Rozwój cukrzycy typu 1 u młodych pacjentów następuje szybciej przez smog i emisję spalin do powietrza- udowodnili niemieccy naukowcy w najnowszym raporcie. Zanieczyszczenie powietrza jest jedną z plag XXI wieku i jest już oskarżane o przyczynianie się do rozwoju raka czy chorób układu oddychania.
W obliczu systematycznie wzrastającej ilości zachowań na cukrzycę typu 1, być może jest to kolejny powód aby chronić środowisko.
Smog i spaliny w miastach zwiększają ryzyko choroby
Badania przeprowadzono w z Instytucie Badań nad Cukrzycą w Centrum Helmholtza w Monachium. Uczestniczyło w nich 671 młodych pacjentów z cukrzycą typu 1 (rozpoznaną w okresie od kwietnia 2009 do maja 2013). Próbki krwi analizowano także pod kątem różnych markerów świadczących o stanie zapalnym organizmu w momencie diagnozy.
U dzieci ze środowisk mieszkalnych o wysokim poziomie zanieczyszczenia powietrza cukrzyca typu 1 rozwinęła się średnio trzy lata wcześniej niż u młodych pacjentów ze środowisk wolnych od zanieczyszczeń. Smog i spaliny występowały w obszarach miejskich. Naukowcy wzięli również pod uwagę inne czynniki, takie jak historia cukrzycy w rodzinie dziecka, poziomu wykształcenia rodziców i wskaźnika masy ciała dziecka.
Rak, choroby serca i …cukrzyca typu 1
Zdaniem badaczy, drobne cząsteczki pyłu i dwutlenku azotu, które występują w zanieczyszczonym powietrzu to efekt emisji spalin w ruchu drogowym. Już wcześniej udowodniono, że smog i wysokie stężenia zanieczyszczeń w powietrzu wywołuje raka, choroby serca i układu krążenia. Teraz okazuje się że czynniki te prowadzą u dzieci do rozwoju cukrzycy typu 1.
-Nasza analiza wskazuje, że zanieczyszczenia powietrza przyspiesza rozwój cukrzycy typu 1- twierdzą Andreas Beyerlein, Miriam Krasmann oraz ich koledzy, autorzy badania.
Inne czynniki wynikające z poziomu urbanizacji danego obszaru- jak styl życia czy temperatura -nie mają tu znaczenia.
Zanieczyszczenie powietrza -cichy zabójca
Zanieczyszczenie powietrza zostało uznane przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) za największe zagrożenie dla zdrowia. Rocznie z tej przyczyny umiera siedem milionów ludzi.
Zanieczyszczenie powietrza powodem zwiększenia ilości zachorowań?
W opisanym badaniu wykazano, że zamieszczenie powietrza przyspiesza rozwój cukrzycy typu 1, interesujące byłoby badanie, czy smog i cząsteczki dwutlenku azoty są wyzwalaczem zachorowania.
Wiadomo, że czynniki zewnętrzne mogą włączyć lub wyłączyć pewne geny, prowadzą tez do mutacji. Mogłoby to częściowo wyjaśnić, czemu ilość zachorowań na cukrzycę typu 1 wzrasta.