Leki Powikłania Typ 2 Wiadomości

Victoza, lek na cukrzycę, może odwrócić szkody wywołane chorobą Alzheimera

Leki z grupy inkretyn Viktoza leczy Alzheimera
Viktoza zmniejsza ilość toksycznych złogów w mózgu i poprawia pamięć

Londyńscy naukowcy rekrutują osoby z wczesnymi objawami choroby Alzheimera do przebadania leku na cukrzycę o nazwie Victoza (Liraglutyd) z grupy inkretyn. Badanie, które będzie kosztować bagatela…5 milionów funtów, może doprowadzić do przełomu w walce z chorobą Alzheimera.
Testowany lek ma potencjał odwrócenia szkód, które Alzheimer wyrządza w organizmie.

Choroba Alzheimera a Liraglutyd

W ubiegłym roku naukowcy odkryli, że Liraglutyd (lek na cukrzycę) zmniejsza szkody wyrządzone przez demencję u myszy. Zwierzęta z późnym stadium choroby Alzheimera, którym podano lek, uzyskały znacznie lepsze wyniki podczas testu rozpoznawania obiektów oraz ich mózgi wykazały zmniejszenie aż o 30 % nagromadzenia toksycznych złogów beta-amyloid. Złogi czy tez blaszki beta-amyloidu w mózgu są powiązane z rozwojem Alzheimera. Takie same złogi toksycznego beta-amyloidu znajdują się też w trzustce osób chorych na cukrzycę typu 2.

Teraz działanie Liraglutydu testowane będzie na ponad 200 mężczyznach i kobietach w wieku 50 lat. Próba potrwa rok.

Choroba Alzheimera a cukrzyca

Choroba Alzheimera jest najczęstszą postacią demencji, i jedną z tych, które mają bliskie powiązania z cukrzycą typu 2. Osoby powyżej 60 roku życia z cukrzycą typu 2 są dwa razy bardziej narażone na rozwój choroby Alzheimera.

Zaproponowano nawet, że choroba Alzheimera może być uznana za cukrzycę typu 3, ponieważ insulinooporność w mózgu jest kluczowym elementem rozwoju choroby.

Obecnie nie ma na rynku leków skutecznych w leczeniu choroby Alzheimera. Oferowane zabiegi i terapie mogą jedynie tymczasowo maskować objawy choroby.

Cukrzyca typu 2 zwiększa ryzyko Alzheimera

Nikt nie wie dokładnie, dlaczego cukrzyca typu 2 zwiększa ryzyko choroby Alzheimera. Niektóre badania wskazują, że to wynik uszkodzenia (przez cukrzycę) małych naczyń krwionośnych, które odżywiają komórki i nerwy. Cukrzyca wiąże się także z utratą pamięci. Z biegiem czasu, długotrwałe narażenie na wysokie stężenia glukozy we krwi może spowodować uszkodzenie hipokampa, który jest częścią mózgu odpowiedzialną za koncentrację, skupienie uwagi, pamięć i przetwarzanie informacji.

Naukowcy uważają tez, że insulina chroni mózg i sprzyja odnowie uszkodzonych neuronów.

Liraglutyd a leczenie choroby Alzheimera

Victoza (Liraglutyd) jest stosunkowo nowym lekiem, z grupy inkretyn, czyli analogów GLP-1 i stosuje się w leczeniu cukrzycy typu 2. Preparat działa w dwojaki sposób: stymuluje produkcję insuliny oraz hamuje produkcję glukagonu. Liraglutyd ułatwia też utratę wagi.

Dr Paweł Edison, wykładowca w Imperial College w Londynie oraz konsultant w szpitalu na Hammersmith, lider badania powiedział: “Mamy nadzieję, że będziemy w stanie opóźnić postęp choroby, poprawić pamięć pacjentów, a co za tym idzie ich jakość życia.”

Dr Simon Ridley, szef działu badań w Alzheimera Research UK, podsumował: “Wcześniejsze badania na myszach sugerują, że Liraglutyd może działać przeciwko chorobie Alzheimera, ale pozytywne wyniki badań na zwierzętach nie zawsze przekładają się na ludzi. Badania kliniczne są niezbędne do stwierdzenia, czy leczenie może pomóc osobom z chorobą Alzheimera (…)”.

Jeśli wyniki badań na zwierzętach potwierdzą się na człowieku, test zostanie przeprowadzony na większej populacji- zapowiadają naukowcy.

Monika Ostrowska

UkończyłaM Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych na Uniwersytecie Warszawskim oraz studia podyplomowe w Londynie. Od czasu poślubienia diabetyka typu 1, cukrzyca i jej zagadnienia stały się moją największą pasją. Każdą wolną chwilę spędzam na pogłębianiu wiedzy o biologii cukrzycy.

Uważam, że o cukrzycy mówi się stanowczo za mało, a wiedza o niej powinna być popularyzowana, w zwłaszcza w szkołach. Szczególnie interesują mnie zaganiania z zakresu dietoterapii i dietetyki, a także nowoczesne metody leczenia cukrzycy. Śledzę wszystkie najnowsze doniesienia z zakresu badań nad komórkami macierzystymi, przeszczepami oraz terapiami lekowymi.

W Cukrzyca Polska odpowiadam za wiadomości, zwłaszcza z zakresu cukrzycy typu 1, a także za marketing i komunikację.

W czasie wolnym lubię biegać oraz czytać.

Przejdź do strony z pozostałymi autorami portalu Cukrzyca Polska.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.