Insulina Typ 1 Typ 2 Wiadomości

Ultra szybka insulina BioChaperone Lispro w fazie badań

Ultraszybki analong insuliny BioChaperone Lispro w fazie badań
Ultraszybki analong insuliny BioChaperone Lispro pomoże wyrównać glikemię poposiłkową

Firma farmaceutyczna Eli Lilly, producent szybko działającego analogu insuliny Humalog, rozpoczęła prace nad nowym, ultra szybko działającym analogiem insuliny o roboczej nazwie  BioChaperone Lispro.

Nowy, ultraszybki analog insuliny ma na celu umożliwienie pacjentom uniknięcie hiperglikemii po posiłku, większą elastyczność pór posiłków, czasu przyjmowania zastrzyków oraz całkowitą, lepszą kontrole glikemii. Producenci spodziewają, że również pozwoli ona unikać hipoglikemii 3-4h po posiłku.

Nowa insulina będzie miała zastosowanie w terapii penami jak i pompami insulinowymi w leczeniu cukrzycy typu 1 jak i cukrzycy typu 2.

Analogi szybko działające

Obecnie dostępne na rynku analogi szybko działające, takie jak Humalog czy NovoRapid rozpoczynają działanie na glikemię 20 minut po zastrzyku, a szczyt ich działania przypada na 1h 45min do 2h 15 min po iniekcji. Pozostałości tych analogów insulin nadal nieznacznie zmieszają glikemię do 5-6h po zastrzyku.

Oznacza to, że jeśli iniekcja lub bolus zostaną przyjęte bezpośrednio przed posiłkiem, istnieje ryzyko hiperglikemii posiłkowej, oraz ryzyko hipoglikemii 4h-5h po posiłku.

W porównaniu z działaniem insuliny produkowanej przez trzustkę zdrowej osoby, nie cierpiące na cukrzycę. taki mechanizm działania jest nadal zbyt długi. Aby więc odwzorować działanie naturalnego hormonu insuliny, która jest wydzielana w pierwszej fazie już 2 minuty po podwyższeniu cukru w krwi oraz w drugiej fazie tak długo jak jest potrzebna, niezbędne są prace nad nowymi typami insulin.

Ultraszybki analog insuliny BioChaperone Lispro

Aby uniknąć takich sytuacji w większości przypadków pacjenci muszą więc dokonywać iniekcji przed posiłkiem, co wymaga planowania i ogranicza elastyczność pacjentów.

Nowa, ultra szybka insulina BioChaperone Lispro której produkcję zapowiada Eli Lili, rozpoczyna działanie 33% szybciej niż Humalog, co oznacza, że umożliwi redukcję hiperglikemii po posiłkowej a jej działanie w okresie szczytowym (około 2h po zastrzyku) jest silniejsze w porównaniu z Humalogiem. Ponadto działanie BioChaperone Lispro powyżej 2h i więcej od zastrzyku jest znacznie słabsze w porównaniu do insuliny Humalog, co pozwoli wyeliminować hipoglikemie.

Producent nowej insuliny, Eli Lili uważa, że nowy produkt pozwoli diabetykom typu 1 jak i diabetykom typu 2 lepiej kontrolować glikemię oraz zaoferuje większą elastyczność czasu posiłków.

Nowy typ insuliny powstaje we współpracy Eli Lili z firmą Adocia.

Na razie Eli Lili nie podało kiedy nowy ultraszybki analog insuliny będzie dostępny w aptekach.

Źródło:

Monika Ostrowska

UkończyłaM Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych na Uniwersytecie Warszawskim oraz studia podyplomowe w Londynie. Od czasu poślubienia diabetyka typu 1, cukrzyca i jej zagadnienia stały się moją największą pasją. Każdą wolną chwilę spędzam na pogłębianiu wiedzy o biologii cukrzycy.

Uważam, że o cukrzycy mówi się stanowczo za mało, a wiedza o niej powinna być popularyzowana, w zwłaszcza w szkołach. Szczególnie interesują mnie zaganiania z zakresu dietoterapii i dietetyki, a także nowoczesne metody leczenia cukrzycy. Śledzę wszystkie najnowsze doniesienia z zakresu badań nad komórkami macierzystymi, przeszczepami oraz terapiami lekowymi.

W Cukrzyca Polska odpowiadam za wiadomości, zwłaszcza z zakresu cukrzycy typu 1, a także za marketing i komunikację.

W czasie wolnym lubię biegać oraz czytać.

Przejdź do strony z pozostałymi autorami portalu Cukrzyca Polska.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.