Dieta Powikłania Wiadomości

To tłuszcze trans – nie tłuszcze nasycone- zwiększają ryzyko chorób serca i cukrzycy

Według naukowców, tłuszcze nasycone nie są powiązane z rykiem chorób serca
Według naukowców, tłuszcze nasycone nie są powiązane z rykiem chorób serca

Naukowcy prowadzący systematyczny przegląd dostępnych obecnie badań doszli do wniosku, że tłuszcze trans, a nie -jak dotąd sądzono – tłuszcze nasycone, zwiększają ryzyko chorób serca, cukrzycy typu 2, udaru i śmierci.

Takie wyniki opublikowano w Brytyjskim Dzienniku Medycznym (British Medical Journal). Przegląd został przeprowadzany przez z naukowców z uniwersytetu McMaster University w Kanadzie.

Tłuszcze nasycone a tłuszcze trans

Tłuszcze nasycone pochodzą z produktów zwierzęcych, takich jak mięso, żółtka jaj, masło, śmietana, pełnotłuste mleko, sery żółte o dużej zawartości tłuszczu, a także olej kokosowy, olej palmowy, łosoś. Warto jednak zaznaczyć, że takie produkty powinny być przygotowane w domu, od podstaw.

Dotychczas dietetycy zalecali ograniczać spożycie tłuszczów nasyconych do nie więcej niż 30 g dziennie dla mężczyzn i nie więcej niż 20 g dla kobiet. Takie wytyczne miały na celu obniżenie ryzyka chorób serca i udaru mózgu. Okazuje się, jednak, że tłuszcze nasycone nie mają wpływu na ryzyko występowania tych chorób.

Natomiast sztuczne tłuszcze trans są produkowane przemysłowo z olejów roślinnych. Można je znaleźć w margarynie, pakowanych produktach i przekąskach, a także ciastkach, herbatnikach, fastfoodach. Tłuszcze trans występują w częściowo uwodornionych olejach stosowanych w celu zwiększenia trwałości produktów spożywczych. Pokarmy zazwyczaj przyrządzane w tłuszczach trans to ciastka, herbatniki i pączki. Stanowią one 1-2% energii w diecie Amerykanów.

Istnieją też tłuszcze trans występujące naturalnie, na przykład w maśle, ale one maja pozytywny wpływ dla zdrowia.

Przeczytaj więcej:

Tłuszcze trans a problemy zdrowotne

Ostatnie badania obaliły jednak mit, że spożycie tłuszczów nasyconych jest związane z ryzykiem chorób sercowo-naczyniowym. Pojawiły się wątpliwości, czy w ogóle one wpływają na choroby serca, cukrzycę typu 2. Specjaliści doszli do wniosku, że dieta niskowęglowodanowa, a nie dieta o niskiej zawartości tłuszczu, jest najbardziej skuteczna dla osób z cukrzycą.

Gdy wzięto pod lupę związek tłuszczów nasyconych z problemami zdrowotnymi zauważono, że u osób, którym zalecono zrezygnowanie z tłuszczów nasyconych w diecie, wzrosło ryzyko chorób serca.

Naukowcy dokonujący przeglądu dostępnych badań naukowych, nie mogli znaleźć żadnych wyraźnych powiązań pomiędzy wysokim spożyciem tłuszczów nasyconych oraz problemami zdrowotnymi, takimi jak cukrzyca typu 2, udar niedokrwienny chorób układu krwionośnego czy zwiększonym ryzykiem śmierci.

Natomiast w badaniach, gdzie prześledzono wpływ spożycia przemysłowo uzyskanych tłuszczy trans, wykazano, że zwiększają one aż o 34% ryzyko zgonu wyniku chorób serca.

Jest to kolejna meta analiza, wskazująca, że tłuszcze nasycone nie są tak szkodliwe, jak sądzono w poprzednich latach.

Żródło: Intake of saturated and trans unsaturated fatty acids and risk of all cause mortality, cardiovascular disease, and type 2 diabetes: systematic review and meta-analysis of observational studies

 

Monika Ostrowska

UkończyłaM Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych na Uniwersytecie Warszawskim oraz studia podyplomowe w Londynie. Od czasu poślubienia diabetyka typu 1, cukrzyca i jej zagadnienia stały się moją największą pasją. Każdą wolną chwilę spędzam na pogłębianiu wiedzy o biologii cukrzycy.

Uważam, że o cukrzycy mówi się stanowczo za mało, a wiedza o niej powinna być popularyzowana, w zwłaszcza w szkołach. Szczególnie interesują mnie zaganiania z zakresu dietoterapii i dietetyki, a także nowoczesne metody leczenia cukrzycy. Śledzę wszystkie najnowsze doniesienia z zakresu badań nad komórkami macierzystymi, przeszczepami oraz terapiami lekowymi.

W Cukrzyca Polska odpowiadam za wiadomości, zwłaszcza z zakresu cukrzycy typu 1, a także za marketing i komunikację.

W czasie wolnym lubię biegać oraz czytać.

Przejdź do strony z pozostałymi autorami portalu Cukrzyca Polska.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.