Wiadomości

Wypożyczenie łóżka rehabilitacyjnego – formalności, koszty, procedura

Osoby przewlekle chore, leżące, powinny mieć zapewnione odpowiednie warunki – dzięki nim można osiągnąć lepsze efekty leczenia i znacząco poprawić komfort chorego. Bardzo istotnym elementem wyposażenia pokoju osoby niepełnosprawnej jest przede wszystkim łóżko, na którym spędza ona większość czasu w ciągu doby. Rodzina może zdecydować się na jego zakup, lecz zdecydowanie lepsze rozwiązanie stanowi wypożyczenie mebla. Jakich formalności należy przy tym dopełnić?

Wypożyczyć czy kupić?

Łóżka szpitalne są dobrze przystosowane do tego, aby opiekować się osobą niepełnosprawną bądź leżącą. Inaczej jest w przypadku łóżek domowych, które pozbawione są niemal wszystkich, przydatnych funkcji. Bardzo ważne jest więc odpowiednie przystosowanie pokoju chorego, w tym wstawienie odpowiedniej jakości łóżka. Takie rozwiązanie znacznie ułatwia wykonywanie codziennych czynności pielęgnacyjnych, a także przeprowadzanie niektórych zabiegów. Łóżko rehabilitacyjne można zakupić we własnym zakresie bądź wypożyczyć. Wśród pacjentów zdecydowanie większą popularnością cieszy się drugie rozwiązanie. Jest ono ekonomiczne, a dodatkowo pozwala w krótkim czasie nabyć niezbędny mebel.

Jak wypożyczyć łóżko rehabilitacyjne?

Procedura wypożyczenia łóżka rehabilitacyjnego nie jest szczególnie skomplikowana, dlatego można dopełnić jej nawet w kilka chwil. Najważniejsze jest jednak dokonanie oceny, jakiego typu mebel będzie pasował do pokoju chorego. Mowa tutaj przede wszystkim o jego wymiarach – przy łóżku, co do zasady, powinno pozostać nieco wolnego miejsca, tak aby opiekun mógł swobodnie się poruszać. Jednocześnie warto pomyśleć też o dodatkowych elementach wyposażenia, takich jak stolik przyłóżkowy czy szafka przyłóżkowe, które również oferuje dobra wypożyczalnia łóżek rehabilitacyjnych. Chcąc sfinalizować umowę, wystarczy tylko skontaktować się z pracownikiem oraz uzgodnić wszelkie szczegóły. Łóżko może zostać doręczone w krótkim czasie, zgodnie z oczekiwaniami i potrzebami klienta.

Koszty związane z wyposażeniem pokoju chorego

Wypożyczenie łóżka rehabilitacyjnego, a także innego sprzętu, stanowi ekonomiczniejsze rozwiązanie, niż zakup poszczególnych elementów. Opłatę wnosi się w częstotliwości miesięcznej, co pozwala w lepszy sposób zarządzać domowym budżetem. Koszty związane z wypożyczeniem sprzętu zależne będą tak naprawdę od tego, jakich dokładnie mebli i elementów wyposażenia potrzebuje pacjent. Wydatek związany z dzierżawą łóżka jest stosunkowo nieduży – wynosi nieco ponad 100 zł miesięcznie. Tymczasem zakup łóżka na własny rachunek to już poważna inwestycja, wynosząca nawet kilka tysięcy złotych. Warto pamiętać, że łóżko dla chorego leżącego oraz inne akcesoria mogą być przedmiotem refundacji, jaką pacjent uzyska z NFZ. Tutaj jednak trzeba mieć na uwadze, że sama procedura wnioskowania o środki jest skomplikowana. Przede wszystkim należy bowiem znaleźć sklep, który będzie refundował zakup konkretnych produktów, a także zdobyć odpowiednie zlecenie od lekarza specjalisty. Oczywiście, zawsze warto ubiegać się o dodatkowe, przysługujące pacjentowi środki, jednak trzeba mieć na uwadze czynnik czasowy.

Kiedy warto wypożyczyć łóżko rehabilitacyjne?

Łóżko dla chorego leżącego warto wypożyczyć w niemal każdym przypadku, a zwłaszcza w sytuacji, gdy rodzina nie chce jednorazowo ponosić wysokich kosztów. Najczęściej rozwiązanie to rozważa się też wtedy, gdy:

  1. chory czasowo przebywa w konkretnym mieszkaniu,
  2. na dostawę łóżko trzeba oczekiwać kilka tygodni,
  3. rodzina planuje kompleksowe wyposażenie pokoju chorego, co wiąże się z niemałym wydatkiem,
  4. pokój należy wyposażyć w krótkim czasie.

Wypożyczalnia łóżek rehabilitacyjnych przyjmuje zlecenia przez cały rok, zatem nie ma konieczności rezerwowania mebla z odpowiednim wyprzedzeniem czasowym. Warto wziąć pod uwagę, że łóżko rehabilitacyjne to doskonałe rozwiązanie nie tylko dla osoby stale leżącej czy niepełnosprawnej. Coraz częściej na jego wynajem decydują się pacjenci z rozległymi złamaniami, którzy przez pewien czas będą musieli pozostawać w pozycji leżącej, kontynuując rehabilitację. Tego rodzaju mebel dedykowany jest też osobom po różnego typu zabiegach, które z jakichś powodów nie powinny przez jakiś czas się pionizować. Warto mieć na uwadze, że sam materac przeciwodleżynowy to w tych przypadkach połowiczne rozwiązanie – należy bowiem zapewnić komfort nie tylko choremu, lecz również opiekunowi.

Jak znaleźć dobrą wypożyczalnię łóżek rehabilitacyjnych?

Procedurę wypożyczenia łóżka rehabilitacyjnego należy rozpocząć od zaplanowania aranżacji pokoju, a następnie trzeba jeszcze znaleźć dobrą wypożyczalnię. Z korzystną ofertą można się zapoznać na stronie internetowej visamed.pl – jest to wypożyczalnia łóżek rehabilitacyjnych z Warszawy, które oferuje także innego rodzaju akcesoria, przydatne w opiece nad chorym. Bez względu na to, czy klient potrzebuje łóżka na krótki czas, czy też planowane jest długoterminowe przejęcie opieki nad chorym, zawsze warto rozważyć wypożyczenie niezbędnego sprzętu, ułatwiającego codzienną pracę i rekonwalescencję.