Typ 1 Wiadomości Życie z cukrzycą

Zaburzenia psychiczne i myśli samobójcze częstsze u dzieci z cukrzycą typu 1, mówią naukowcy

Zaburzenia psychiczne i myśli samobójcze u dzieci z cukrzycą typu 1
Dzieci chore na cukrzycę typu 1 są dwa razy bardziej narażone na zaburzenia psychiczne i myśli samobójcze

Badania przeprowadzone w Szwecji wykazały, że wśród nastolatków i dzieci z cukrzycą typu 1 częściej występują zaburzenia psychiczne i myśli samobójcze. Najcięższe jest pierwsze 6 miesięcy po diagnozie.

Wyniki badań opublikowano kilka dni temu na łamach cyfrowego wydania Diabetes Care. Wersja drukowana ukaże się za kilka dni.

Dzieci z cukrzycą typu 1 i ich rodzeństwo

Naukowcy wzięli pod lupę 17,122 dzieci z cukrzycą typu 1 oraz ich zdrowe rodzeństwo, wszyscy badani byli urodzonych pomiędzy 1973 a 2009 rokiem. Dzieci były obserwowane przez naukowców do ich 18-stych urodzin. Wyniki zostały porównane z przebadaną w tym samym czasie grupą dzieci zdrowych, nie posiadających rodzeństwa chorego na cukrzycę typu 1.

Dzieci z cukrzycą typu 1 narażone na depresję i myśli samobójcze

Okazało się, że u dzieci z cukrzycą typu 1 występowało dwukrotnie wyższe ryzyko wystąpienia problemów psychicznych, depresji oraz prób samobójczych, w porównaniu z dziećmi zdrowymi.

Co więcej, ryzyko wzrastało aż trzy krotnie w okresie do pół roku po zdiagnozowaniu choroby.

Samo ryzyko wystąpienia prób samobójczych było aż 70% wyższe u nastoletnich cukrzyków niż u ich zdrowych rówieśników w całym okresie obserwacji.

Poprawa zdrowia psychicznego

Choć powyższe wyniki mogą brzmieć przygnębiająco, optymizmem może jednak napawać fakt, że wskaźnik ryzyka wystąpienia zaburzeń psychicznych u dzieci z cukrzycą typu 1 spada w ostatnich dziesięcioleciach. Mianowicie ryzyko było 2,7 razy większe u dzieci chorych na cukrzycę typu 1 urodzonych w latach 1973 -1986 roku. Dla ich młodszych rówieśników, urodzonych w latach 1997 – 2009, wskaźnik spadł o 1,9.

Przyczyny poprawy zdrowia psychicznego dzieci z cukrzycą typu 1

Trudno określić, co bezpośrednio wpływa na zmniejszenie ryzyka wystąpienia problemów psychicznych. Jednak wiele wskazuje, że przyczynia się do tego lepsza dostępność penów insulinowych i pomp, które zastąpiły strzyki, a także większe zrozumienie i akceptacja cukrzycy typu 1 wśród społeczeństwa. A to eliminuje poczucie wyobcowania i wykluczenia dzieci chorych.

Innym powodem zmniejszenia ryzyka może być lepsza skuteczność terapii insulinowej – dobre wyniki glikemii oraz lepsze HbA1c to mniejsze ryzyko depresji i innych problemów psychicznych.

Jak pomóc dzieciom i młodzieży z cukrzycą typu 1?

Mimo poprawy, dzieci chore na cukrzycę typu 1 nadal znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka problemów psychicznych. Aby im pomóc, pedagodzy, rodzice oraz diabetolodzy powinni dyskretnie monitorować ich stan psychiczny, oraz otoczyć opieką i wsparciem. Rodzice nie powinni obawiać się poprosić o pomoc psychologa a nawet psychiatry, jeśli zauważą niepokojące objawy.

Rodzeństwo również narażone

Wśród rodzeństwa dzieci z cukrzycą typu 1 wystąpiło o 10% większe ryzyko wystąpienia problemów psychicznych niż w grupie dzieci zdrowych, nieposiadających chorego rodzeństwa. Choć jest to niewielki wzrost, to jednak wskazuje że i rodzeństwo dzieci chorych na cukrzyce typu 1 również odczuwa negatywne skutki choroby.

Źródło: Risks of Psychiatric Disorders and Suicide Attempts in Children and Adolescents With Type 1 Diabetes: A Population-Based Cohort Study

Monika Ostrowska

UkończyłaM Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych na Uniwersytecie Warszawskim oraz studia podyplomowe w Londynie. Od czasu poślubienia diabetyka typu 1, cukrzyca i jej zagadnienia stały się moją największą pasją. Każdą wolną chwilę spędzam na pogłębianiu wiedzy o biologii cukrzycy.

Uważam, że o cukrzycy mówi się stanowczo za mało, a wiedza o niej powinna być popularyzowana, w zwłaszcza w szkołach. Szczególnie interesują mnie zaganiania z zakresu dietoterapii i dietetyki, a także nowoczesne metody leczenia cukrzycy. Śledzę wszystkie najnowsze doniesienia z zakresu badań nad komórkami macierzystymi, przeszczepami oraz terapiami lekowymi.

W Cukrzyca Polska odpowiadam za wiadomości, zwłaszcza z zakresu cukrzycy typu 1, a także za marketing i komunikację.

W czasie wolnym lubię biegać oraz czytać.

Przejdź do strony z pozostałymi autorami portalu Cukrzyca Polska.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.