Przyczyny i czynniki ryzyka Typ 2 Wiadomości

Zespół stresu pourazowego dwukrotnie zwiększa ryzyko cukrzycy t2 u kobiet

Zespół stresu pourazowego dwukrotnie zwiększa ryzyko cukrzycy t2 u kobiet to czynnik ryzyka cukrzycy
Zespół stresu pourazowego PTSD u kobiet zwiększa ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2

Jak pokazują najnowsze badania, u kobiet cierpiących na objawy zespołu stresu pourazowego (PTSD post-traumatic stress disorder) istnieje dwa razy większe ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2 niż u kobiet niemających PTSD.

Badania te zostały opublikowane w Archives of General Psychiatry. Co prawda, już wcześniej badacze sugerowali związek między PTSD a cukrzycą, ale jak dotąd żaden z nich nie wykazał konkretnych powiązań. Nie było jasne, czy to PTSD zwiększa ryzyko cukrzycy czy odwrotnie.

Czym jest objawy zespołu stresu pourazowego PTSD?

Zespół stresu pourazowego to długotrwały stan, który może się pojawić nawet po wielu latach. Występuje u osób, które przeżyły traumę, taką jak gwałt, zagrożenie życia, wypadki.

Do objawów PTSD zalicza się nawracające wspomnienia, silny i ciągły niepokój oraz częste koszmary. U osób z PTSD zdarzają się także stany zapalne, zaburzenia neuroendokrynne (są one związane z wieloma stanami chorobowymi spowodowanymi brakiem równowagi hormonalnej). Ponadto osoby cierpiące na ten syndrom często są również na bardzo niezdrowej diecie, wynikającej z ciągłego stresu. Symptomy te są jednocześnie czynnikami ryzyka w cukrzycy typu 2.

Badania nad cukrzycą typu 2 u kobiet ze stresem pourazowym

Problem związku cukrzycy typu 2 ze stresem pourazowym, postanowili zbadać naukowcy z Harvard School of Public Health w Bostonie, a ich celem stało się wyjaśnienie związku między tymi dwoma schorzeniami. Badacze wzięli pod uwagę rolę wskaźnika masy ciała (BMI), palenie papierosów, spożywanie alkoholu oraz dietę i ćwiczenia, jako możliwe czynniki ryzyka cukrzycy typu 2 u kobiet z zespołem stresu pourazowego.

Autorzy badania przeanalizowali dane 49 739 uczestniczek, które przebadano w ciągu 22 lat. Z tej liczby, 3091 kobiet zachorowało na cukrzycę typu 2 w trakcie obserwacji. To upewniło naukowców, iż kobiety cierpiące na PTSD miały większe prawdopodobieństwo zachorowania na cukrzycę typu 2, w stosunku do kobiet, które nie doświadczyły traumatycznych zdarzeń.

Szczegółowe dane, jakie uzyskano, pokazały, że im więcej objawów stresu pourazowego tym większe ryzyko zachorowania. W grupie kobiet z 6-7 objawami stresu pourazowego odnotowano 4,6 przypadku wystąpienia cukrzycy na 1000 osobolat, wśród tych z 4-5 symptomami 3,9 przypadku, z kolei wśród kobiet z 1-3 objawami liczba ta zmalała do 3,7 przypadku.

W wypadku pań, które przeżyły traumatyczne zdarzenie, ale nie miały objawów PTSD, przypadków było już tylko 2,8, a spośród kobiet bez traumy jedynie 2,1.

Przyszłość badań nad PTSD i cukrzycą typu 2

Według naukowców, konieczne są dalsze badania. Jak dotąd wykazano, że stosowanie leków przeciwdepresyjnych i wyższa waga, która występuje w PTSD, o połowę zwiększa ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2 u kobiet z zespołem stresu pourazowego. Jednakże palenie, dieta, spożywanie alkoholu ani ćwiczenia nie miały zauważalnego wpływu na wzrost ryzyka.

Kolejne badania, które planują przeprowadzić naukowcy, muszą dokładnie rozpoznać zmiany behawioralne i biochemiczne, wiążące PTSD z cukrzycą typu 2.

Przeczytaj o wpływie stresu na ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2

Źródło: http://archpsyc.jamanetwork.com

Anna Kopyść

Ukończyłam Wydział Dziennikarstwa oraz Wydział Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. Swoje życie zawodowe dzielę między te dwie pasje – dziennikarstwo oraz psychologię. Wiele lat spędziłam w redakcjach najpoczytniejszych gazet w Polsce, pisałam również artykuły z zakresu psychologii do portali internetowych.

Posiadam duże doświadczenie w pracy z młodzieżą, zdobyte w trakcie pracy jako psycholog szkolny, jak również jako nauczyciel akademicki Uniwersytetu Warszawskiego oraz Akademii Pedagogiki Specjalnej.

Na portalu Cukrzyca Polska odpowiadam za dział psychologii, emocje oraz psychologię dojrzewania, jak również piszę wiadomości z Polski i z zakresu cukrzycy typu 2.

Prywatnie jestem mamą prawie 2 letniej córeczki oraz opiekuję się mamą chorą na cukrzycę typu 2.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.