Przyczyny i czynniki ryzyka Typ 1 Wiadomości

Zanieczyszczenie powietrza przyspiesza rozwój cukrzycy typu 1

Autobus, spaliny, ryzyko cukrzycy typu 1
Zanieczyszczenie, smog i spaliny przyspieszają rozwój cukrzycy typu 1

Rozwój cukrzycy typu 1 u młodych pacjentów następuje szybciej przez smog i emisję spalin do powietrza- udowodnili niemieccy naukowcy w najnowszym raporcie. Zanieczyszczenie powietrza jest jedną z plag XXI wieku i jest już oskarżane o przyczynianie się do rozwoju raka czy chorób układu oddychania.

W obliczu systematycznie wzrastającej ilości zachowań na cukrzycę typu 1, być może jest to kolejny powód aby chronić środowisko.

Smog i spaliny w miastach zwiększają ryzyko choroby

Badania przeprowadzono w z Instytucie Badań nad Cukrzycą w Centrum Helmholtza w Monachium. Uczestniczyło w nich 671 młodych pacjentów z cukrzycą typu 1 (rozpoznaną w okresie od kwietnia 2009 do maja 2013). Próbki krwi analizowano także pod kątem różnych markerów świadczących o stanie zapalnym organizmu w momencie diagnozy.

U dzieci ze środowisk mieszkalnych o wysokim poziomie zanieczyszczenia powietrza cukrzyca typu 1 rozwinęła się średnio trzy lata wcześniej niż u młodych pacjentów ze środowisk wolnych od zanieczyszczeń. Smog i spaliny występowały w obszarach miejskich. Naukowcy wzięli również pod uwagę inne czynniki, takie jak historia cukrzycy w rodzinie dziecka, poziomu wykształcenia rodziców i wskaźnika masy ciała dziecka.

Rak, choroby serca i …cukrzyca typu 1

Zdaniem badaczy, drobne cząsteczki pyłu i dwutlenku azotu, które występują w zanieczyszczonym powietrzu to efekt emisji spalin w ruchu drogowym. Już wcześniej udowodniono, że smog i wysokie stężenia zanieczyszczeń w powietrzu wywołuje raka, choroby serca i układu krążenia. Teraz okazuje się że czynniki te prowadzą u dzieci do rozwoju cukrzycy typu 1.

-Nasza analiza wskazuje, że zanieczyszczenia powietrza przyspiesza rozwój cukrzycy typu 1- twierdzą Andreas Beyerlein, Miriam Krasmann oraz ich koledzy, autorzy badania.

Inne czynniki wynikające z poziomu urbanizacji danego obszaru- jak styl życia czy temperatura -nie mają tu znaczenia.

Zanieczyszczenie powietrza -cichy zabójca

Zanieczyszczenie powietrza zostało uznane przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) za największe zagrożenie dla zdrowia. Rocznie z tej przyczyny umiera siedem milionów ludzi.

Zanieczyszczenie powietrza powodem zwiększenia ilości zachorowań?

W opisanym badaniu wykazano, że zamieszczenie powietrza przyspiesza rozwój cukrzycy typu 1, interesujące byłoby badanie, czy smog i cząsteczki dwutlenku azoty są wyzwalaczem zachorowania.

Wiadomo, że czynniki zewnętrzne mogą włączyć lub wyłączyć pewne geny, prowadzą tez do mutacji. Mogłoby to częściowo wyjaśnić, czemu ilość zachorowań na cukrzycę typu 1 wzrasta.

Monika Ostrowska

UkończyłaM Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych na Uniwersytecie Warszawskim oraz studia podyplomowe w Londynie. Od czasu poślubienia diabetyka typu 1, cukrzyca i jej zagadnienia stały się moją największą pasją. Każdą wolną chwilę spędzam na pogłębianiu wiedzy o biologii cukrzycy.

Uważam, że o cukrzycy mówi się stanowczo za mało, a wiedza o niej powinna być popularyzowana, w zwłaszcza w szkołach. Szczególnie interesują mnie zaganiania z zakresu dietoterapii i dietetyki, a także nowoczesne metody leczenia cukrzycy. Śledzę wszystkie najnowsze doniesienia z zakresu badań nad komórkami macierzystymi, przeszczepami oraz terapiami lekowymi.

W Cukrzyca Polska odpowiadam za wiadomości, zwłaszcza z zakresu cukrzycy typu 1, a także za marketing i komunikację.

W czasie wolnym lubię biegać oraz czytać.

Przejdź do strony z pozostałymi autorami portalu Cukrzyca Polska.