Przyczyny i czynniki ryzyka Typ 2 Wiadomości

Wspólne życie z diabetykiem czynnikiem ryzyka cukrzycy typu 2

Cukrzyca typu 2
Życie po jednym dachem z cukrzykiem zwiększa ryzyko zachorowania

Najnowsze badania wskazują, że osoby, których partnerzy lub małżonkowie mają wcześnie rozpoznaną cukrzycę typu 2, są dwukrotnie bardziej narażone na rozwój tej choroby, i to nawet w ciągu roku od diagnozy. Okazuje się, że czynniki środowiskowe mają ogromny wpływ na nasze zdrowie.

Wspólne gospodarstwo domowe czynnikiem ryzyka cukrzycy typu 2

Badanie to zostało wyjaśnione podczas sesji naukowej ADA (Amerykańskiego Towarzystwa Diabetologicznego) przez dr Mohammed K. Ali z uniwersyteu w Emory (Teksas).

Ali powiedział: “Zwykłe dzielenie domu, gospodarstwa domowego zwiększa ryzyko choroby. Domownicy nie muszą być nawet spokrewnieni (…). Dzięki badaniu lekarze będą mogli przestrzec partnerów swoich pacjentów przed tym ryzykiem i zlecić im choćby badanie krwi”.

Badanie

Ali i jego współpracownicy wzięli pod lupę dane z Kaiser Permanente Northern California z lat 2005 -2011, które obejmuje ponad 3 mln członków.

Zespół Ali zauważył, biorąc pod uwagę wiek wszystkich badanych (od 18 do 79 roku życia), że u partnerów wcześnie zdiagnozowanych pacjentów cukrzyca występowała dwa razy częściej. Co więcej u kobiet ryzyko wzrosło o 90 % w porównaniu do zwykłej populacji, natomiast u mężczyzn aż 2, 5 raza (250%)
Nie zaobserwowano różnic pomiędzy grupami rasowymi, wystąpiły one natomiast wśród partnerstw homoseksualnych. Były jednak zbyt małe, żeby prowadziły do istotnych wniosków.

Biorąc pod uwagę, że partnerzy – czy to małżonkowie, czy osoby żyjące w związkach partnerskich – nie są ze sobą powiązani genetycznie, wskazuje to na istotną rolę stylu życia, jakie dzielą ze sobą partnerze.

Badacze wskazują więc, że jeśli jedno z partnerów usłyszało diagnozę cukrzyca, druga osoba powinna pomyśleć o badaniach diagnostycznych.

Opinie specjalistów

Dr Audrey Brigham z Woman’s Hospital w Bostonie (Massachusetts) była zaskoczona i powiedziała: “Badanie pokazuje, jak silny wpływ na rozwój choroby ma środowisko. To ważny obszar dla przyszłych badań”.

Najprawdopodobniej przyczyną takiego stanu rzeczy jest styl życia oraz nawyki żywieniowe dzielone przez członków rodziny, a także powielane pokoleniowo. To, że ryzyko jest znacznie wyższe wśród kobiet, wskazuje tez że to one bardziej dostosowują się do partnerów, a nie odwrotnie. Niestety, nie służy to ich zdrowiu.

Pamiętaj o badaniach kontrolnych

W Polsce jedna trzecia chorych na cukrzycę typu 2 nie zdaje sobie z tego sprawy, a to oznacza, ryzyko rozwoju wielu groźnych powikłań. Objawy cukrzycy typu 2 łatwo przeoczyć. Polskie Towarzystwo Diabetologiczne zaleca regularne badania przesiewowe, osobom będącym w grupie ryzyka, w tym osobom z najbliższej rodziny diabetyków typu 2.
• Dowiedz się kto i kiedy powinien przechodzić badania diagnostyczne na cukrzycę typu 2

Monika Ostrowska

UkończyłaM Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych na Uniwersytecie Warszawskim oraz studia podyplomowe w Londynie. Od czasu poślubienia diabetyka typu 1, cukrzyca i jej zagadnienia stały się moją największą pasją. Każdą wolną chwilę spędzam na pogłębianiu wiedzy o biologii cukrzycy.

Uważam, że o cukrzycy mówi się stanowczo za mało, a wiedza o niej powinna być popularyzowana, w zwłaszcza w szkołach. Szczególnie interesują mnie zaganiania z zakresu dietoterapii i dietetyki, a także nowoczesne metody leczenia cukrzycy. Śledzę wszystkie najnowsze doniesienia z zakresu badań nad komórkami macierzystymi, przeszczepami oraz terapiami lekowymi.

W Cukrzyca Polska odpowiadam za wiadomości, zwłaszcza z zakresu cukrzycy typu 1, a także za marketing i komunikację.

W czasie wolnym lubię biegać oraz czytać.

Przejdź do strony z pozostałymi autorami portalu Cukrzyca Polska.