Przyczyny i czynniki ryzyka Stan przedcukrzycowy Typ 2 Wiadomości

Zmiany trybu życia u pre-diabetyków chronią przed w cukrzycą typu 2

Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Wiedniu sprawdzili skuteczność zapobiegania rozwojowi cukrzycy typu 2 u osób ze zdiagnozowanym stanem przedcukrzycowym. W szczególności badacze postanowili sprawdzić czy istnieją różnice płciowe między kobietami i mężczyznami w skuteczności zapobiegania rozwoju cukrzycy typu 2.

Wyniki badań zostały opublikowane 02 grudnia 2014 w dzienniku Diabetologia.

Zmiany trybu życia u pre-diabetyków zmniejszają ryzyko cukrzycy typu 2
Zmiany trybu życia u pre-diabetyków zmniejszają ryzyko cukrzycy typu 2

Różnice płciowe w rozwoju cukrzycy typu 2

Kobiety i mężczyźni inaczej zapadają na cukrzycę – mężczyźni w średnim wieku są bardziej narażeni na cukrzycę niż kobiety w ich wieku, ale już w wieku starszym, to kobiety są w grupie wyższego ryzyka zachorowania. Istnieją też różnice płciowe w insulinoodporności – kobiety charakteryzują się większą wrażliwość na insulinę niż mężczyźni.

Biorąc pod uwagę wyżej wymienione różnice między płciami, naukowcy postanowili sprawdzić czy efektywność zapobiegania rozwojowi cukrzycy typu 2 u pre-diabetyków również się różnią.

Badacze sprawdzili jaki wpływ na zapobiegnie rozwojowi cukrzycy typu 2 mają zmiany stylu życia i stosowanie leków obniżających poziom cukru we krwi u prediabetyków. Porównali je z osobami u których po diagnozie stanu przed cukrzycowego nie zastosowano ani terapii lekowej ani zmian stylu życia.

Skuteczność zapobiegania rozwojowi cukrzycy typu 2 między płciami

Pierwszy wniosek jaki wysunięto to taki, że mimo różnic metabolicznych, skuteczność zapobiegania rozwojowi cukrzycy typu 2 między płciami nie różni się. Jest to ważne odkrycie, gdyż oznacza, że mimo że istnieją różnice na poziomie metabolizmu, nie są to różnice krytyczne i kobiety i mężczyźni maja takie same szanse uniknąć cukrzycy typu 2.

Zmiany trybu życia u pre-diabetyków już od diagnozy stanu przedcukrzycowego

Co więcej, odpowiednie wsparcie ze strony personelu medycznego oraz edukacja pacjentów ze stwierdzonym stanem przedcukrzycowym znacząco zmniejsza ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2

U osób, którym po diagnozie stanu przedcukrzycowego zaoferowano wsparcie we wprowadzaniu zmian stylu życia, ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2 po trzech latach od diagnozy zmniejszyło się o 37%. Zastosowane metody zapobiegawcze to szkolenie z zakresu czym jest cukrzyca, ustne jak i pisemne porady na temat diety i ćwiczeń fizycznych, a także nowo zdiagnozowani pre-diabetycy odbyli wizytę u dietetyka.

Okazuje się też, że stosowanie leków obniżających poziom glukozy we krwi na etapie diagnozy stanu przedcukrzycowego również zmniejsza ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2. Porównując jednak skuteczność leków ze skutecznością zmiany stylu życia, to zmiany stylu życia są lepszą metodą zapobiegania rozwinięcia się cukrzycy typu 2 niż stosowanie metforminy.

Wnioski

Mimo różnic w metabolizmie glukozy, kobiety i mężczyźni maja takie same szanse zapobiegać rozwojowi cukrzycy typu 2.

Po diagnozie stanu przedcukrzycowego wielu pacjentów jest pozostawionych samych sobie, a stan przedcukrzycowy jest traktowany jako schorzenie, którego się nie leczy. Taki podejście obiera pacjentom szansę podjęcia właściwych kroków i uniknięcia cukrzycy typu 2.

Ważne jest też, aby od momentu rozpoznania stanu przedcukrzycowego lekarz oraz pacjent opracowali plan zapobiegania i leczenia. Skutecznym elementem jest edukacja pacjenta na temat diety oraz ćwiczeń fizycznych przez lekarza. Dobrym krokiem jest też skierowanie chorego na poradę do dietetyka. W niektórych wypadkach stosowanie metforminy może również przynieść pozytywne skutki w zapobieganiu cukrzycy typu 2.

Zapobieganie cukrzycy typu 2

Osoby które usłyszały diagnozę stanu przedcukrzycowego mogą zmniejszyć ryzyko cukrzycy typu 2 wprowadzając dietę niskokaloryczną, wolną od przetworzonej żywności,. Dodatkowo, ćwiczenia fizyczne , takie jak szybkie spacery, poprawiają przemianę materii i również zmniejszają ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2.

Monika Ostrowska

UkończyłaM Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych na Uniwersytecie Warszawskim oraz studia podyplomowe w Londynie. Od czasu poślubienia diabetyka typu 1, cukrzyca i jej zagadnienia stały się moją największą pasją. Każdą wolną chwilę spędzam na pogłębianiu wiedzy o biologii cukrzycy.

Uważam, że o cukrzycy mówi się stanowczo za mało, a wiedza o niej powinna być popularyzowana, w zwłaszcza w szkołach. Szczególnie interesują mnie zaganiania z zakresu dietoterapii i dietetyki, a także nowoczesne metody leczenia cukrzycy. Śledzę wszystkie najnowsze doniesienia z zakresu badań nad komórkami macierzystymi, przeszczepami oraz terapiami lekowymi.

W Cukrzyca Polska odpowiadam za wiadomości, zwłaszcza z zakresu cukrzycy typu 1, a także za marketing i komunikację.

W czasie wolnym lubię biegać oraz czytać.

Przejdź do strony z pozostałymi autorami portalu Cukrzyca Polska.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.