Leki Typ 2 Wiadomości

Xigduo XR nowy lek w terapii cukrzycy typu 2 dopuszczony do obrotu w USA

Leki doustne takie jak XIGDUO XR są skuteczną formą terpii cukrzycy typu 2
Xigduo XR to nowy lek dopuszczony do obrotu w USA.

Xigduo XR, lek do terapii cukrzycy typu 2 został dopuszczony do obrotu w USA. Amerykańska Food and Drug Administration – organizacja zajmująca się dopuszczaniem do obrotu nowych leków na rynek amerykański, dopuściła do sprzedaży Xigduo XR . Lek wcześniej został tez dopuszczony do obrotu w Australii. Xigduo XR jest produkowany przez firmę Astra Zeneca.

Jedna tabletka nowego leku zawiera dawkę metforminy o przedłużonym działaniu oraz lek o nazwie Forxiga. Forxiga (lub Farxiga w USA) to nazwa handlowa substancji o nazwie dapagliflozyna.

Xigduo XR to terapia skojarzona, czyli zawiera dwa leki w jednej tabletce i jest pierwszym lekiem, który łączy w sobie biguanidy o przedłużonym działaniu oraz leki z grupy inhibitorów SGLT2. Dzięki temu Tabletkę Xigduo XR pacjenci będą zażywać tylko raz dziennie.

Metformina i Forxiga mają za zadanie obniżenie glikemii u pacjentów cierpiących na cukrzycę typu 2. Metformina jest dobrze znanym, sprawdzonym lekiem, zaś leki z grupy inhibitorów SGLT2 to stosunkowo nowa grupa leków. Inhibitory SGLT2 obniżają poziom cukru we krwi poprzez usuwanie go wraz z moczem. Ułatwiają też utratę masy ciała u pacjentów z cukrzycą typu 2.

Nowy lek łączy w sobie dwa istniejące już leki i ogranicza przyjmowanie ich do jednej tabletki dziennie, przez co poprawi jakość życia diabetyków oraz polepszy skuteczność terapii. Nowością jest tutaj metformina o przedłużonym działania, dzięki której zminimalizowano częstotliwość zażywania leku do jednej tabletki dziennie.

Skuteczność terapii lekowych, w tym terapii cukrzycy w dużej mierze polega na ścisłym stosowaniu zaleceń lekarskich i regularnym zażywaniu przepisanych leków. Im więcej tabletek do zażycia i im częściej je musimy je zażywać tym więcej szans na pomyłkę. Regularne zapominanie o lekach obniżających poziom cukru we krwi grozi hiperglikemią i w konsekwencji powikłaniami cukrzycowymi. Nowy lek ułatwi więc skuteczną terapię lekową

Kolejnym krokiem będzie uzyskanie zgody do obrotu Xigduo XR w Unii Europejskiej. Na terenie UE jest już dostępna postać Xigduo zawierająca metforminę o natychmiastowym działaniu, w Polsce lek ten nie jest dostępny.

Forxiga i metformin są dostępne w Polsce w postaci osobnych tabletek. Oba leki, tak jak i Xigduo XR należy stosować w połączeniu z dietą i ćwiczeniami fizycznymi. Nie maja one zastosowania w terapii cukrzycy typu 1.

Monika Ostrowska

UkończyłaM Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych na Uniwersytecie Warszawskim oraz studia podyplomowe w Londynie. Od czasu poślubienia diabetyka typu 1, cukrzyca i jej zagadnienia stały się moją największą pasją. Każdą wolną chwilę spędzam na pogłębianiu wiedzy o biologii cukrzycy.

Uważam, że o cukrzycy mówi się stanowczo za mało, a wiedza o niej powinna być popularyzowana, w zwłaszcza w szkołach. Szczególnie interesują mnie zaganiania z zakresu dietoterapii i dietetyki, a także nowoczesne metody leczenia cukrzycy. Śledzę wszystkie najnowsze doniesienia z zakresu badań nad komórkami macierzystymi, przeszczepami oraz terapiami lekowymi.

W Cukrzyca Polska odpowiadam za wiadomości, zwłaszcza z zakresu cukrzycy typu 1, a także za marketing i komunikację.

W czasie wolnym lubię biegać oraz czytać.

Przejdź do strony z pozostałymi autorami portalu Cukrzyca Polska.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.