Światowy Dzień Walki z Cukrzycą - niebieski pierścień jest jego symbolem.

Światowy Dzień Cukrzycy

Światowy Dzień Walki z Cukrzycą - niebieski pierścień jest jego symbolem.
Światowy Dzień Cukrzycy jest wydarzeniem o randze międzynarodowej.

Światowy Dzień Cukrzycy jest wydarzeniem o randze międzynarodowej i ma na celu budowanie społecznej wiedzy o cukrzycy. Dzień ten jest tradycyjnie obchodzony 14 listopada, a od 2006 roku został również uznany przez Organizację Narodów Zjednoczonych.

Światowy Dzień Cukrzycy 2014

Na dobry początek dnia – zjedz śniadanie!

W tym roku tematem przewodnim Światowego Dnia Cukrzycy jest śniadanie i jego rola w zapobieganiu i leczeniu cukrzycy. Hasło tegorocznego Światowego Dnia Cukrzycy brzmi ‘Na dobry początek dnia’. Tym samym IDF – Międzynarodowa Federacja Diabetologiczna, chce nas zachęcić, abyśmy codziennie spożywali pożywne i zdrowe śniadanie.

IDF zwraca również uwagę, że zdrowe śniadanie powinno być czymś, na co każdego stać. Według IDF, zdrowe śniadanie kosztuje około 1,5$ więcej niż niezdrowa wersja (aż 4,60 PLN) na osobę, co oznacza dodatkowy roczny koszt 5.000 PLN na trzyosobową rodzinę!

W przypadku cukrzycy, zdrowe śniadanie pomaga kontrolować apetyt w ciągu dnia i w ten sposób pomaga wyrównać glikemię. Zjedzenie śniadania ogranicza również napady głodu w ciągu dnia, chroniąc nas przed podjadaniem, więc jest sprzymierzeńcem w odchudzaniu.

Wydarzenia Światowego Dnia Cukrzycy 2014

Światowy Dzień Cukrzycy 2014 - selfie z niebieskim pierścieniem
Światowy Dzień Cukrzycy 2014 – zrób sobie selfie z niebieskim pierścieniem!

Tradycyjnie w Światowym Dniu Cukrzycy organizacje charytatywne oraz stowarzyszenia organizują imprezy i wydarzenia, angażując lokalną społeczność. IDF zachęca aby wszyscy, którym cukrzyca leży na sercu, włączali się do tych akcji, promując ideę tego dnia. Mimo, że cukrzyca to nie żart, pokażmy że nie damy się cukrzycy!

Selfie z niebieski pierścieniem

W tym roku IDF przygotowało aplikację na smartfony, dzięki której każdy mógł zrobić zdjęcie ‘selfie’ z niebieskim pierścieniem i umieścił je na mediach społecznościach.

Oto link gdzie możesz ściągnąć aplikacje na swój telefon: www.idf.org/worlddiabetesday/selfie-app

Złap więc za telefon i rób ‘niebieskie selfie’ sobie i rodzinie, a potem wrzuć to na swój i nasz Facebook.

Niebieski pierścień na budynkach

Inną inicjatywą jest umieszczanie podświetlonego, niebieskiego pierścienia na kluczowych budynkach w stolicach Europejskich. W przeszłości w ten sposób rozświetlił się Pałac Kultur i Nauki. Jeśli zobaczysz budynek z niebieskim pierścieniem, koniecznie umieść go na naszym Facebooku.

Śniadanie dla cukrzycy

IDF namawia nas również, abyśmy zorganizowali wśród rodziny i znajomych przyjęcie śniadaniowe i w ten sposób promowali ideę zdrowego śniadania i jego rolę w zapobieganiu cukrzycy.

Polskie Towarzystwo Diabetologiczne w tym roku organizuje Śniadanie w kolorze Blue.

Światowy Dzień Cukrzycy 2014
Światowy Dzień Cukrzycy 2014 – stwórz żywy niebieski pierścień z niebieskich parasoli!

Załóż coś niebieskiego!

Każdy z nas może też w tym dniu założyć coś niebieskiego i w ten sposób promować Światowy Dzień Cukrzycy.

Zaangażuj innych – stwórzcie żywy, niebieski pierścień

W cukrzycy nie musisz być sam. Zaangażuj przyjaciół i rodzinę, złapcie parasole i stwórzcie niebieski, żywy pierścień dla cukrzycy. Niech ktoś zrobi zdjęcie, i unieście ją na naszym Facebooku.

Cel Światowego dnia cukrzycy

Światowy Dzień Cukrzycy ma na celu zjednoczenie organizacji oraz społeczności zajmujących się cukrzycą, a także samych chorych i ich rodziny. Wydarzenia organizowane tego dnia mają za zadanie rozpowszechniać wiedzę o cukrzycy oraz uświadomić wagę problemu jakim jest cukrzyca na świecie. Światowy dzień cukrzycy promuje również edukację diabetologiczną oraz uświadamia jak ważny w leczeniu cukrzycy jest dostęp do fachowej opieki medycznej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.