Dzieci i młodzież Ochrona zdrowia Wiadomości

Program zapobiegania cukrzycy wśród dzieci i młodzieży PoZdro! w Warszawie

W Warszawie wystartowała warszawska edycja programu zapobiegania cukrzycy wśród dzieci i młodzieży Program Profilaktyki Cukrzycy i Chorób Cywilizacyjnych „PoZdro!” fundacji Medicover. Jest to jeden z największych programów tego typu w Europie. Program ten ma zadanie zapobieganie cukrzycy i innych chorobom cywilizacyjnym u dzieci oraz edukację na temat zdrowego stylu życia.

Program PoZdro! jest prowadzony zgodnie z najnowszymi standardami zapobiegania cukrzycy typu 2 i chorobom cywilizacyjnym. Nad jakością programu czuwa Polskie Towarzystwo Diabetologiczne.

Akcja zapobiegania cukrzycy typu 2 u dzieci i młodzieży
Zapobieganie cukrzycy typu 2 trzeba zacząć już w szkole

PoZdro! w Warszawie

W Warszawie programem zostanie objęte 3 tysiące dzieci z pierwszych klas warszawskich gimnazjów dzielnicy Praga Południe, Wilanów, Żoliborz, Ursynów.

Program ten składa się z trzech etapów.

Pierwszy etap polega na przeprowadzeniu Kompleksowej Analizy Zdrowotnej (KAZ) czyli bezpłatnych, bezinwazyjnych badań przesiewowych, takich jak badanie sprawności fizycznej, badanie masy i składu ciała, badanie wzroku, badanie ciśnienia krwi itp.

Drugi etap to seria szkoleń dla pracowników szkół i placówek edukacyjnych z zakresu kształtowania polityki zdrowotnej na terenie szkoły, takich jak organizacja środowiska sprzyjającego aktywności fizycznej.

Trzeci etap to objecie dwuletnim planem indywidulanej opieki zdrowotnej dzieci zagrożonych rozwojem cukrzycy typu 2 i innych chorób cywilizacyjnych i ich rodzin. W zakres tego etapu również wchodzi edukacja na temat zdrowego stylu życia.

Aby uczeń mógł wziąć udział w tym programie wystarczy zgoda opiekunów. Program jest całkowicie bezpłatny i bezinwazyjny. Informacji udzielają dyrektorzy szkół objętych programem.

Dotychczasowe osiągniecia programu PoZdro

Dotychczas program PoZdro! rozpoczęto już w Gdyni, gdzie w ramach pierwszego etapu badań przesiewowych ustalono że 22% uczniów cierpi na nadwagę and u 16% stwierdzono nadciśnienie tętnicze. Nadwaga, otyłość i nadciśnienie tętnicze to główne czynniki ryzyka cukrzycy typu 2. Dodatkowo, okazało się że 65% nastolatków ma słabą wydolność fizyczną, a 68% ma wadliwą postawę.

Na podstawie badań przesiewowych do trzeciego etapu, czyli Zintegrowanej Opieki Indywidulanej (ZOI) zakwalifikowało się aż 17% przebadanych nastolatków w Gdyni.

83% nastolatków, których objęto programem ZOI zaobserwowała już poprawę samopoczucia, a 3 z nich wyłączono z programu, gdyż wyszli z grupy ryzyka zachorowania na cukrzycę typu 2.

Wnioski na przyszłość

Dane te pokazują, że stan zdrowia polskich nastolatków jest zły i wymaga natychmiastowej poprawy. Brak ruchu, zła dieta oraz niewłaściwe nawyki przyczyniają się rozwoju chorób cywilizacyjnych.

Do niedawna uznawano że cukrzyca typu 2 to choroba osób dorosłych, niestety coraz częściej również dzieci i młodzież chorują na cukrzycę.

W ciągu najbliższych 5 lat fundacja PoZdro! planuje przebadać 30.000 polskich nastolatków.

Monika Ostrowska

UkończyłaM Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych na Uniwersytecie Warszawskim oraz studia podyplomowe w Londynie. Od czasu poślubienia diabetyka typu 1, cukrzyca i jej zagadnienia stały się moją największą pasją. Każdą wolną chwilę spędzam na pogłębianiu wiedzy o biologii cukrzycy.

Uważam, że o cukrzycy mówi się stanowczo za mało, a wiedza o niej powinna być popularyzowana, w zwłaszcza w szkołach. Szczególnie interesują mnie zaganiania z zakresu dietoterapii i dietetyki, a także nowoczesne metody leczenia cukrzycy. Śledzę wszystkie najnowsze doniesienia z zakresu badań nad komórkami macierzystymi, przeszczepami oraz terapiami lekowymi.

W Cukrzyca Polska odpowiadam za wiadomości, zwłaszcza z zakresu cukrzycy typu 1, a także za marketing i komunikację.

W czasie wolnym lubię biegać oraz czytać.

Przejdź do strony z pozostałymi autorami portalu Cukrzyca Polska.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.