Insulina Leki Powikłania Typ 2 Wiadomości

Xultophy mieszanka insuliny i inkretyn dopuszczona do leczenia cukrzycy typu 2 i umiarkowanej nefropatii.

Xultophy w penie
Xultophy dostał homologację do leczenia pacjentów z umiarkowana nefropatią

Xultophy – mieszanka insuliny i inkretyn – dopuszczona do leczenia cukrzycy typu 2 i umiarkowanej nefropatii uzyskała homologację od Europejską Agencję Leków w 28 krajach Wspólnoty Europejskiej.

Dwuskładnikowy lek Xultophy to mieszanka insuliny bazowej Tresiba oraz Victozy czyli inhibitorów GLP-1 zwanych inkretynami, . Do użytku w leczeniu cukrzycy typu 2 lek został dopuszczany w 2015 roku. Jest to lek firmy Novo Nordisk.

Teraz Xultophy dostał zielone światło od Europejskiej Agencji Leków i można go stosować do leczenia diabetyków typu 2 cierpiących na umiarkowane uszkodzenie nerek – nefropatię. Jest to bardzo pozytywna wiadomość, gdyż uszkodzenia nerek sprawiają, że wiele standardowych leków cukrzycowych nie może być stosowanych.

Co to jest Xultophy?

Xultophy to lek dwuskładnikowy, składający się z insuliny długodziałajacej degludeco nazwie handlowej Tresiba, oraz inkretyn liraglutyd o nazwie handlowej Victoza. Lek ten to mieszanka do zastrzyków podskórnych do podawania raz dziennie w postaci pena.

Lek łączy działanie insuliny oraz inkretyn, wspomagając leczenie cukrzycy typu 2 jako dodatek do dosutnej terapii obniżającej glikemię gdzie leczenie insulina lub inkretynami osobno nie przynisło spodziewanych efektów.

W badaniach klinicznych wykazano, że oba leki stosowane razem w jednej mieszance obniżają glikemię skuteczniej niż każdy z nich stosowany osobno.

Okazało się, że Xulotophy obniżał HbA1c o 1.8% ciągu roku stosowania. Co więcej, osoby stosujące tę mieszkankę doświadczały mniej skutków ubocznych, niż osoby stosujące leki oddzielnie. Jest to szczególnie dobra wiadomość dla osób które cierpią na mdłości, zgagę czy wymioty w wyniku stosowania Victozy. Okazuje się, że insulina Tresiba osłabiała skutki uboczne Victozy. Z drugiej zaś strony Victoza zmniejszała ryzyko hipoglikemii o 37%, wynikające ze stosowania insuliny.

Nefropatia cukrzycowa i Xulotophy

Nefropatia czyli uszkodzenie nerek to bardzo częste powikłanie cukrzycy. Według różnych szacunków aż 40% diabetyków cierpi na uszkodzenia nerek spowodowane cukrzycą. Uszkodzenia nerek sprawiają, że wiele standardowych leków cukrzycowych nie może być stosowanych. Jest to zwłaszcza ważne w leczeniu osób otyłych zmagających się cukrzycą.

Na podstawie 3b fazy badań klinicznych LIRA-RENAL uznano, że Xulotophy jest lekiem bezpiecznym oraz skutecznym w leczeniu cukrzycy typu 2 powikłanej umiarkowaną ((CrCL 30-59 mL/min) nefropatią (uszkodzenie nerek). Wyniki opublikowano 01.09.2016.

Lek w Polsce nie jest jeszcze dostępny, a gdy stanie się dostępny na pewno nie będzie tani. Victoza nie jest objęta refundacją, więc zapewne Xulotophy nią objęte również nie będzie. Jedynie pociechą może być to, że producent obiecuje, iż Xulotophy jest tańsze niż oba leki  osobno.

 

Źródło: Xultophy®▼ (insulin degludec/liraglutide) Receives European Approval for Use in Adults with Type 2 Diabetes and Moderate Renal Impairment

Monika Ostrowska

UkończyłaM Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych na Uniwersytecie Warszawskim oraz studia podyplomowe w Londynie. Od czasu poślubienia diabetyka typu 1, cukrzyca i jej zagadnienia stały się moją największą pasją. Każdą wolną chwilę spędzam na pogłębianiu wiedzy o biologii cukrzycy.

Uważam, że o cukrzycy mówi się stanowczo za mało, a wiedza o niej powinna być popularyzowana, w zwłaszcza w szkołach. Szczególnie interesują mnie zaganiania z zakresu dietoterapii i dietetyki, a także nowoczesne metody leczenia cukrzycy. Śledzę wszystkie najnowsze doniesienia z zakresu badań nad komórkami macierzystymi, przeszczepami oraz terapiami lekowymi.

W Cukrzyca Polska odpowiadam za wiadomości, zwłaszcza z zakresu cukrzycy typu 1, a także za marketing i komunikację.

W czasie wolnym lubię biegać oraz czytać.

Przejdź do strony z pozostałymi autorami portalu Cukrzyca Polska.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.