabetycy zażywający tramadol powinni być świadomi, że stosowanie tramadolu wiąże się z ponad dwukrotnym wzrostem ryzyka hipoglikemii.

Tramdol i hipoglikemia

Hipoglikemia po zażyciu tramadolu może się pojawiać dlatego, że tramadol ma wpływ na przewodzenie serotoniny, która z kolei kontroluje poziom cukru w organizmie.

Choć diabetycy nadal mogą korzystać tramadolu, gdyż całkowite ryzyko jest niewielkie, to naukowcy ostrzegają jednak aby być świadomym jego skutków ubocznych, obniżających poziom cukru we krwi. Zwłaszcza dotyczy to osób, które zażywają leki hipoglikemizujące, takie jak glinidy i pochodne sulfonylomocznika, jak również insulinę. W takim wypadku należy zwiększyć ilość badań poziomu cukru we krwi aby uniknąć ciężkiej hipoglikemii i nie lekceważyć żadnych objawów hipoglikemii.

Co to jest tramadol?

Tramadol jest środkiem przeciwbólowym z grupy opioidów, wydawanym na receptę. W cukrzycy stosuje się go w leczeniu bolesnych postaci neuropatii. Tramadol jest też stosowany w leczeniu bóli operacyjnych, złamań, czy bóli kręgosłupa, a także bóli po zawale serca, tak więc każdy dorosły diabetyk może się z nim zetknąć. Lek ten nie jest stosowany u dzieci poniżej 12 roku życia.

Tramdol występuje także pod innymi nazwami handlowymi takimi jak Tramal, czy Azemdol, tak więc zanim rozpoczniesz terapię przeciwbólową, przeczytaj załączoną ulotkę

Dotychczas jako skutki uboczne tramadolu opisano takie objawy jak drgawki, ryzyko uzależnienia i śmiertelnego przedawkowania .

Źródło: http://archinte.jamanetwork.com

Monika Ostrowska

UkończyłaM Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych na Uniwersytecie Warszawskim oraz studia podyplomowe w Londynie. Od czasu poślubienia diabetyka typu 1, cukrzyca i jej zagadnienia stały się moją największą pasją. Każdą wolną chwilę spędzam na pogłębianiu wiedzy o biologii cukrzycy.

Uważam, że o cukrzycy mówi się stanowczo za mało, a wiedza o niej powinna być popularyzowana, w zwłaszcza w szkołach. Szczególnie interesują mnie zaganiania z zakresu dietoterapii i dietetyki, a także nowoczesne metody leczenia cukrzycy. Śledzę wszystkie najnowsze doniesienia z zakresu badań nad komórkami macierzystymi, przeszczepami oraz terapiami lekowymi.

W Cukrzyca Polska odpowiadam za wiadomości, zwłaszcza z zakresu cukrzycy typu 1, a także za marketing i komunikację.

W czasie wolnym lubię biegać oraz czytać.

Przejdź do strony z pozostałymi autorami portalu Cukrzyca Polska.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.