Wiadomości

Wsparcie najmłodszych w ich problemach, czyli pomoc psychologa dla dzieci 

adult psychologist sitting near child drawing with color pencils

Jeszcze kilkanaście lat temu szeroko pojęte problemy natury psychicznej stanowiły temat tabu, o którym się po prostu nie mówiło. Dorośli ukrywali swoje troski i wewnętrzne zmagania, ponieważ społeczeństwo je bagatelizowało. Podobnie więc odbywało się to w kwestii najmłodszych, którzy uczeni byli radzenia sobie ze swoimi problemami w samotności i po cichu. Na szczęście obecnie się to zmienia, a pomoc psychologa dla dzieci staje się coraz powszechniejszym tematem, o którym dyskutuje więcej nie tylko w telewizji, ale i wśród znajomych i bliskich. Jeśli szukasz wsparcia w tym temacie dla twojej pociechy, warto w pierwszej kolejności nieco zagłębić się w temat.

Szukam pomocy psychologa dla dzieci. Na co zwracać uwagę szukając specjalisty?

Dzieci w dużej mierze porozumiewają się z nami poprzez swoje zachowanie. Jeśli odbiega ono od dotychczasowych, typowych dla danego potomka sposobów postępowania jest to sygnał dla rodzica, że w życiu pociechy dzieje się coś, z czym nie jest w stanie sobie poradzić. Najczęściej przejawia się to wzmożoną agresją, brakiem apetytu czy apatią. Kluczowa jest wtedy pomoc psychologa dla dzieci, którego celem nie jest sprawienie, żeby dziecko zachowywało się w sposób oczekiwany przez dorosłych, a zrozumienie przyczyny jego zachowania i wsparcie w powrocie do typowego dla najmłodszego funkcjonowania.

Szukając konkretnego specjalisty warto zwrócić uwagę na kilka aspektów. W pierwszej kolejności istotne jest zdobyte wykształcenie. Taka osoba powinna być fachowcem w zakresie szeroko pojętej psychologii dziecięcej. Kluczowe są także ukończone szkolenia i kursy, a także obszar pracy. Omawiana tutaj pomoc psychologa dla dzieci jest dosyć ogólnym pojęciem – problem twojego dziecka już nie, dlatego należy dowiedzieć się, czy dany specjalista posiada doświadczenie w pracy z podobnymi przypadkami. Bardzo ważne jest również rozeznanie się w temacie podejścia terapeutycznego prowadzonego przez danego psychologa i zastanowienie się, czy jest ono spójne z naszymi przekonaniami. W przeciwnym wypadku wspólna praca nad zrozumieniem i poprawą sytuacji dziecka może być trudna dla jego rodziców.

Jak wygląda wizyta u psychologa dziecięcego?

Dwa najpowszechniejsze rodzaje psychoterapii dziecięcej to indywidualne sesje z dzieckiem lub rodzinne terapie, w które zaangażowani są, np. także jego rodzice. W tym przypadku pomoc psychologa dla dzieci na początkowych spotkaniach ma charakter konsultacyjny, na których specjalista próbuje zdiagnozować problem, budując jednocześnie relację z małym pacjentem i jego rodzicami. Spora część ekspertów na pierwsze spotkanie zaprasza samych opiekunów, na którym przedstawiany jest powód wizyty i zaplanowanie kolejnych. Dopiero na następnej konsultacji pojawiają się dzieci. Zwykle takie spotkania odbywają się raz w tygodniu, choć zdarzają się przypadki, gdzie wymagane są częstsze wizyty. Pomoc psychologa dla dzieci realizowana jest przede wszystkim przez zabawę, która w naturalny sposób pozwala specjaliście nawiązać kontakt z pacjentem.