Ochrona zdrowia Przyczyny i czynniki ryzyka Wiadomości

Zanieczyszczenie środowiska a cukrzyca

zanieczyszczenie środowiska a cukrzyca
W roku 2015 zanieczyszczenie było odpowiedzialne za 9 milionów przedwczesnych zgonów na całym świecie. Jest to 15 razy więcej zgonów niż wszystkie wojny i przemoc połączone, a trzy razy więcej niż malaria w połączeniu z gruźlicą i AIDS.

 

Badanie opublikowane ostatnio w czasopiśmie Lancet Planetary Health wykazało ze tylko w roku 2016 zanieczyszczenie powietrza przyczyniło się do 3,2 miliona nowych przypadków zachorowania na cukrzyce na świecie.

 

 

“Istnieje niezaprzeczalny związek zachorowalności na cukrzyce a poziomem zanieczyszczenia powietrza cząstkami znacznie poniżej aktualnych bezpiecznych standardów” – powiedział starszy doktorant dr Ziyad Al-Aly, adiunkt w Washington University. Dowody wskazują, że obecne standardy poziomu zanieczyszczenia powietrza wciąż nie są wystarczająco bezpieczne i wymagają zaostrzenia.

 

Zanieczyszczenie powietrza pyłem lub cząstkami składa się z mikroskopijnych kawałków pyłu, brudu, dymu i sadzy zmieszanych z ciekłymi kroplami. Najdrobniejsze cząstki regulowane przez EPA to 2,5 mikrometra; dla porównania, ludzki włos ma 70 mikrometrów lub więcej niż 30 razy więcej.

 

Wszystko, co ma mniej niż 10 mikrometrów, może nie tylko dostać się do płuc, ale może również przeniknąć do krwioobiegu, skąd jest przenoszone do różnych narządów i rozpoczyna przewlekłą reakcję zapalną, która może prowadzić do chorób.

 

Standardy poziomu zanieczyszczenia powietrza wymagają zaostrzenia

“Dziesięć czy 15 lat temu uważaliśmy, że zanieczyszczenie powietrza powodowało zapalenie płuc, astmę i zapalenie oskrzeli i niewiele więcej,” powiedział dr Philip Landrigan, dziekan ds. Globalnego zdrowia w Icahn School of Medicine na górze Sinai w Nowym Jorku, który nie uczestniczył w badaniu. “Teraz wiemy, że zanieczyszczenie powietrza jest bardzo ważną przyczyną chorób serca i udaru mózgu i przyczynia się do chronicznej choroby płuc, raka płuc i przewlekłej choroby nerek.”

Ponad 30 milionów Amerykanów choruje na cukrzycę, a liczba osób na całym świecie jest oszałamiająca: według WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) przed 2014 rokiem zdiagnozowano 422 miliony dorosłych, w porównaniu do 108 milionów w 1980 r. Kraje o niskim i średnim dochodzie, najmniej zdolne do radzenia sobie z chorobą, doświadczały największy wzrost.

O ile otyłość, brak ruchu i ryzyko genetyczne są głównymi czynnikami powodującymi cukrzycę, badania wykazały związek między chorobą a zanieczyszczeniem powietrza. Uważa się, że zanieczyszczenie powietrza wywołuje stan zapalny i zmniejsza zdolność trzustki do kontrolowania produkcji insuliny.

Naukowcy z Washington University School of Medicine w St. Louis zgromadzili dane dotyczące 1,7 miliona amerykańskich zdrowych weteranów (bez historii cukrzycy) w badaniach trwających około 8½ roku. Po opanowaniu wszystkich znanych ze względów medycznych przyczyn cukrzycy i przeprowadzeniu serii modeli statystycznych, porównali poziom cukrzycy (poziom cukru we krwi) weteranów do poziomów zanieczyszczeń udokumentowanych przez EPA (Agencja Ochrony Środowiska) i NASA.

Rozluźnienie standardów kontroli zanieczyszczenia powietrza zwiększa ryzyko choroby

W przypadku weteranów narażonych na zanieczyszczenie powietrza od 5 do 10 mikrogramów na metr sześcienny powietrza, znacznie mniej niż na poziomie EPA wynoszącym 12 mikrogramów, około 21% zachorowało na cukrzycę. Bycie narażonym na wyższe poziomy zanieczyszczeń, pomiędzy 11,9 do 13,6 mikrogramów, stwarzało większe ryzyko: około 24% rozwinęło cukrzycę.

Naukowcy podkreślają, że choć wzrost o 3% wydaje się niewielki, przekłada się na dodatkowe 5000 do 6000 nowych przypadków cukrzycy na 100 000 osób rocznie.

Dane te, wraz z informacjami zebranymi z tysięcy badań na całym świecie, zostały wykorzystane do stworzenia modelu oceny ryzyka cukrzycy dla różnych poziomów zanieczyszczenia. Wreszcie, dane te zostały połączone z informacjami z badania Global Burden of Disease, które szacuje roczne przypadki cukrzycy i zdrowe lata życia utracone z powodu zanieczyszczenia środowiska, w celu oszacowania ryzyka na całym świecie.

Biedniejsze kraje dysponujące niewielkimi zasobami do tworzenia i utrzymywania polityki w zakresie czystego powietrza, takie jak Indie, Afganistan, Papua Nowa Gwinea i Gujana, stanęły przed większym ryzykiem cukrzycy związanej z zanieczyszczeniem powietrza. Kraje zamożniejsze takie jak Francja, Finlandia i Islandia, spotkały się z mniejszym ryzykiem.

Dzieci są szczególnie wrażliwe, nawet na niską dawkę zanieczyszczenia

“To bardzo dobrze napisany raport, bardzo wiarygodny i dobrze pasuje do nowej wiedzy na temat wpływu zanieczyszczenia powietrza na szereg chronicznych chorób” – powiedział Landrigan. “Myślę, że można bardzo bezpośrednio powiązać rozluźnienie standardów kontroli zanieczyszczenia powietrza ze zwiększonym ryzykiem choroby i śmierci”.

Landrigan jest członkiem Komisji Lancet ds. zanieczyszczenia i zdrowia, która opublikowała w zeszłym roku raport szacujący, że w roku 2015 zanieczyszczenie było odpowiedzialne za 9 milionów przedwczesnych zgonów na całym świecie. Jest to 15 razy więcej zgonów niż wszystkie wojny i przemoc połączone, a trzy razy więcej niż malaria w połączeniu z gruźlicą i AIDS.

Komisja stwierdziła, że ​​92% zgonów związanych z zanieczyszczeniem miało miejsce w krajach o niskim i średnim dochodzie wśród mniejszości i osób ubogich. Dzieci powiedział, są szczególnie wrażliwe, nawet na niską dawkę zanieczyszczenia.

Zrodlo: https://www.cnn.com/2018/06/29/health/air-pollution-diabetes-study/index.html