Dieta Leczenie Typ 2 Wiadomości Wyleczenie

Utrata 15% tkanki tłuszczowej może przyczynić się do cofnięcia cukrzycy typu 2.

otyłość

Normalizacja masy ciała to jedno z podstawowych zaleceń, jakie słyszą od specjalistów osoby chore na cukrzycę. Niestety, rada ta często jest bagatelizowana a my przyzwyczajamy się do nadprogramowych kilogramów na wadze. Mimo to, kolejny raz przekonujemy się, iż zbilansowanie masy ciała może być kluczowe w kontroli cukrzycy. W ostatnio przeprowadzonych badaniach okazało się bowiem, że utrata nawet kilkunastu procent tkanki tłuszczowej w ciele może wpłynąć na zahamowanie rozwoju cukrzycy typu 2. Na jakiej podstawie badacze doszli do takich wniosków?

Grupa badaczy z Irish Society for Clinical Nutrition and Metabolism (IrSPEN) twierdzi, iż utrata 15% tkanki tłuszczowej – niezależnie od wyjściowego BMI (wskaźnika masy ciała) – może prowadzić do remisji cukrzycy typu 2.

Zespół IrSPEN powyższe wnioski opiera na kilkunastu badaniach, w tym tzw. DiRECT trial – próbie badawczej przedstawionej niedawno na łamach prestiżowego czasopisma The Lancet, w której prawie połowa badanych z cukrzycą typu 2.osiągnęła i utrzymała remisję po roku od wdrożenia diety o kontrolowanej ilości kalorii.

IrSPEN wskazuje na szczególne korzyści wynikające z normalizacji masy ciała u diabetyków, niezależnie czy ich BMI jest powyżej, czy poniżej wartości granicznej dla otyłości (BMI = 30).

Badacze wskazują nie tylko na korzyści zdrowotne, związane z osiągnięciem prawidłowej sylwetki, ale i zysk ekonomiczny. Szacuje się, iż utrata 15% tkanki tłuszczowej u Irlandczyków z cukrzycą typu 2. mogła by zmniejszyć roczny koszt leczenia o średnio 440 funtów (ponad 2000zł)

IrSPEN prężnie działa w zakresie zwiększania świadomości związanej z otyłością na świecie. W tym roku, na okoliczność obchodzonego 19 maja Europejskiego Dnia Otyłości), wydali oni poradnik edukacyjny oraz integrujący organizacje związane ze służbą zdrowia i polityką w celach prewencji i poprawy leczenia cukrzycy u chorych.

Oczywiście, badacze zdają sobie sprawę, iż problem cukrzycy i otyłości jest złożony i wymaga specjalnego podejścia. Profesor Carel le Roux, należący do IrSPEN twierdzi, iż walka z cukrzycą wywołaną przez otyłość musi być kompeksowa i zakładać odpowiednią dietę, aktywność fizyczną oraz opiekę lekarską.

Oczywiście, nie należy zakładać, iż utrata 15% tkanki tłuszczowej zagwarantuje nam remisję cukrzycy. Mimo, iż badaczom udało się poprzeć taki wniosek kilkoma badaniami, nie każdy pacjent odpowie na zastosowane leczenie w ten sam sposób i nie każdy osiągnie te same efekty. Nie mniej jednak, badacze z IrSPEN poraz kolejny potwierdzili to, o czym wiemy już od dawna – normalizacja masy ciała jest jednym z czynników warunkujących rozwój cukrzycy.

Sonia Walla

Jestem dietetykiem z wykształcenia i pasji. Wiedzę zdobytą na studiach stale poszerzam poprzez uczestnictwo w kursach związanych z szeroko pojętą tematyką żywienia człowieka - zarówno z kręgu dietoterapii jak i dietetyki i suplementacji. Są one dla mnie bodźcem do dalszej nauki o wpływie diety na zdrowie i ukierunkowały mnie na dietetykę kliniczną, w zakresie której chciałabym specjalizować się w przyszłości.

W praktyce dietetycznej spotykam pacjentów z różnymi schorzeniami - bardzo często również tych z zaburzeniami glikemii, insulinoopornością i cukrzycą. Z ciekawością zgłębiam również temat problemów hormonalnych, szczególnie dotyczących pracy tarczycy. Zalecenia dietetyczne komponuję w oparciu o najnowsze doniesienia z dziedziny żywienia, stosując indywidualne podejście do każdego pacjenta.

Oprócz pracy w gabinecie, jestem autorem artykułów z zakresu dietetyki i suplementacji oraz twórcą publikacji popularnonaukowej pt. „Dieta bezglutenowa - czy ma sens u osób tolerujących gluten?” zrealizowanej przy współpracy z Jagiellońskim Centrum Innowacji. Mam również przyjemność być jednym z autorów portalu www.cukrzycapolska.pl , gdzie publikuję najnowsze doniesienia z dziedziny diabetologii i żywienia w cukrzycy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.