Dzieci i młodzież Typ 1 Wiadomości

Zaburzenia odżywiania dotykają do 30% nastolatków z cukrzycą typu 1

Zaburzenia odżywiania, diabulimia i cukrzyca
Zaburzenia odżywiania dotykają do 30% nastolatków z cukrzycą

Prawie 20% dzieci i nastolatków z cukrzycą typu 1 cierpi na zaburzenia odżywiania (ang. Diabetes Eating Disorder, w skrócie DES). Większość to dziewczynki. – wynika z ostatnio przeprowadzonych badań w Norwegii.

“Zaleca się, aby młodzież z T1D była rutynowo rok rocznie badana pod kątem występowania zaburzeń odżywiania” radzi dr Line Wisting z Regional Eating Disorders Service z Uniwersyteckiego Szpitalu w Oslo, autorka badań. Jak sugeruje specjalistka, wczesna interwencja jest bardzo ważna, ponieważ może zminimalizować ryzyko powikłań cukrzycowych.

Ankieta dostosowana do diabetyków typu 1

Badanie jest pierwszym, które wykorzystuje nowo opracowaną 16-elementową ankietę Diabetes Eating Problem Survey-Revised (DEPS-R), oceniającą zaburzenia odżywiania specyficznie u diabetyków typu 1.

Takie narzędzie pozwala dostrzec problem wokół odżywania, co w przypadku cukrzycy typu 1 nie jest proste. W cukrzycy zaabsorbowanie jedzeniem, kontrola posiłków to naturalny przejaw choroby. Co więcej, standardowe narzędzia oceny zaburzeń odżywiania nie analizują odstawianie insuliny jako metody niezdrowego odchudzania. Stąd potrzeba stworzenia narzędzia oceny ryzyka zaburzeń odżywiania dostosowana do potrzeb diabetyków.

“Wypełnienie ankiety zajmuje mniej niż 10 minut. Kwestionariusz zawiera ważne informacje na temat zdrowych lub niezdrowych nawyków żywieniowych. Wyniki ankiety mogą dać cenne informacje na temat kierunku dalszej obserwacji cukrzycy i ogólnie stanu zdrowia pacjenta” mówi dr Wisting.

Co trzeci nastolatek z cukrzycą cierpi na zaburzenia odżywiania

Badaniu poddano 770 młodych ludzi w wieku od 11 do 19 lat z cukrzycą typu 1. Dotychczas badaniach DEB koncentrowały się przede wszystkim na kobietach. Tym razem jednak młodzi mężczyźni stanowią połowę (49,4%) tej próby badawczej.

Średni wiek badanych to 14,6 lat, a średni czas trwania cukrzycy 5,3 lat. Najczęściej używane pompy insulinowe (56%) lub wykonywano co najmniej 4 zastrzyki insuliny dziennie. Naukowcy zidentyfikowali zaburzenia odżywiania związane z cukrzycą u 18,3% całej grupy (27,7% dziewczynek i 8,6% chłopców).

Proporcje były znacząco wyższe w starszej grupie pacjentów. Zaburzenia odżywiania zostały zidentyfikowane u 32,7% nastolatków (49,4% dziewcząt i 14,5% chłopców) w 153-osobowej grupie młodzieży w wieku 17 do 19 lat. Wśród 11- i 13-latków wskaźnik był poniżej 10 %.

Zaburzenia ożywiania a ryzyko powikłań

Wśród pacjentów z zaburzeniami odżywiania znacznie wzrastał poziom hemoglobiny glikowanej (9,2%). Podczas gdy u zdrowych pacjentów wynosił on 8,4 %.

Zaburzenia odżywiania w cukrzycy pogarszają kontrolę metaboliczną, przyspieszają rozwój powikłań cukrzycowych, oraz zwiększają ryzyko wczesnej śmierci.

Nadwaga generuje zaburzenia odżywiania

Nadwaga młodzieży okazała się być główną przyczyną zaburzeń odżywiania. Objawy zaburzeń pojawiły się u 28,9% spośród 147 młodych ludzi z nadwagą oraz aż u 38,1% spośród 22 otyłych pacjentów.

Dla porównania, zaburzenia odżywiania zauważono zaledwie u 14,9% spośród 533 nastolatków z prawidłową masą ciała. Zależność pomiędzy DEB i masą ciała była szczególnie silna wśród młodych kobiet.

Prawie jedna trzecia (31,6%) wszystkich przebadanych potwierdziła, że przy obfitych posiłkach (przejadaniu się) nie biorą wystarczającej ilości insuliny do pokrycia żywności (36, 8 % dziewcząt, 9,4 % chłopców). 6,9% ankietowanych przyznało się, że po przejadaniu się, w ogóle pomija kolejną dawkę insuliny (26,2 % dziewcząt, 4,5 % chłopców).

Implikacje kliniczne

Ms. Wisting podkreśla, że badanie nie diagnozuje zaburzeń odżywania, a jedynie wskazuje “pewien stopień zaburzonego jedzenia, co powinno być przedmiotem dalszej oceny.”  Zaznacza, że ankieta często wskazuje osoby zagrożone cukrzycowymi zaburzeniami odżywiania.

“Niestety, nie ma wiedzy o efektywnym podejściu do leczenia tej grupy pacjentów, ale współpraca między diabetologami i specjalistami od zaburzeń jedzenia jest bardzo ważna.” -podsumowała.

Ważną rolę pełnią też rodzice, którzy powinni dyskretnie obserwować dorastające dzieci, i w razie podejrzenia zaburzenia odżywiania, poszukać pomocy psychologa.

Monika Ostrowska

UkończyłaM Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych na Uniwersytecie Warszawskim oraz studia podyplomowe w Londynie. Od czasu poślubienia diabetyka typu 1, cukrzyca i jej zagadnienia stały się moją największą pasją. Każdą wolną chwilę spędzam na pogłębianiu wiedzy o biologii cukrzycy.

Uważam, że o cukrzycy mówi się stanowczo za mało, a wiedza o niej powinna być popularyzowana, w zwłaszcza w szkołach. Szczególnie interesują mnie zaganiania z zakresu dietoterapii i dietetyki, a także nowoczesne metody leczenia cukrzycy. Śledzę wszystkie najnowsze doniesienia z zakresu badań nad komórkami macierzystymi, przeszczepami oraz terapiami lekowymi.

W Cukrzyca Polska odpowiadam za wiadomości, zwłaszcza z zakresu cukrzycy typu 1, a także za marketing i komunikację.

W czasie wolnym lubię biegać oraz czytać.

Przejdź do strony z pozostałymi autorami portalu Cukrzyca Polska.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.